ARATÓ GERGELY (DK): Ennek ellenére élni szeretnék a képviselői szólásszabadság házszabályban rögzített jogával, úgyhogy a figyelmeztetést köszönöm, de nem veszem figyelembe.

Tisztelt Ház! Jelenleg Magyarországon a következő a helyzet. 400 forint az euró. Nem évente, havonta 10 százalékkal drágul sokfajta élelmiszer. Vágtat az infláció. Nem tudnak megélni a fizetésükből a pedagógusok, a rendőrök, a szociális dolgozók, az egészségügyi dolgozók. Három műszakban dolgoznak emberek minimálbérért. A nyugdíjasok hónapról hónapra kevesebbet tudnak vásárolni a fizetésükért, és jó esetben utólag kapnak valami minimális kompenzációt önöktől.

Ebben a helyzetben, amikor kétségkívül van egy nehéz gazdasági helyzet, kinek az érdekeit védi meg a kormány? Ki az, akiért a magyar kormány kiáll? Megmondom önöknek: Orbán Viktor kormányának ebben a helyzetben a globális, környezetszennyező nemzetközi nagyvállalatok érdeke egyedül a fontos. Na, ezért állnak ki! Merthogy régi törekvés a világban, hogy végre tisztességesen megadóztassák azokat a nagy cégeket, azokat a nagy nemzetközi csoportokat, amelyek adóparadicsomok között ügyesen elosztva a jövedelmeket kerülik el az adófizetést minden országban, akik Magyarországon termelnek, de valahova külföldre vannak bejelentve annak érdekében, hogy minél kevesebb adót kelljen fizetni.

Ezeket a nagy multi cégeket szeretné most már az egész világ megadóztatni, benne az Európai Unió is, ez a globális minimumadó. Ebben megegyezett a világ minden országa, minden jelentős országa, és megegyezett benne az Európai Unió 26 tagországa. Melyik ország az, amely lényegében megvétózta az ezzel kapcsolatos uniós döntést, és melyik kormány? Orbán Viktor kormánya. Orbán Viktor kormánya mondta azt, hogy nem, nem akarjuk megadóztatni ezeket a nagy, környezetszennyező nemzetközi cégeket, nem akarjuk, hogy ugyanúgy tisztességes adót fizessenek, mint azok a kisebb és közepes vállalkozások, amelyek egy-egy országban működnek.

Mik az érveik? Azt mondják, hogy hát, ne legyen adóemelés, válság van. És helyes, mert tényleg nem szabad olyan adóemelést csinálni, ami az embereket sújtja ebben a nehéz helyzetben. De hát önök pont ezt csinálják! Ne legyen adóemelés? Most vetettek ki egy olyan extra adót, amelyet a cégek az embereken fognak behajtani, mert ne legyen félreértés, megmondtuk előre, és most már látszik: a légitársaságok, a bankok, az üzletláncok az embereken fogják behajtani azt a pénzt, amit önök egyébként minden különösebb közgazdasági indok nélkül ötletszerűen, önkényesen kivetnek rájuk. Az emberek fogják megfizetni az üzemanyag, a fűtőanyagok és a villanyáram megemelt jövedéki adóját. Ezt az emberek fogják megfizetni, a postai díjat is, és még a végtelenségig folytathatnám. Önök az embereket adóztatják, és nem hajlandók adóztatni a nagyvállalatokat.

Azt is mondják, hogy versenyképesség, merthogy a versenyképesség így meg úgy. Szeretném megkérdezni, hogy önök miért ezekért az óriás nagyvállalatokért aggódnak? Tudják, mekkora cégekről beszélünk? 700 millió euró fölötti árbevétellel rendelkező cégekről. Ki lehet számolni, hála önöknek, ez a mai euróárfolyamon 400 milliárd forintot jelent.

(14.10)

Ez nem egy magyar cégnek a nagyságrendje, ez nem egy magyar kis cég, de nem is közepes cég. Ez egy gyártó vállalat, ezek a nagy globális multik! Na, az ő versenyképességükért aggódnak, az ő versenyképességüket akarják megvédeni, és közben a magyar kis- és középvállalatok versenyképességére, akik egyébként alapvetően ma a munkahelyeket adják Magyarországon, ezekre a cégekre nem figyelnek oda, ezek nem fontosak, azokat fenyegetik a kata megszüntetésével vagy legalábbis sokkal rosszabb feltételek közötti elérhetőségével, fenyegetik a gázáremeléssel, fenyegetik egyébként azzal, hogy olyan adópolitikát visznek, amely mindig a nagyoknak ad, és mindig a kicsiktől vesz el.

De más szempontból is képtelen és őrült ez a versenyképességi modell. Az önök fejében a versenyképességét a gazdaságnak úgy kell elérni, hogy olcsó munkaerővel és alacsony adókkal csábítunk ide cégeket. Ezt nem önök találták ki, kétségkívül ’90 óta a legtöbb kormány így gondolkozott, jobboldali is, baloldali is, de ma ezen már túl vagyunk, a világon megértették azt az országok, hogy egyébként nem ez a versenyképesség titka, hanem a jó oktatás, a jó egészségügy. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Álljanak a magyar emberek pártjára egyszer, kivételesen, és ne a nagyvállalatokéra! (Taps az ellenzéki sorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage