DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönjük szépen, fontos témát hozott szóba képviselő úr, ami már félsiker. Azt gondolom, hogy a parlamentben akkor tudunk hazánkat szolgáló, értelmes parlamenti vitákat folytatni, ha az az első alapfeltétel, hogy jó témaválasztást teszünk, teljesül. Lehet, hogy nem fogunk egyetérteni, de nem lehet jó vitát folytatni anélkül, hogy a téma ne lenne hasznos Magyarország számára. Azt gondolom, hogy ez egy fontos kérdés.

A megújuló energia tekintetében van köztünk egy vita, de nincs demokrácia vita nélkül. Mi a napenergiát részesítjük előnyben, mert az ingadozáskülönbséget jobban lehet kezelni, és könnyebb tárolni a naperőművek által termelt kapacitást. Ugyanakkor azt előre szeretném bocsátani, csak egy kontextusba szeretném helyezni, hogy a kormány nyitott komolyan megfontolni a klímabérletre vonatkozó javaslatot. Palkovics miniszter úr vezetésével Vitézy Dávid közlekedési államtitkár és csapata nagyon közelről tanulmányozza naprakészen  ugye, június 1-jével vezették be Németországban  ezt a német intézkedést, és komolyan elemzik, vizsgálják annak a lehetőségét, hogy Magyarországon vajon egy hasznos lépés lennee a klímabérlet bevezetése.

(9.10)

A veszélyek korát éljük, szeretném a kontextust ezért meghatározni. A veszélyek korát éljük. Öt egyértelmű veszélyforrást azonosíthatunk a világban és Magyarországon: zajlik egy háború, fegyveres konfliktus, gazdasági válság, élelmiszer- és energiaellátás-biztonsági kihívások, ezek, illetve az ivóvízproblémák erősítik a migrációt, és a járványok.

Cselekvőképes és polgárait, polgárainak biztonságát megvédeni képes nemzetállamra és ilyen kormányzati politikát folytató nemzeti kormányokra van szükség Európában. Az Unió sosem fogja elvégezni a nemzetállamok feladatát. Ennek a cselekvőképességnek három nagyon világos feltétele van: kell egy erős politikai felhatalmazás, legitimitás a választók részéről, ezt megkaptuk Magyarország polgáraitól. Szuverenitás kell, ami akarat és erő kérdése. Önállóságra van szükség, nem sodródó politikára, hanem a magyar érdeket figyelembe vevő szuverén magyar politikára, kormányzati politikára. És végül is, harmadrészt pedig politikai kormányzás és jól szervezett állam szükséges ahhoz, hogy cselekvőképes legyen Magyarország.

Az energiaellátás-biztonság elvesztése az egyik legnagyobb veszély. Nemcsak az árak, hogy egyre drágábbak az energiahordozók, hanem önmagában már az is kérdés, hogy lesze elegendő hozzáférhető energiahordozó. Itt óvatos, megfontolt magatartás a felelős kormányzati hozzáállás, stratégiai nyugalom, semmi kapkodás. Az olaj és a gáz tekintetében, ugye, nem vagyunk önellátóak, adottságként létezik földrajzi, geopolitikai, történeti pozíciónk, amelyből egy keleti függés fakad.

A diverzifikáció és a keleti energiahordozók kiváltása egy jól hangzó politikai cél, csak közben figyeljünk néhány szempontra. Az egyik egyirányú függés helyett nem jó megoldás egy másik egyirányú függés bevezetése. Minden kapacitást, forrást csak akkor szabad föladni, ha van helyette biztos, másik beszerzési ellátási forrás. És azt az összefüggést is érdemes végiggondolni, hatásait jól kiszámolni, hogy ha akármilyen nemzetközi, hazai politikai döntésekből, szándékokból fakadóan át akarunk állni valamire, amihez az kell, hogy nagyon sok pénzért, nagyon drágán infrastruktúrát építsünk, hogy aztán ezen infrastruktúrán keresztül, ezen infrastruktúra által a mainál sokkal drágábban vásároljunk más forrásból gázt vagy olajat, az bizonyosan nem csak előnyökkel jár, sőt. Szóval, összetett a kérdés.

Mit tettünk? Mit teszünk? Diverzifikálunk. A hét szomszédunkból ma hattal köti össze interkonnektor-vezeték Magyarországot, ebből ötöt 2010 óta építettünk, egyetlenegy létezett előtte. Hosszú távú szerződésekkel kötjük le a kapacitásokat a hagyományos beszerzési források tekintetében, és felkészültünk az atomenergia-kapacitás bővítésére is, és a rezsivédelem.

A klímabérletet szívesen megismerjük, az önök részletes javaslatát, Vitézy Dávidék is követik ennek a trendjét. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) A német példa jó példa lehet, a minden közösségi közlekedésre és távolsági vonatra is bevezetendő havi bérlet megfontolandó, számtalan előnnyel jár. Folytassuk a konstruktív vitát ebben a kérdésben! (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage