RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Köszönjük szépen, hogy azt mondta felszólalása elején, hogy személyeskedésektől mentes, ezért csak másfél percig személyeskedett, Fürjes Balázs nevét körülbelül tucatszor kimondva. Milyen lett volna, ha személyeskedni akart volna, vajon hányszor mondta volna el tíz másodperc alatt Fürjes Balázs nevét, tisztelt képviselő úr? (Szabó Szabolcs közbeszól.)

(13.50)

Nyilván önnek fáj, hogy sok minden, amit valótlanul állított a kampányban, amit fellengzősen, nagyképűen  ebben persze nem lóg ki a Momentum-frakció sorából  mondott a kampányban, azokkal Fürjes Balázs akár önt is szembesítette. Nem meghunyászkodott, hanem akár ezekbe a csatákba beleállt, és bizony sok esetben akár önt meg is cáfolta, és ezekben a nézeteltérésekben az emberek egy jó része neki adott igazat, és ezért próbál ön itt valamit tenni. Tisztelt képviselő úr, lelke rajta, meglátjuk, mennyire fog ez önnek sikerülni.

Ugyanakkor azt látjuk, hogy amikor önök, a Momentum is bekerül egy döntéshozó testületbe, mondjuk, a Fővárosi Közgyűlésbe, akkor a budapesti tömegközlekedés helyzete nem annyira fontos, hogy elmenjenek a közgyűlésbe, hanem összevesznek a DK-val önkormányzati helyeken (Arató Gergely közbeszól.), nem mennek be, nem szavazzák meg a főpolgármester-helyettes személyét, nem mennek be semmilyen napirendről tárgyalni, nem fontos a költségvetés. Talán ha egyszer fordult ilyen elő 1990 óta, amióta demokrácia van Magyarországon, hogy nincs Fővárosi Közgyűlés, mert összehívja a főpolgármester, és önök nem mennek el a közgyűlés ülésére, hogy direkt határozatképtelenné tegyék, hogy direkt semmilyen döntést ne tudjon meghozni a közgyűlés, de önök mégis megtették az egyik első alkalommal, amint bekerültek. Nyilván azért kettőn áll vásár, tehát nem szeretném a DK-sokat felmenteni ezen felelősségük alól, de önök mégiscsak Budapesten  miközben itt ön feláll a parlamentben, és ezt-azt-amazt követel, amelyek egy része teljes mértékben jogos, és a kormány célkitűzéseivel is egyébként egyezik , ahol lenne lehetősége ez ügyben tenni önnek is és a pártjának is, ott pedig direkt hozzák létre a bénultságot, direkt akadályozzák a munkát. Talán ha ott összeült volna a Fővárosi Közgyűlés, talán a költségvetésből több pénz jutott volna tömegközlekedésre is meg egészségügyre is.

Tudja, tisztelt képviselő úr, önöknek vannak az egészségügy kapcsán  mondjuk azt nagyon finoman szólva  tájékozatlanságról tanúbizonyságot adó javaslataik. Ugye, Karácsony Gergely megígérte, hogy majd minden kerületben lesz, összesen 23 CT Budapesten abban a pillanatban, amikor 24 CT volt Budapesten, tehát ilyen és hasonló egészségügyi vállalásokat önök nagyon bátran tesznek. De azért azt se felejtsük el, hogy amikor az „Egészséges Budapest” programból megérkeztek a források a központi költségvetésből Budapestre  évi 10 milliárd forintot erre vállalt a kormány, és meg is tette, és át is utalta , akkor az első válaszlevél nem az volt, hogy nagyon jó, akkor ebből ilyen és olyan gépeket veszünk, amivel a budapestiek egészségét tudjuk szolgálni, hanem az egyik első válasz az volt, hogy ebből 80 milliót nem fordíthatnánk tanulmányírásra? Ezt akarták önök először tenni az egészségügyi forrásokkal, amelyek megérkeztek Budapestre, mert nem elég az az 53-54 tanácsadó, aki ott ül Karácsony Gergely körül, hanem régi jó Hagyó Miklós-i hagyományokat elevenítettek föl akkor, amikor az egészségügyi forrásokból az első közel 100 milliót fordítsuk tanulmányokra, hogy tulajdonképpen gondoljuk végig, hogy mit is tennénk, és mit szeretnének tenni. (Szabó Szabolcs: Igen, végig kell gondolni, ezt így szokták.)

Ön valamiért nem hozta szóba a Kútvölgyi-tömböt, tisztelt képviselő úr. Miért nem? Ha már egészségügyről beszélt, ha már Bel-Budáról beszélt, ott, ahol elindult a felújítás, ahol szemmel láthatóan nagyobb előrelépés történt, mint az elmúlt évtizedekben, bármikor az elmúlt években, és az „Egészséges Budapest” programnak köszönhető, akkor vajon ezt miért nem hozta szóba? Természetesen a Szent János Kórházat is, mint az Észak-budai Ellátási Centrumot a továbbiakban is kívánjuk fejleszteni. Mindenki számára nagyon fontos, hogy ott is minél magasabb szintű legyen az ellátás, csak azért szerintem, ha mégiscsak egy korrekt összképet akarnánk mutatni, akkor megmutathatnánk, hogy melyik része az, ahol már látványos, az elmúlt évtizedekben nem látott mértékű fejlődés indult, és melyik az, amelyik valóban még előttünk áll.

Csak, tudja, a baloldal azon vitatkozott, nem is azon vitatkozott, azzal licitált egymásra a kampányban, önök és a szövetségeseik, hogy a kórházak 45 százalékát kell bezárni vagy többet, hogy a vizitdíjat és a kórházi napidíjat egy vagy két nap alatt kell bevezetni, hogy azokat csak készpénzben vagy mobiltelefonnal meg bankkártyával is lehessen befizetni. Önöknek ez volt az egészségügyi programjuk. Nem az, hogy akkor most hogyan zajlanak a felújítások, hanem hogy mennyit kell az embereknek fizetni, és mit lehet ebből privatizálni, tisztelt képviselő úr.

Amúgy én úgy tudom, hogy ön a BKK felügyelőbizottsági elnöke  nem feltétlenül azért, mert ilyesfajta felsőfokú végzettséggel rendelkezett , a korábbiakban ezt a titulust töltötte be. Vajon amikor ön ott tevékenykedett, mennyiben segítette elő, hogy valóban, akár európai uniós forrásból is, a budapesti fontos tömegközlekedési elemek megvalósuljanak? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mert Pokorni Zoltán polgármesterként ez ügyben lépett, Karácsony Gergely pedig csak hárította a felelősséget, hátradőlt, és azt mondta, hogy ő nem tud tenni ez ügyben semmit. Nem csodálom, hogy Fürjes Balázshoz fordul, mert Karácsony Gergelyhez, úgy látszik, hiába fordulna. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage