SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Államtitkár Úr! A keresztény egyházak jelenléte és tevékenysége két évezred óta rendkívüli mértékben hozzájárult Európa, majd ezt követően Magyarország, a magyar nemzet megmaradásához, erősödéséhez, fejlődéséhez.

Nem véletlenül fogalmaz az Alaptörvényünk a következőképpen, idézem: „Elismerjük a kereszténység nemzetmegtartó szerepét.” Keresztény egyházaink az elmúlt ezer esztendőben mind a hitéleti, közösségépítési, mind pedig az oktatási, egészségügyi, kulturális, szociális és karitatív tevékenységükkel jelentősen hozzájárultak nemzetünk fennmaradásához, működéséhez, sőt a magyar történelemben gyakori újrakezdésekhez. Éppen ezért mondhatjuk nyugodt szívvel, hogy egyházaink páratlan, pótolhatatlan értékeket képviselnek hazánk történelmében. A KDNP keresztény világnézeti pártként éppen ezért alapítása óta töretlenül támogatja működésüket.

Azonban voltak olyan időszakok, amikor az egyházakat ideológiai célból üldözték, és megpróbálták ellehetetleníteni. A kommunizmusban a magyar állam egy tollvonással megfosztotta az egyházakat minden vagyonuktól, kiépített intézményrendszerüktől, annak fenntartásául szolgáló földektől, erdőktől, ingatlanoktól. A rendszerváltoztatás során megkezdett kárpótlás pedig csak részlegesen és egy 25 éves folyamaton keresztül adta vissza egyes vagyonelemeiket. Sajnos 2002-2010 között az akkori baloldali kormányok folytatták ezt a baloldali kommunista örökséget, hiszen leépítették az egyházak támogatását, nem voltak hajlandók kifizetni az egyházi iskoláknak jogosan járó támogatásokat, és nem tartották be a vatikáni megállapodást sem. Sőt, folytatnák ezt ma is, ha lenne rá felhatalmazásuk.

Tisztelt Ház! 2010 óta a magyar egyházpolitikában paradigmaváltás történt. Új Alaptörvényünk egyértelműen fogalmaz, alkotmányjogilag az állam és az egyházak világosan különválasztva működnek, de együttműködnek, együttműködhetnek egymással a magyar emberek, a családok és a nemzet érdekében. Ez az együttműködés az elmúlt években nem pusztán létrejött, hanem ki is teljesedett. 2010 óta az egyházak támogatása a hatszorosára emelkedett. Számtalan program valósult meg, az egyházi intézményrendszer pedig megerősödött és népszerűvé vált.

Az elmúlt 12 évben Magyarországon és a Kárpát-medence magyarlakta területein több mint 3 ezer templom újult meg, és közel 200 új templom épült magyar kormányzati támogatással. A kormány 2021-ben meghirdette a majd 26 milliárd forint keretösszegű magyar templomfelújítási programot, amelynek keretében 1800 templom fog megújulni.

Tisztelt Országgyűlés! Mindezekből jól látható, hogy a magyar kormány nem pusztán együtt akar élni az egyházakkal, hanem szövetséget és együttműködést keres velük, támogatja az oktatási, kulturális és szociális tevékenységüket, támogatja azt az értékrendszert, amelyet ezen területeken képviselnek. Ennek az együttműködésnek köszönhetően az egyház oktatási, karitatív és szociális szerepvállalása az elmúlt időszakban jelentősen megnövekedett, ami a magyar humán szféra hosszú távú fejlődését szolgálja.

Láthatjuk a közelmúlt eseményeiből, a migrációs válságból, a pandémia időszakából, most az orosz-ukrán háború okozta humanitárius krízisben milyen hatalmas szerepet játszanak az egyházak, az egyházi karitatív és szociális szervezetek. A Karitatív Tanácsban végzett tevékenységük is mutatja, hogy az egyházakra és azok szervezeteire a legnehezebb időszakokban is számítanunk lehet.

A köznevelés területén 2010 óta megduplázódott az egyházi óvodákban, általános és középiskolákban tanulók száma, ma már 220 ezer diák jár egyházi fenntartású intézményekbe. Ez jól mutatja az oktatásügyben való szerepvállalás erősödését, amelyben mindig is kiemelkedőek voltak a magyarországi egyházak. Hadd említsem meg a választókerületem példáját: a csurgói református gimnázium éppen a napokban ünnepelte 230 éves évfordulóját, az elmúlt több mint 200 esztendőben jelentős szerepet töltött be annak a térségnek a kulturális, oktatási és szociális életében. A KDNP elkötelezett az egyházakkal való együttműködésben, az (Az elnök a csengő kocogtatásával jelzi az idő leteltét.) egyházak és intézményeik költségvetési stabilitásának fenntartásában, és támogatja a kormány egyházi közösségek iránti elköteleződését. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(10.20)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage