TUZSON BENCE, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Így Bencék egymás között, de micsoda különbség (Derültség és taps.), ezt ne felejtsük el!

Képviselőtársam, hallgattam mint Bence az ön felszólalását, és elgondolkoztam, mert a mértékletességről kezdett beszélni, ami igen-igen meglepett, mert sok minden jellemző volt az ön felszólalásaira, amikor itt rohangált a parlamentben, vagy különböző táblákat meg kamerákat helyezett, meg ideállt a miniszterelnök elé, akkor sok minden jellemző volt, de pont a mértékletesség nem volt jellemző önre. Ez komoly pálfordulás, és kíváncsiak leszünk arra, hogy ez a mértékletesség a következő időszakban a parlamenti munkában hogy fog érvényesülni. Remélem, tanult abból, amit a választók mondtak, mert mégis egy olyan párt, mint az önök pártja, a Gyurcsány-párt külföldi tagozata  ahogy frakcióvezetőnk mondta nemrégen  talán megváltozhat.

Ahogy képviselőtársam mondja, ez a felszólalás egyfajta anarchista, de inkább azt mondom, hogy kommunisztikus felszólalás volt. A kommunizmusra voltak jellemzők ezek a hívó szavak. Nem mindenki emlékszik rá, én kisgyermek voltam, de azért jól emlékszem ezekre a hívó szavakra. Lássuk meg, hogy ezek hogy hangzanak itt most a Parlament falai között.

(Gelencsér Attila elfoglalja helyét a jegyzői székben.)

Amikor egy ilyen kérdést felvetünk, akkor szerintem érdemes arról beszélgetni, hogy vajon mi az állam fő célja, mi a cél, mit szeretnénk elérni mint magyar kormány, mint magyar Országgyűlés, mint magyar állam. Mégiscsak egyfajta közjó megteremtése a célunk, az a célunk, hogy az emberek Magyarországon egyre jobban és jobban éljenek. S ebbe a jobblétbe beletartozik olyan kérdés is, mint az energia kérdése. De hogy jó oldalról fogjae meg képviselőtársam, az abból vezethető le, hogy vajon vane energia, hogy lesze energia a következő időszakban, és ha lesz, akkor miből lesz energia Magyarországon. S látni lehet, hogy Európának van egy energiapolitikája, és ez az energiapolitika egy elhibázott energiapolitika. Ez abból is látszik, hogy az energiaárak Nyugat-Európában a többszörösére kezdtek növekedni.

S vajon elkezdhetjüke felbontani azt, hogy ez minek a következménye? Természetesen bejött itt egy háború, a háború következtében az Európai Unió az olajjal kapcsolatos intézkedéseket hozott, amiből Magyarország ki tud maradni, viszont Európa nagy része nem tud kimaradni, és ennek az olajárakra nézve következményei lesznek. Kérdezem én, ha az olajárak elkezdenek növekedni, akkor vajon az európai gazdaság és Európa képes lesze arra áldozni, hogy ennek a kiváltására még további pénzt költsön el. Mert ez nem úgy szokott lenni, hogy valaminek az ára elmegy fölfele, aztán hirtelenjében a kiváltó technológiákat kezdik el bevezetni, amelyek abban a pillanatban még drágábbak, hanem arra általában nem szokott lenni pénz. Na, ez a veszély egyébként fennáll a következő időszakban.

Arra szeretném felhívni képviselőtársam figyelmét, hogy fontos az, amiről beszélünk, hogy fontosak az alternatív energiaforrások, a napelemek  ahogy Fürjes Balázs államtitkár úr az előbb elmondta, a napelem egy igen fontos terület Magyarországon , de arra is fel kell készülni, hogy minden olyan beruházás, amit napelembe fektetünk, az a hálózatunk átalakítását is jelenti, ami több száz vagy több ezer milliárd forintot jelent, hogy leegyszerűsítsem a kérdést. Azt a hálózatot, ami most Magyarországon van, nem arra tervezték annak idején tíz, húsz, harminc, ötven évvel ezelőtt, hogy sok kis végpontból, tehát sok kis termelőtől sok kis fogyasztóig jusson el az energia, hanem arra tervezték annak idején, hogy nagy termelőegységekből vagy külföldről megérkezzen az energia Magyarországra, és azt osszák el kis végpontokba. Ez egy másfajta hálózatépítést és másfajta hálózati struktúrát jelent.

Egyébként koncentrálni kell arra, mert Magyarországon a napenergia mennyisége hihetetlen mennyiségben nő, szinte egy paksi blokknyi az, amit már termelünk ebből a szempontból, de annak a kiegyenlítődése és a kiegyenlítése komoly problémát okoz, mert a napenergia önmagában egy drága energia, mert nem tudjuk tárolni az energiát. Az energiát akkor leszünk képesek tárolni, ha ennek a technológiai feltételei meglesznek, amíg ez nincs meg, addig ki kell váltani másfajta energiával, azaz gázerőműveket kell építeni. A nagy gázerőműgyártó cégeknek ma hihetetlenül megy azért, mert napenergiát telepítünk, tehát duplán építünk ki jelen pillanatban a világban kapacitásokat. Tehát fel kell készülni arra, hogy ha ezt az irányt visszük előre ebben a helyzetben, akkor ez bizony drágább lesz.

S ha mértékletességről van szó, akkor kérem, azt is gondolja át, hogy a magyar embereknek mi a jó, mikor mire kell pénzt költeni Magyarországon. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage