VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm szépen a felszólalását, mert így lehetőségünk nyílik arról beszélgetni, hogy mit is gondolunk a jövőről, mit is gondolunk Magyarország jövőjéről.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium célja ugyanis Magyarország jövőképességének fejlesztése, és az, hogy mindenkinek megadja a megfelelő segítséget ehhez a fejlődéshez, a személyes fejlődéshez. A minisztérium menedzsmentszemléletű, átgondolt és olyan értékalapú fejlesztésekben gondolkodik, amelyek megfelelnek annak az ars poeticának, hogy az elődök hagyatékára építünk, erre építjük a jövőt. A család-, gyermek- és ifjúságpolitika továbbra is azt fogja segíteni, hogy a társadalom képes legyen önmaga fenntartására, értékei továbbadására. Éppen ezért nevezhetjük ezt a tárcát jövőügyi minisztériumnak is, hiszen idetartozik a családok ügye, a tágabb értelemben vett kultúra, a szakképzés, a tudománypolitika, a felsőoktatás, az innováció és a vállalkozásfejlesztés, vagyis mindazok a területek, amelyek meghatározzák egy nemzet jövőképességét.

Matematikai feladványoknál szokták azt kérni, hogy a számszerű eredményt szövegesen is indokoljuk meg, most azonban megfordítanám ezt, és a szavaimat alátámasztják a számok.

A múlt héten beterjesztett költségvetésből sok minden kiolvasható, talán azt is mondhatom, hogy önmagáért beszél, de mégiscsak nézzünk a mélyére. A költségvetés 2023-ban mintegy 3225 milliárd forint forrást biztosít a magyar családok támogatására, ez közel 450 milliárd forinttal magasabb, mint a 2022-es költségvetésben szereplő összeg. 2010-hez képest közel három és félszer, összesen közel 2290 milliárd forinttal többet fordít a kormány a magyar családok támogatására. A családokat érintő adó- és járulékkedvezmény összege az első házasok kedvezményével együtt jövőre várhatóan meghaladja a 370 milliárd forintot, 155 milliárd forintot fordítunk a 25 év alattiak szja-mentességének biztosítására. 2011-től kezdődően a jövő év végéig összesen mintegy 3620 milliárd forint marad a magyar családoknál.

A költségvetés jövőre több mint 490 milliárd forintot biztosít az otthonteremtési program folytatására, 2010-hez képest a kormány közel három és félszeresére növelte a lakástámogatásokra fordítható összeget. Jövőre tovább nő a gyermekétkeztetésekre fordítható támogatás, 2023-ban már közel százmilliárd forint áll rendelkezésre erre a célra. Ez mintegy 67 milliárd forinttal több egyébként, mint 2010-ben volt. A tankönyvellátás ingyenessége teljes körűvé vált a ’20-21-es tanévtől, erre a célra jövőre is több mint 13 milliárd forintot fordítunk. A gyed maximális összege 2010 óta több mint a két és félszeresére emelkedett, illetve bevezettük a nagyszülői gyedet is. Komplex bölcsődefejlesztés valósult meg, 2010-hez képest 70 százalékkal nőtt a bölcsődei ellátást biztosító férőhelyek száma, intézményből, szolgáltatásból három és félszer annyi van, mint 2010-ben. 2012 óta összesen egymillióan vettek részt valamilyen típusú Erzsébet-táborban. A Nemzeti Tehetség Program is egy sikertörténet, 2009 és ’22 között több mint 19 ezer projekt esetében született támogatói döntés.

Látható, hogy felsorolni is sok és nehéz, hogy mennyi intézkedés történt a családok védelmében. Tisztelt hölgyeim és uraim, tisztelt frakcióvezető úr, 2010 előtt gyermeket vállalni azonos volt a szegénység vállalásával, a balliberális kormányok 2010 előtt megszüntették a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, az egy és két gyermeket nevelő szülők családi adókedvezményét, csökkentették a családi adókedvezményt a három- és többgyermekesek esetében, egy évvel csökkentették a gyes idejét.

(14.30)

Eltörölték az otthonteremtési rendszert és az otthonteremtési kedvezményeket is. Amíg a baloldal adót emelt, addig mi a gyermekeket nevelő családok befizetett személyi jövedelemadóját visszaadjuk, fenntartjuk a rezsicsökkentést. Bevezettük a kamatstopot, emellett rögzítettük az üzemanyagok árát. Mindezek mellett árstopot vezettünk be az egyes alapvető élelmiszerek esetében. 2010 óta tehát a magyar kormány három és félszeresére emelte a családok támogatását.

Tudja, amikor arra gondolok, hogy a most érettségiző fiam és a 12 éves kislányom hogyan biztattak, amikor ma elindultam a parlamentbe, azt gondolom, milyen jó, hogy ennyi szeretetet kapok tőlük. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ennyi szeretetet kapnak mindazok, akik családban élnek és családot nevelnek. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy az életnek van egy természetes iránya, így ezt a szeretetet nekik majd nem vissza, hanem tovább kell adniuk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ehhez minden segítséget megteremtünk, mert ez a jövő, és a magyar jövőt a magyar családok írják. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage