SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Oroszország Ukrajna elleni agressziójának egyik legkézzelfoghatóbb gazdasági hatása lehet az egyre fenyegetőbb élelmiszerválság. Az élelmiszer-önrendelkezés egyik kiemelt eszköze a stratégiai élelmiszer-tartalék, amely nemcsak egy ellátásbiztonsági eszköz, hanem az elszabadult infláció miatt árcsökkentő hatása is lehetne.

A termelés mellett természetesen az élelmiszer-feldolgozó kapacitásokat is fontos itt, az országon belül biztosítani. Természetesen az élelmiszer-biztonság nemcsak azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű élelmiszert termelünk és raktározunk, hanem megfelelő minőségű élelmiszerre is van szükségünk, így tekintettel kell lenni a klímavédelmi szempontokra is, figyelembe kell venni a táji adottságokat, a biodiverzitást, és ezért továbbra is szükségesnek tartjuk a szigorú agrár-környezetvédelmi előírások betartását, hogy ne csak a nagybirtokos oligarchák számára kedvező mennyiségi termelési üzlet legyen az élelmiszer-biztonság, hanem minőségi kérdés is.

Kérem, szíveskedjék tájékoztatni, hogy az idehaza máris érzékelhető hatások ismeretében  ugye, mennek fel az árak, tudunk a gabona- és a kenyérárak potenciális emelkedéséről is  vállalhatónak és fenntarthatónak tartjae az állami stratégiai élelmiszer-tartalék felszámolásáról szóló, Európában egyedülálló 2015-ös kormánydöntést.

Milyen lépésekkel tervezi korrigálni a kormány az akkori hibáját? Szándékozike a kormányzat érdemben korlátozni a gabonaexportot, milyen elképzelései vannak a kormánynak a magyar élelmiszer-termelést monopolizáló agrároligarchák érdekei kapcsán, illetve a megfizethető, biztonságos élelmiszer-ellátás társadalmi igénye között feszülő ellentét kapcsán? És tervezike a jelenleginél jobban támogatni az ökológiai gazdálkodást, ami a biztonságos élelmiszer-ellátás egyik alapvető módszere lehetne? Tisztelettel várom a válaszát.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage