MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha megengedi, mielőtt az ön által felvetett energetikai kérdésre rátérünk, azért hadd jegyezzek meg annyit a meglehetős magabiztosággal elmondott felszólalását hallgatva, hogy amikor a zsákutcás projektet említette, akkor eszembe jutott az ön frakcióvezetője, Ungár Péter, aki nem olyan régen tiszteletre méltó önvizsgálatról tanúságot téve azt mondta, hogy mennyiben érdemes egy olyan párttal foglalkozni, amely egy másik párttal összefogva sem jutna be a parlamentbe. Szerintem ez ilyen magabiztos felszólalásoknál talán nem indokolatlan, hogy az emberben felvetődik.

Rátérve az energetikai kérdésekre. Új helyzet van, tisztelt képviselő úr, Európában és a világban is. Most már olyan kérdések kerülnek elő, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak, jelesül, nemcsak az, hogy az energiahordozó mennyibe kerül, hanem hogy lesze elegendő, és be tude érkezni. Ebben a vonatkozásban elsősorban a kőolajra és a földgázra gondolok, de értelemszerűen energiamix vonatkozásában az atomenergiával mindez jelentős mértékben összefügg.

Ön említette az információk átadását, illetve azoknak ön által felfedezni vélt hiányát. Tehát egyrészt a KKM természetesen, ahogy eddig is, továbbra is minden jogszabályt ilyen kérdésekben betart.

Másrészt szeretném felhívni a tisztelt képviselő úr figyelmét, hogy van itt egy legfontosabb információ, és a legfontosabb információval itt az Országházban és egyébként az országban mindenütt a magyar emberek tisztában vannak. Jelesül, ez az az információ, hogy az ön mostani felszólalása is konkrétan, bár szakmai mázba bújtatva, de valójában a rezsicsökkentést támadja és az ország biztonságos energiaellátását, az energiaellátásunk biztonságos pótlását.

Paks vonatkozásában hadd tájékoztassam arról, hogy Paks adja a magyarországi áramtermelés felét, tehát mintegy 50 százalékát és a magyarországi felhasználás nagyjából egyharmadát, tehát Paks nélkül nincs stabil magyar energiaellátás és nincs rezsicsökkentés sem. Paks jelenti a biztonságos, megfizethető árú és klímabarát villamosenergia-ellátást.

Néhány számot: a német fogyasztók jelenleg 180-190 forintért kapnak egy kilowattóra áramot; a magyar lakosság a rezsicsökkentett áron évek óta változatlanul 38 forintot fizet ugyanezért a mennyiségért. Tehát ha nincs Paks, akkor nagyjából legalább megnégyszereződne az áram ára Magyarországon, és átlagosan havonta 22 ezer forinttal nőne egy-egy család villanyszámlája, ami a gazdaságot, illetve a családi vonatkozásokat illeti.

Ami a környezetvédelmet illeti, ha már önök zöldpártnak nevezik magukat, a jelenleg működő paksi blokk évente 14 millió tonna szén-dioxid kibocsátását teszi elkerülhetővé, az új projektben az új paksi blokk pedig 17 millió tonna szén-dioxid éves kibocsátását teszi majd elkerülhetővé. Amikor a kettő együtt működik, ez több mint 30 millió tonna szén-dioxid évente.

Összehasonlításképpen: a magyar teljes közlekedési szektor éves kibocsátása 12 millió tonna évente, hazánk erdős területei pedig ugyanígy egy év alatt mintegy 6 millió tonna szén-dioxidot képesek elnyelni.

Tehát a nagyságrendek érezhetőek, láthatóak, a környezetvédelmi szempontok vitathatatlanok, pláne, hogyha hozzávesszük, hogy egységnyi áram előállítása 40 százalékkal kevesebb szén-dioxid-kibocsátással jár Magyarországon, mint Németországban, amely ország a klímavédelem élharcosának mondja magát, legalábbis mondta mostanáig.

(13.20)

Arra is szeretném felhívni a figyelmét, hogy az Európai Unió területén 70 százalékkal több villamos energiát állítanak elő atomerőművek, mint amennyit szél- és naperőművek együttvéve. Ezt nem a megújulók ellen mondom, csak a tényszerűség kedvéért.

Még néhány olyan adat, amely fontos lehet; például az is, tisztelt képviselő úr, hogy már az Európai Unióban is, Brüsszelben is felismerték azt, hogy a nukleáris beruházásokat fenntarthatósági szempontból a támogatandó körbe kell sorolni. És az is fontos, hogy ha már az energiaellátási problémákkal kezdtem a felszólalásomat, hogy az atomenergia, ellentétben a gázzal és az olajjal, nem napi beszállítású ágazat, hanem a fűtőanyagot hosszabb időre előre meg lehet vásárolni, biztonságosan elhelyezni és tárolni, éppen ezért sokkal nagyobb kiszámíthatóságot jelent.

Végezetül arról is szeretném tájékoztatni, a kormány továbbra is azon dolgozik, hogy 2029-30-ban, tehát az évtized végén kereskedelmi üzemben legyenek a blokkok, az új is. Jelenleg hatszáz engedéllyel rendelkezünk, és a résfalazási, valamint a talajszilárdítási engedélyeket adta meg az Országos Atomenergetikai Hivatal a közelmúltban. Az engedélyek természetesen szakmai kérdések, a szakemberek és a hivatal pedig mindent szakmai szempontok alapján elbírál. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage