RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, a béreknek és a leginkább rászorulók bérének az emelése egy fokmérője egy-egy kormányzatnak, hogy melyik kormányzat hogyan fordul azok felé az emberek felé, akik a legnehezebben jönnek ki a havi bérükből, segít nekik vagy kiszolgáltatja őket, többletet ad vagy csak épphogy a lét és nemlét határán engedi, hogy ők valahogy tengődjenek. És ez a szám a minimálbérből vezethető le, tisztelt képviselő úr.

Amikor a magyar baloldal kormányzott, akkor 23 500 forinttal emelte a minimálbért. Ez azt jelenti, hogy nyolc év alatt 50 ezer forintról 73 500 forintra emelte a minimálbért. Ez messze nem egy duplázás, tisztelt képviselő úr. Jól látható, hogy akkor, amikor ott volt egy kormányzat, hogy döntsön, hogy a nagy munkáltató cégek mellett teszi le a voksát, hogy neki kicsi legyen a bérköltség, vagy pedig az emberek mellett teszi le a voksát, hogy nekik nőjön a fizetésük, akkor évről évre, amikor ezek a tárgyalások mindig lezajlanak, ön is látta a híradóban, akkor mindig a nagy cégek, a munkáltatók győztek, mert ők erősebbek voltak, jobban becsatornázottak a kormányzathoz.

Aztán 2010-ben ebben is történt egy nagyon nagy változás: 73 500 forintról 200 ezer forintra nőtt a minimálbér. Ez jóval több, mint duplázás. A legkisebb keresetű emberek bére több mint kétszeresére, majdhogynem két és félszeresére emelkedett a kormányzásunk ideje alatt, úgy, hogy mellette bevezettünk egy olyan adózást  ön is utalt különböző, gyermekek után járó kedvezményekre , hogy ha valakinek három gyermeke van, e mellett a fizetés mellett természetesen ő már nem fizet sem adót, sem járulékot, tehát neki a nettó bére és a bruttó bére ugyanannyi. Így igyekeztünk segíteni azoknak, akik a legkevesebbet keresnek, és így igyekeztünk segíteni azoknak is, akik gyermeket nevelnek. Ez egy nagyon fontos fokmérő: az, hogy amikor egy kormány adót csökkent, akkor a személyi jövedelemadót csökkenti, egy olyan adórendszert dolgoze ki, amely a gyermeknevelést figyelembe veszi, vagy pedig sem.

Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, 32 százalék környékén volt a legmagasabb adókulcs, 32, jó magas, Európában is a magasak között van, és ön is olvasta valószínűleg a többi szervezet programját, amelyekkel együtt indultak önök a választásokon: 30-40 százalékos adók voltak benne, ami pont a dolgozó emberektől venné el a fizetésének egy jó részét. És akkor mindenki azon gondolkozik, hogy miért bejelentetten, miért legálisan dolgozzak akkor, amikor az állam több mint a felét elveszi, hogy lehet, hogy valaki kifizet nekem valamekkora pénzt, és annak a kisebbik része jut csak hozzám. Mi azt mondtuk, hogy nem, a munkát terhelő adókat kell csökkenteni, hogy a fizetések tudjanak nőni, hogy az emberek keresete tudjon nőni. Azt mondtuk, a fogyasztásban legyen az államnak inkább a bevétele, mert az objektív, azt mindenki fizeti, aki többet keres, abból jóval többet fizet, és azt mondtuk, hogy a bevételnél, az emberek bevételénél vigyük lejjebb az adókulcsot, hogy jobban megérje dolgozni, teljesítményösztönző legyen. Azért van egymillióval több munkahely Magyarországon, azért volt partner ebben az egész ország, hiszen egymillióval többen dolgoznak, mindenki partner volt számunkra ebben, mert azt mondtuk, hogy legyen mindenkinek legális a munkahelye, ne szürke- meg feketefoglalkoztatás, és mindenkit ösztönözzünk a teljesítményre. Ha többet dolgozol, többet keresel.

(9.20)

A baloldal mit mond? Ha többet dolgozol, többet vonok el tőled, ezért nem motivált az ember a magasabb fizetésben és a munkavállalásban, legalábbis a legális részében biztosan nem. Mi a jobboldali gondolkodásunkkal viszont azt mondtuk, hogy ha többet dolgozol, arányosan többet fizetsz, de nem hatványozottan fizetsz több közterhet, hanem arányosan. Ha kétszer annyi munka van, kétszer annyi fizetés van, akkor kétszer annyi adó van. Önök azt mondják a baloldalon, hogy ha kétszer annyi munka és kétszer annyi jövedelem van, akkor négyszer annyi adót fizessenek az emberek. Ezért sikerült 1 millióval több embernek ezt megadni.

Talán ön is ismeri Ronald Reagannek azt a mondását, hogy a legjobb szociálpolitika a munkahelyteremtés. Mi ezt követtük. Ő is sikeres volt, az Amerikai Egyesült Államok egyik legnagyobb szavazattöbbséggel újraválasztott elnöke volt, és mi is igen nagy sikerként tudjuk be, hogy 1 millióval több embernek van munkahelye Magyarországon, és az 1 millió ember jóval kevesebb adóterhet visel. S a foglalkoztatottságban, hála istennek, nagyon magasan van már Magyarország, 55 százalék környékén indultunk, most pedig 70 százalék fölött vagyunk. Akkor 469 ezer embernek volt a munkakeresés napi problémája, most pedig valahol 195 ezer környékén van, tehát jóval kevesebb, 4 százalék környéki ma a munkanélküliség, annak ellenére, hogy válságok voltak a világban és mindenhol másutt.

S mindemellett persze az átlagbér is nőtt, tisztelt képviselő úr. Ha a nettó átlagkeresetet nézem, annak a reálértéke 70 százalékkal nőtt. Az idén januárban a rendőröknek is növeltük a fizetését 10 százalékkal, és fegyverpénzt is kaptak, amit ön is említett. Az óvodapedagógusok fizetését is 10 százalékkal növeltük, csakúgy, mint az iskolában dolgozó pedagógusok bérét. A bölcsődei dolgozók fizetését 20 százalékkal növeltük, az ápolóknak pedig négy év alatt 71 százalékkal és most is 25 százalékkal, az orvosoknak 38,5 százalékkal, s ha lenne időm, akkor még sorolnám, hogy mennyi mindenkinek sikerült idén január 1-jén is növelni a fizetését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage