VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a napirend előtti felszólalását, igazán fontos témákat feszeget.

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a választókerületemben is több gyógypedagógussal tartom a kapcsolatot, és beszámoltak nekem arról a jó hírről, hogy azért sokat javult az elmúlt időszakban a helyzetük, hiszen már tíz egyetemen folyik gyógypedagógus-képzés. Míg 2013-ban 930 fő kezdett el gyógypedagógusként tanulni, addig 2021-ben már 1852 főt vettek fel gyógypedagógus-képzésre. Még egy fontos számot szeretnék ezzel kapcsolatban önnel megosztani: 5700-ról 10 ezer főre nőtt a gyógypedagógusok száma Magyarországon. Abban, azt gondolom, egyetérthetünk, hogy a magyar jövő a magyar családok kezében van, értük, a magyar családokért dolgozunk nap mint nap, 2010 óta minden évben az előző éveket meghaladó összegeket fordítunk arra, hogy Magyarországon könnyebb legyen gyermeket nevelni, családot alapítani és otthont teremteni.

Megannyi családtámogatási formát és kedvezményt biztosítunk ma minden gyermeket nevelő szülő részére, hogy a családok békében és biztonságban tudjanak gyarapodni. A biztonság, azt gondolom, ma kiemelten fontos minden téren, éppen ezért is állunk ki minden magyar honfitársunkért, és mondunk stopot a benzinár növekedésére, az alapvető élelmiszerek áremelkedésére, a kamatok emelésére, és biztosítjuk a háztartás fenntartását a rezsik megfizethető szinten tartásával.

(10.00)

Az élelmiszerárakat alapvetően, azt gondolom, hogy nem az áfakulcs határozza meg, hanem elsődlegesen a kereslet, az adott ágazatban lévő verseny, a termelési költségek, az időjárás, a jelenleg fennálló geopolitikai helyzet, jelenleg, ugye, az ukrán-orosz háború. Az elmúlt években végrehajtott kormányzati, célzott áfakulcscsökkentések hangsúlyosan érintették az élelmiszeripar területét 2014 óta folyamatosan.

Stop helyett viszont zöld lámpát adunk minden olyan ötletre és támogatásra, amely a magyar családok érdekét védi. Előre köszönöm, ha ebben a munkában a pártállástól függetlenül önre is számíthatunk. Nincs kétségem afelől, hogy önnek is fontosak a magyar családok, egyet azonban nem értek: ha ez valóban így van, akkor hogyan tudtak politikai értelemben összebútorozni azokkal, akik elvették a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, elvették az egy és két gyermeket nevelő szülők családi adókedvezményét, több mint felére csökkentették a családi adókedvezmény mértékét, megrövidítették a gyes idejét, a családi pótlék felső életkori határát lecsökkentették, tizenötször emelték az energia árát, duplázódott a villany ára, és megtriplázódott a gáz ára is. Ezek azok a tettek, amelyekből a családok azt érzik mind a mai napig, ha balliberális kormányzat kerül döntési pozícióba, az nekik biztosan nem lesz jó; és ettől lesz talán egy picit hiteltelen az ön aggodalma is.

Mi a magyar emberekért dolgozunk, és a családokban hiszünk, hiszen nélkülük nem lehet sikeres Magyarországot építeni. Éppen ezért a családbarát fordulat első évében visszaállítottuk a gyes időtartamát három évre, családbarát adórendszert vezettünk be, és minden eddiginél magasabb támogatást nyújtunk a családok részére a költségvetésből is, 2023-ban mintegy 3225 milliárd forint forrást biztosítunk a magyar családok támogatására. Ez közel 450 milliárd forinttal magasabb, mint a 2022-es költségvetésben szereplő támogatások összege, és a 2010-es balliberális kormányok által elköltött összeg három és félszerese.

Öntől is sokszor hallhattuk e Ház falai között, hogy kevés látható eredménye van a politikánknak, de lássuk talán a tényeket. A termékenységi arányszám 2011-ről 1,23-ról 1,59-re nőtt, ami 26 éves csúcsnak számít. Ez 29 százalékos növekedés, ami a legnagyobb mértékű bővülés az egész Európai Unióban.

Magyarországon a házasságkötések száma 2010 és ’21 között a kétszeresére emelkedett.

Az első házasságkötés és az első gyermekvállalás átlagos életkorának 2010 előtt jellemző folyamatos kitolódása 2010 után lelassult, a nők mindössze 16 hónappal házasodnak és 8 hónappal szülnek később, mint tíz évvel ezelőtt.

Egyre több gyermek születik házasságban.

Nekem ezek a tények azt jelentik és azt mutatják, hogy egyre inkább egyre többen bíznak a magyar kormányban, egyre többen mernek családot vállalni. Ha minden úgy maradt volna, ahogy azt az önök koalíciós társai gondolták volna (Z. Kárpát Dániel: Nem volt az koalíció soha. A választás lehetetlenné tette.), ma tíz év alatt 123 ezerrel kevesebb gyermek született volna. Amíg polgári kormánya lesz Magyarországnak, a családtámogatásokat csak bővíteni fogjuk, mert a magyar jövőt a magyar családok írják. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage