BÁNYAI GÁBOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Kordás képviselő úr beszélt a multinacionális cégek támogatásáról, arról, hogy fideszes vállalkozók, oligarchák szerzik az uniós támogatásokat. Én most gyorsan legyűjtettem a következőket. A „Széchenyi 2020”-ban, csak a GINOP-ban  ez a gazdaságfejlesztési innovációs operatív program  30 024 állítólag Fidesz-közeli vállalkozó van, önök szerint. A GINOP Pluszban már 4960 nyertes van, a VP-ben pedig  ez a vidékfejlesztési program  271 802 termelő nyert el támogatást. Ha Magyarországon ennyi Fidesz-közeli vállalkozó van, akkor megnyugodhatunk, mert a választásokon valószínűleg nem sok gondunk lesz. De nincs ennyi Fidesz-tag, a Fidesz-tagok száma tudtommal huszon-párezer, tehát nem vagyunk ennyien. Valami tehát nem stimmel a számokkal. És kifizettünk úgy több ezer milliárd forint támogatást, hogy Brüsszel még nem tudta nekünk visszafolyósítani az elfogadott és a beruházásokat elszámoló vállalkozások támogatásait, amit részben az államadósság terhére és az adóbevételek egy részével próbálunk fedezni.

És önök mit akartak korábban? Hát, a segélyek országa voltunk, itt mindenki segélyből élt. Egyszer értsék már meg mindenkorra-valahára a baloldaliak, önök  kivéve a Mi Hazánkat… (Vajda Zoltán: Nem vagyunk mind baloldaliak!) Tudják, hogy nem baloldaliak, talán megismerték már egymást. Nos, mindannyian tudjuk, hogy a magyar kormány a munkához viszonyítja a támogatási intézkedéseit, az adókedvezményeket, hogy ne segélyre építsük se a gyermekvállalást, se az életet. Ezért mi a munka pártján fogunk maradni, hisz ezt igazolják az eredmények.

Itt sorra-sorra felsorolták, hogy mennyi mindent…, és ezt mindig elmondják, és nem mondhatom, hogy örömmel hallgatom, de mindig jönnek a fideszes oligarcházásokkal. Ez az önök oppozíciójából fakad. De azt látniuk kell, hogy ezek a vállalkozások, de a többi nem fideszes vállalkozás is, ezek dobják össze az ön által említett adóbevételeket. Amit Csárdi Antal felsorolt  aki azt mondta, hogy siet, és gyorsan mondjam el , hogy a 4,5 millió munkavállalóból közel 4 milliót a vállalkozók foglalkoztatnak. 800 ezer körüli az állami alkalmazott.

Hát, a vállalkozásokból, ami leckét rendesen felmondott az államtitkár úrnak, ezt senki nem mondta, mert a munkabérből, aminek a bruttó pluszközterheit kifizeti a vállalkozás, abból lesz áfabevétel, abból lesz szja  ezt tudja ön is , abból lesz tb-járulék. Magyarán az a nyolcszáz-pármillió, amit ön kevesell a társaságiadó-bevételekből, annak a fölötte lévő részét is ezek a vállalkozók dobják össze. Ez így van! Másképp hogy lesz nekem munkabérem, önnek hogy lesz munkabére? (Csárdi Antal közbeszólására:) Bocsánat, majd két percben meghallgatom. Gondolják el, hogy ebbe a pozícióba belekerülünk, hogy a vállalkozások ellen harcolunk, hogy a vállalkozások adója alacsony. Hát, ők dobják össze a tizenezermilliárdokat egy évben a költségvetésben! Még a multik is! S mindig azzal jönnek, hogy a multi cégeket támogatjuk. Egyszer már kiszámoltuk államtitkár úrral, hogy 500-600 milliárd forintnyi kiegészítő beruházást kaptak a nagyberuházásokhoz az autógyártók, az akkumulátorgyártók. Ezzel szemben 10 000 milliárdnál tartunk az elmúlt 12 évben a magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások támogatásával. Hát, ezt is mondják már el a tisztelt választóiknak! Igen, kapnak a multik. Idejönnek, hoznak csúcstechnológiát, más gondolkodást, pozitívabb gondolkodást, modernizálást  soroljam még? , új technológiákat, s akkor azt mondják, hogy ez rossz, ne támogassuk őket. De hát ki a franc fog itt Magyarországon másképp ekkora beruházásokat végrehajtani, ha nem ők? Kapnak egy kis  idézőjelben  mézesmadzagot, kapnak adókedvezményt, de ők dobják össze azokat a bevételeket, amiből lesz a fizetése önnek is, nekünk is, másoknak is.

S akkor itt jönnek azok a kérdések, hogy azt mondják, ki van véreztetve a magyar önkormányzati rendszer. Tény, hogy nem dőzsölhetnek. De tudjáke, hogy Szeged városának mennyi tartaléka van? 21 milliárd forint. Szeged nem egy kimondottan jobboldali város. A közösség egy remek, gyönyörű város, sokat köszönhetünk nekik mi is Dél-Magyarországon, de higgyék el, hogy tud egy város jól gazdálkodni. Kivétel Budapest. Budapesten rosszul választottak, ebben igaza volt Nagy Endre képviselő úrnak. Gyenge polgármester, főpolgármester, gyenge város, gyenge adóbevételek, gyenge minden, minden, minden. Ezzel szemben meg Szeged suhan. (Vajda Zoltán: Gyenge forint, gyenge kormány!  Az elnök csenget.) Jaj, hát persze, ez is egy jól hangzó mondat. S ezek után azt mondják, hogy a vállalkozások, akiket visszahozok a beszédemben, az összes bevételt, amit Csárdi képviselő úr felsorolt, 90 százalékban ők dobják össze. Szerintem inkább segítsük a munkájukat!

(13.20)

Budapestet meg nem büntetjük, ez szamárság volt  bocsánat, Tóth Endre képviselő úr mondta ezt.

Zárásképpen, hogy mi várható, mert próbáljunk arról is beszélni. Ebben a megszorításokkal terhelt világban, ebben a brutális költségvetésben futni fogja minálunk, Dél-Magyarországon arra is, hogy elindul jövő év végén a várva várt M9-es autópálya építése. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy végre rácsatlakozik az ország déli része is az autópálya-hálózatra úgy, hogy közben megszorítás van, úgy, hogy közben brutális minden, a kormány rosszul működik, ahogy mondják. Emellett nekünk nagy dolog, és azért mondom, hogy örüljenek velünk együtt, mert kimaradtunk minden ilyenfajta lehetőségből. Kiskunhalason az ország egyik legjobb gyógyvizére egy elképesztő jó minőségű, nagy volumenű beruházással indulni fog egy gyógyfürdő építése, ami szerintem szintén fontos lehet önöknek is, mert gyógyítani önöket is kell majd.

Végre-valahára elkészültek a homokhátság északi részének a kiviteli tervei a vízpótlási programok indítására; a homokhátságon, ez Bács-Kiskun, Pest megye, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok megye vízellátási, illetve vízvisszapótlási programja. A jövő évben elkészül az egész megyére a kiviteli terv. Mi az, hogy ez egy megszorító költségvetés, ha ebből finanszírozzuk milliárdokkal, hogy a szakemberek terveket készítsenek?!

Épülnek logisztikai központok mifelénk, ott, ahol a madár se jár, ahol gyakorlatilag naponta szembesülünk azzal, hogy még mindig átjárható valamilyen szinten a magyar határ. Épül nálunk több vasútvonal Dél-Magyarországon, válságos időkben. De megyünk előre, tehát nem arra készülünk, hogy lefeküdjünk, és várjuk, hogy valaki ledöfjön bennünket, mint egy malacot, hanem megyünk tovább. S az utaink persze tovább épülnek, amit én magam is persze mindig keveslek, de ebben az országban szinte minden 10 kilométerből 9 kilométer használhatatlan volt 2010 előtt, ma már csak a fele.

Egy dolgot szeretnék még itt elmondani: van ez az európai újjáépítési alap, az RRF. De a többi uniós alap is, aminek a partnerségi szerződését nem tudjuk aláírni, mert az önök európai képviselői állandóan feljelentik az országot. Én egyszerűen nem értem, hogy miért engedjük azokat a tízmilliárd eurókat el az országtól, azért, mert a kormány önöknek nem tetszik. Kitalálnak mindenféle álproblémát, meg amit mi fontosnak tartunk, és persze alkotmányos védelem alá is helyeztünk  például a gyermekvédelmi törvénnyel , ezzel vegzálnak egy egész országot, hogy önöknek legyen igaza, hogy nem kapunk forrásokat.

Hát, önöknek miért jó, ha baj van? Ezt magyarázzák meg! Tudom, hogy nem szeretnek bennünket, döbbenetesen veszem észre, hogy ez mennyire durva, mióta visszajöttem a kórházból annak idején. Nem lenne forráshiány, ha megkapnánk azokat a forrásokat. (Varju László közbeszól.) Jól mondja Varju képviselő úr, engedni kell. Azt kell mondani a Klára asszonynak, hogy engedjék ennek az Uniónak, hogy fizesse ki. Mindenünk megvan hozzá. (Varju László: A bénaság ellen tiltakozunk! Hogy nem tudjátok elintézni! Bénáztok!) Nem, nem, bocsánat! (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Kedves Varju képviselő úr, nézze, hogy mik azok a feljelentések…

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage