DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Urak, Kormánytagok! Azzal kell kezdenem a mai napirend előtti felszólalásomat, hogy kifejezzem, súlyos felelőtlenségnek és önmagában is elfogadhatatlannak tartjuk azt, hogy Magyarország Kormánya az atomenergia felhasználásával kapcsolatban, illetve az orosz Paks II.-projekttel kapcsolatban nem ad tisztességes tájékoztatást a magyar embereknek, és konkrétan információkat tartanak vissza, információkat hallgatnak el, vagy fals információkat tesznek közzé. Szijjártó Péter minisztériuma még csak most, az új parlamenti ciklusban vette át a Paks II.-projekt menedzselését, és már most látható, hogy a törvények által leírt tájékoztatási feladataiknak nem felelnek meg, megtagadják a választ, s konkrét, fontos információkat tartanak vissza.

Arra is fölhívhatjuk a figyelmet, hogy ezzel gyakorlatilag még meg is sértik az Országgyűlés méltóságát, hiszen az önmaguk által elfogadott törvényeknek sem felelnek meg. Én néhány hete 14 konkrét kérdést tettem föl, 14 írásbeli kérdést tettem föl a Paks II.-beruházással kapcsolatban, és erre egy összevont válaszban egy kétbekezdéses, semmitmondó propagandaszöveget kaptam, ami nem felém tiszteletlenség, hanem a magyarság társadalom felé, hiszen én azért tettem föl a kérdést, hogy a magyar emberek tisztában legyenek azzal, hogy mi történik a háttérben.

Én azt mondom önöknek, tisztelt kormánytagok, hogy ideje lenne befejezni a titkolózást és befejezni a mellébeszélést, és világos tájékoztatást adni, hogy mi a pontos helyzete, mi a valós helyzete ennek a gigantikus, orosz Paks II.-beruházásnak. Nagyon-nagyon fontos lenne, hogy világosan beszéljenek arról, hogy milyen döntések születtek, vagy milyen döntéseket terveznek a jelenleg működő atomerőművi blokkok üzemidő-hosszabbításával kapcsolatban. Fontos látni a magyar embereknek, hogy önök milyen kockázatokat vállaltak akár egyik, akár másik tervvel, illetve beruházással kapcsolatban, illetve tisztában vannake azzal, hogy az önök által korábban meghozott rossz döntéseknek milyen gazdasági következményei lesznek, tehát milyen gazdasági károkat okoztak a magyar embereknek.

(13.10)

Kérdezem államtitkár urat  gondolom, ő fogja megadni a választ , hogy mi a helyzet most a Paks II.-projekttel, tisztában vannake ezzel a kockázattal, és miként értékelik azt, hogy az oroszok egy aktív törésvonal fölé tervezték az új atomerőművet. Önök kimondjáke már nyíltan, hogy lemondanak erről a Paks II.-ről, tehát elismerike, hogy nem fog megvalósulni ez a Paks II.-projekt, vagy esetleg vannake olyan terveik, hogy teljesen újraterveztetik ezt az egész beruházást, és hogy az milyen költségekkel fog járni? Számunkra látható most már évek óta, hogy zsákutcába került ez a Paks II.-projekt, mégis önök százmilliárdokat költenek rá. Ennek ki lesz a felelőse? Tehát ha egy ilyen zsákutcás projektre százmilliárdokat költenek, ki fogja ezért vállalni a kormány tagjai közül a felelősséget?

Azt láthattuk, és erre nagyon sok szakember felhívta a figyelmet, hogy milyen kockázatokat jelent, hogy aktív törésvonal fölé terveztek új atomerőművet. Ez nem felel meg a hatályos magyar jogszabályoknak sem, és hozzáteszem, hogy az oroszok készítették a terveket, az orosz törvények alapján egyáltalán még gondolatkísérletként sem merülhetett volna fel, hogy egy törészóna fölé atomerőművet tervezzenek, még sincs válasz.

Múlt hét végén Palkovics miniszter úr tett egy bejelentést, amit mi nem tudunk másként értékelni, mint hogy a kormány lemondott gyakorlatilag róla, vagy lehetetlennek tartja már a Paks II. kivitelezését, hiszen bejelentette miniszter úr, hogy a körülbelül másfél évvel ezelőtti tervekhez képest már kifejezett célja a kormánynak, hogy meghosszabbítsa az üzemidejét a jelenlegi blokkoknak 10-20 évvel. Én másfél éve kérdeztem a minisztériumot. Akkor az akkori államtitkár azt válaszolta, hogy nem opció, tehát nem lehetőség az, hogy az újabb üzemidő-hosszabbítás megtörténjen, most mégis ezt jelentette be miniszter úr.

Azt pontosan tudjuk, hogy a hálózatfejlesztés nélkül elképzelhetetlen a két atomerőmű párhuzamos üzemeltetése, tehát itt gigantikus hálózatfejlesztésre lenne szükség. Azt is tudjuk, hogy a Duna vize önmagában egy atomerőmű esetében is kérdéses, hogy tudjae a megfelelő hűtőkapacitásokat kiszolgálni. Erre milyen választ tudnak adni? Az is látható, hogy még munkaerő tekintetében sem áll rendelkezésre kellő számú munkavállaló Magyarországon atomerőmű üzemeltetéséhez, és még szó sem esett a súlyos biztonsági kockázatokról. Tudjuk azt, hogy a hivatalos statisztikák szerint az elmúlt három évben 26 előre nem látott meghibásodás, leterhelés, leállás történt a jelenlegi atomerőműblokkok esetében. Tehát önök válasszal tartoznak. Ha ilyen döntéseket hoznak, teljesen szembemenve a másfél évvel ezelőtti kommunikációval, akkor milyen módon mérlegelték ezeket a biztonsági kockázatokat, és milyen módon hoztak döntéseket, és erről miért nem számolnak be a magyar közvélemény számára?

Még egy kérdésem van. Palkovics miniszter úr lehetőségként, tartalékként említette a mecseki uránbányászat újraindítását. Én akkor rákérdeztem, és miniszterhelyettes asszonytól kaptam egy választ, hogy semmiféle eljárás nincs ezzel kapcsolatban Magyarországon folyamatban. Néhány nap múlva, hogy megkaptam miniszterhelyettes asszony válaszát, kezembe került a kormányhivatal megkeresése, ami a folyamatban lévő uránbánya-engedélyezési eljárással kapcsolatos. Tehát odáig eljutottunk, miniszterhelyettes asszony, hogy fals, téves, megalapozatlan információkat adnak ki önök.

Válaszokat várok a magyar emberek nevében ezekre a húsba vágó és stratégiai jellegű kérdésekre. Köszönöm szépen. (Taps a DK, a Párbeszéd, a Momentum és az LMP soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage