VAJDA ZOLTÁN (MSZP): (Hordozható mikrofonba:) De kezdhetem elölről? (Közbeszólások: Igen!) Jó. Akkor visszaállítja az időmet? Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! A múlt héten a pénzügyminiszter úr benyújtotta a Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatát a parlamentnek. Mint ahogy egy családnál is rendkívül fontos a büdzsé, hiszen az megmutatja, hogy mit tartanak fontosnak, mire akarják költeni a jövedelmet, úgy az ország költségvetése is jól megmutatja, mit tart a kormányzat fontosnak, mire akarja elkölteni az adófizetők pénzét, és mi az, amit nem tart sokra.

Nézzünk meg először egy-két, egyébként érthetetlen optimizmust mutató adatot, amire a költségvetést alapozta a pénzügyminiszter úr! Például a 2023-as inflációt 5,2 százalékra várják, miközben a napokban közelítettük meg a 11 százalékos átlagos pénzromlást. Van itt bárki, aki elhiszi azt, hogy majd megfeleződik az infláció?

Komolyan számolnak továbbá az EU-s forrásokkal is, amelyek egyelőre a láthatáron sincsenek, mert az Unió még mindig erősnek látja a korrupciós veszélyt. Az Orbán-kormány itt a ciklusban a hazánknak járó 16 000 milliárd forinttal hazardírozik. Eleve értelmetlen egyébként addig költségvetést készíteni, amíg egy ekkora tétel sorsa nem ismert, vagy ha mégis készítenek, akkor olyan verzióval kellene számolni, ami a pesszimista változat, azaz mivel a kormány nem hajlandó leszámolni a korrupcióval, nem kapjuk meg az európai adófizetők pénzét.

Az összkép alapján egyébként feketén-fehéren kiderült: bődületes megszorítás az, amit önök elénk tártak. Jelentős adóemelésekkel számolnak, amelyek, teljesen kizárt, hogy nem érintenek majd minket közvetlenül, hiszen a különadóknak nevezett elképzelések egyértelműen drágítják az életet. Ennek első jeleit egyébként már most láthatjuk, hiszen a Ryanair bejelentette, ők bizony átterhelik az utasokra az Orbán-csomag különadóját, ha kell, utólag is megterhelik a bankkártyáinkat. Az a cég, amely meg nem jelenti be, nos, az is ugyanezt teszi majd, legfeljebb majd csak csendben.

(13.40)

Szóval, nézzük meg, mi az, ami a kormánynak fontos a költségvetésben! Hát, a 2021-es, rekordszintű, 5400 milliárd forintos áfabevétel után 2023-ban további növekedést terveznek, 7000 milliárd forintra számítanak. Ez az összeg több mint felével magasabb, mint a járvány előtti, 2019-es. Örüljünk? Hát, szerintem csak mérsékelten. Mert a világrekorder 27 százalékos áfakulcs irtózatos teher mindenkinek, és ebből is irgalmatlan mennyiségű pénz keletkezik a NER-cégek további hizlalására, mert ami viszont fontos a kormánynak, az a NER-cégek valódi extraprofitjának a megőrzése, mert érintetlenül maradnak a leuralt ágazatok, például az építőipar, amelyekben a valódi extraprofit képződik, és amelyekben így elképesztő haszonra tesznek szert továbbra is.

És mi az, ami a Fidesznek nem fontos? Hát pont az, ami mondjuk, az elmúlt 12 évben sem volt az: a jólé-ti kiadások, a szociális szféra, az egészségügy, az oktatás, mert a területek támogatása a GDP arányában is csökken az idei évhez képest, ami újabb szemléletes példája a bődületes megszorításoknak, amit terveznek. Önök szoktak visszamutogatni 2010-re, akkor megteszem én is. 2010-ben ezekre a területekre, jóléti kiadásokra még a GDP 31 százalékát fordította a költségvetés. 2023-ra ez az arányszám 24 százalék alá csökken.

De nem fontosak Orbánnak, Vargának, a Fidesznek a munkavállalók, a közszféra alkalmazottai sem, erre utal, hogy leépítéseket terveznek a közigazgatásban. De ne feledjük, ezzel egy időben a politikai felső vezetők bérplafonját viszont eltörölnék, mindenki annyit vihet majd haza, amennyit a miniszterelnök jónak lát, és nem amennyit ér. Jól látható, hogy borzasztóan bizonytalan lábakon áll a költségvetés, annyira, hogy már a Fidesz-ellenességgel nehezen vádolható Költségvetési Tanács tagjai is túl optimistának tartják a Pénzügyminisztérium feltevéseit.

Tisztelt Országgyűlés! Jól tudjuk, hogy ez mihez fog vezetni, a nyugdíjak mellett ez a költségvetés is gyorsan el fog inflálódni, és jövőre már köze nem lesz a valósághoz. Ezért arra kérem önöket, hogy még ha nemzetellenes költségvetést fogadnak is majd el, legalább várjanak vele őszig, mint más, hagyományos európai értékeket követő országok, mert jelenleg nagyon nagy a bizonytalanság, de ebben a költségvetésben csupán egy dolog biztos, a bődületes megszorítás. Köszönöm szépen a szót.

Látom, van még egypár másodpercem, úgyhogy csak annyit hadd kérjek a válaszolótól, hogy a válaszában majd kerülje az ilyen unalmas, semmitmondó propagandafordulatokat meg szitokszóként használt személyneveket, tudja, Soros, Gyurcsány meg Bokros, ilyeneket ne mondogasson nekem, jó? (Derültség az ellenzék soraiban.  Az elnök csenget.) Ha pedig majd az Európai Unióról beszél, akkor kérem, hogy azt hívja a nevén (Az elnök csenget.), és ne brüsszelezzen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage