DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Elöljáróban, kérem, engedjék meg, hogy hangot adjak örömömnek abból az alkalomból, hogy az Országgyűlésben elmondhatom az első expozémat. Úgy gondolom, hogy a törvényalkotás az egyik legszebb része a munkánknak. Nemcsak jogászként mondom ezt, hanem választókerülettel rendelkező képviselőként is, hiszen az általam képviselt települések életében is látom az Országgyűlésben meghozott törvények gyakorlati jelentőségét. Mivel a törvényjavaslatok jelentős része közvetlenül is érinti az állampolgárok életét, ezért elengedhetetlennek tartom a tiszta és világos kommunikációt, hogy a munkánkat figyelemmel kísérő emberek számára is követhetők és világosak legyenek a szempontjaink, ezért erre a törvényjavaslatok tárgyalása során is törekedni szeretnék.

Ami a konkrét indítványt illeti, a mai világunkban a légi közlekedés jelentősége egyértelműen felértékelődött nemcsak a kereskedelem, hanem a személyszállítás szempontjából. Sőt, a légi közlekedés lehetővé teszi, hogy egymástól földrajzilag távoli országok is egymás segítségére legyenek. 2021 decemberében Magyarország Kormánya például százezer koronavírus elleni vakcinát adományozott Örményországnak, melyet természetesen szintén légi úton, mégpedig hazánk áruszállításra vásárolt repülőgépével juttattunk el.

Az előttünk fekvő javaslat célja egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Örmény Köztársaság között a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodás Magyarország részéről történő megerősítésének biztosítása és kihirdetése. A szerződés az Európai Unió és az Örmény Köztársaság között 2021. november 15-én Brüsszelben került aláírásra. Rendelkezései a tagállamok és az Örmény Köztársaság között hatályban lévő kétoldalú légi közlekedési megállapodások vonatkozó rendelkezései helyébe lépnek. Mindez jogalapot teremt az országaink közötti légi járatok üzemeléséhez. Emellett valamennyi uniós légifuvarozó számára kereskedelmi lehetőségeket biztosít például a földi kiszolgálás, a járatmegosztás, valamint a szabad árképzés területén. Az aláíró felek közös légteret kívánnak kialakítani, amely lehetővé teszi a fokozatos piacnyitást, valamint az ebben rejlő lehetőségek maximális kiaknázását az érintett országok számára. A hatékony légi közlekedés biztosítása a kereskedelem, az idegenforgalom, a beruházások, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés szempontjából is fontos.

A megállapodás hangsúlyt fektet a nemzetközi repülés biztonságára és a légi közlekedés védelmére, valamint a környezetvédelmi szempontokra is. Tekintettel arra, hogy a kihirdetés hazánk számára is kötelező, kérem az Országgyűlés valamennyi frakcióját, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage