TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Szeretettel köszöntöm Finike városának képviselőit, Budapest II. kerületének török testvérvárosából. Tehát tegnap volt apák napja, amely, úgy látszik, hogy egy pártokon és politikai oldalakon átívelő ünneppé nőtte ki magát. Ezt bizonyítja legalábbis, hogy az ellenzéki oldal és a kormányoldal legmagasabb szintű közjogi méltóságai is megemlékeztek róla, jelesül Karácsony Gergely főpolgármester (Derültség a kormánypártok padsoraiból.), illetve Novák Katalin államfő.

Úgy látszik tehát, hogy mindannyian fontosnak tartjuk azt a gondolatot, hogy a férfiakat mint apákat kell elismerni, és támogatni őket abban, hogy nagyobb szerepet vállaljanak a gyermeknevelésben, a család körüli feladatokban, a reproduktív munkában. Ezért is örvendetes, hogy 2019-ben az Európai Parlament elfogadta a munka és a magánélet egyensúlyáról szóló irányelvet, amely egyebek között azt is kimondja, hogy az apai pótszabadságot, amely szülés esetén jár, legalább 10, illetve ikreknél 14 napra meg kell emelni. Ez pontosan a duplája a mai magyarországi szabályozásnak.

A Párbeszéd zöldpártként mindig is támogatta a feminista kezdeményezéseket, ez pedig ilyen, hiszen miközben első látásra a férfiakat támogatja, és valóban segít nekünk abban, hogy többet lehessünk a gyerekeinkkel a megszületésük utáni nagyon érzékeny, nagyon fontos, nagyon intim időszakban, de ugyanennyire segít az édesanyáknak is abban, hogy ne maradjanak magukra ezekben a nehéz napokban és hetekben, amikor a család egysége, együttléte talán minden más időszaknál fontosabb.

Ezért tartotta fontosnak a Párbeszéd, hogy egy törvénymódosítást nyújtsunk be arról, hogy az uniós irányelvnek megfelelően vezessük be az apanapok megduplázását, tehát az uniós irányelvnek megfelelő apai pótszabadságok mértékét. Ez nem lenne példa nélküli az európai országokat nézve, sőt éppen azokban az államokban, azokban a tagállamokban, ahol a legsikeresebb a családpolitika, ahol a legmagasabb a reprodukciós ráta, ahol a leglassabb a népességfogyás, azt látjuk, hogy négy-, de akár tízhetes időtartamot is támogatnak, hogy az édesapák otthon lehessenek gyermekük születése után.

Ausztriában, amit gyakran hivatkoznak itt Magyarországon önök is példaként, bevezették a Papamonatot, amikor konkrétan egy hónapra el lehet menni, nem is fizetés nélküli szabadságra, hanem napi 700 euróval (sic!) támogatja az állam azt, hogy az édesapák otthon legyenek, és nyilván részt vállaljon a közösség, a nemzeti közösség a gyermekvállalás terheiből is.

Önök állítólag egy családbarát politikát folytatnak, és most a konstruktív hangulatot fenntartandó én ezt nem kezdeném el vitatni, nem beszélnék arról, hogy mely családoknak adnak nagyobb támogatást, és ahol éppen a legnagyobb szükség volna rá, ott vajon miért van kevesebb anyagi segítség, nem beszélnék arról, hogy mennyire sikeres ez a családpolitika, amikor azt látjuk, hogy minden idők talán legalacsonyabb születésszámaival nézünk szembe. Tegyük félre ezeket egy pillanatra, és keressük azt, hogy mi az, amiben egyet tudunk érteni!

Azt hiszem, hogy az apák nagyobb társadalmi és családi szerepvállalása önök által is támogatható vagy támogatandó célnak tűnik. Erre utalnak EP-képviselőik szavazatai is, vagy éppen az a talán tavaly kitört járvány, amiben apák és édesanyák is egyébként olyan fotókat posztoltak, ahol a korai hónapokban való kötődés fontosságára hívták fel hordozós képekkel a figyelmet, tehát ahol az apa az újszülött csecsemőjét hordozza a szívén, a hasán vagy éppen a hátán, méretétől függően.

Szóval, talán ebben a kérdésben lehet egy nemzeti konszenzus. Lehet, hogy apróságnak tűnik megduplázni 5-ről 10 vagy 7-ről 14 napra az apai pótszabadság mértékét, de azt gondolom, hogy ez egy jó irányba tett lépés. Talán ez egy olyan lépés, aminek kapcsán nem kezdenek el önök a szokásos hagymázas genderideológiás vádaskodásukkal előhozakodni. És annál is inkább optimista vagyok, mert szó szerint idézném, hogy amikor a hétvégi sajtótájékoztatómra reagált a kormány, akkor azt írta a minisztérium, hogy a kormány természetesen eleget tesz, illetve eleget fog tenni az uniós jogból eredő kötelezettségeinek. Ez azt jelenti, hogy idén augusztusig bevezetjük az apanapok megduplázását.

Ezek szerint tehát remélhetjüke azt, hogy támogatni fogják az apai szülési pótszabadságra, illetve ennek növelésére tett indítványomat? Várom szíves válaszukat, köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage