DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Idén januárban olyan dolog történt, amire évtizedek óta nem volt példa: 20 százalékkal csökkent a születésszám az előző év azonos időszakához képest, és ami még ennél is aggasztóbb, hogy a termékenység is visszaesett, amire 2011 óta nem volt példa.

Tóth G. Csaba, a KRTK Közgazdaságtudományi Intézete kutatója felhívja a figyelmet arra, hogy erre a drasztikus visszaesésre éppen kilenc hónappal azt követően került sor, hogy a Covid-oltások tömegessé váltak Magyarországon. Egyedül a Mi Hazánk Mozgalom az, amely ellenezte ezeknek az oltásoknak a kötelezővé tételét, és most is egyedüli pártként képviseljük az őszinte szembenézés politikáját, holott az állam feladata lenne kivizsgálni azt, hogy ez a brutális visszaesés összefüggésben álle ezzel a tényezővel.

De nemcsak rövid távú problémák vannak a gyermekvállalás tekintetében, hanem olyan, hosszú távon megoldásra váró feladatok is, amelyekre a kormánynak kéne megoldást találnia, például arra, hogy az anya életkora rendkívüli mértékben kitolódott az első gyermek vállalásakor, 25 év alatt öt évvel tolódott ki, tehát majdnem 30 éves egy magyar nő, amikor az első gyermekét világra hozza. Ekkor már sokkal nehezebben történik meg a fogantatás, nagyobb a vetélésnek a kockázata, gyakorlatilag a meddőség mint népegészségügyi probléma is összefüggésbe hozható ezzel, és kisebb az esélye, hogy egészséges gyermekek jönnek világra.

De a feketeleves még csak a következő évtizedekben fog következni, hiszen jelen pillanatban a 45 éves nők száma Magyarországon nagyságrendileg 90 ezer, a 24 éves nőké pedig már csak 50 ezer, tehát húsz év alatt nagyságrendileg a felére csökkent a szülőképes korú nőknek a száma, nekik kéne tehát ugyanannyi gyermeket világra hozni, hogy egyáltalán fenntartsuk a jelenlegi állapotot. Azt mondhatjuk tehát, hogy ma Magyarországon minden szülőképes korú nőnek négy gyermeket kellene vállalnia ahhoz, hogy a magyarság lélekszámát 10 millió környékén tarthassuk meg.

További problémát jelent, hogy az első otthon megszerzése rendkívül nagy nehézségeket jelent a 25-34 éves korosztálynak. Európai uniós összehasonlításban is rendkívül magas, 41 százalék azoknak az aránya, akik még ebben az életkorukban is a szüleikkel élnek; az európai uniós átlag csak 28 százalék. Ezért is javasolja a Mi Hazánk Mozgalom egy állami bérlakásépítési program elindítását, hogy el tudják egyáltalán hagyni a szülői házat, és elkezdhessék a saját életüket.

A családosok a munkaerőpiacon is rendkívül nagy hátrányban vannak, és nem igaz az, hogy itt bármiféle genderprobléma lenne. Nem a nőknek van ugyanis bérhátránya Magyarországon, hanem az anyáknak van bérhátránya. Ez egy egész más probléma, és ezt egész másképpen is kellene megoldani.

De ha a munkanapok számát tekintjük, akkor például a 2022-es évben 254 munkanap van és csak 181 tanítási nap, tehát hogyha egy családban egy gyermek egyetlenegy napig sem beteg egy egész évben, akkor is a szülőknek 73 munkanapot kell úgy megoldaniuk, hogy a gyermekük felügyeletéről is gondoskodnak, és a táboroztatás ára is az egekbe szökött a tavalyi árakhoz képest. Ezért is javasolja a Mi Hazánk Mozgalom a gyermekmozgalomnak a létrehozását, illetve azt, hogy az állam a nyári időszakban is vállaljon sokkal nagyobb szerepet a gyermekfelügyelet megoldásában.

Hogy még inkább alátámasszam azt az állítást, hogy az anyáknak van bérhátránya, ez sajnos a későbbiekben a nyugdíjak esetében is megmutatkozik, ugyanis a három gyermeket felnevelt nők 20 százalékkal alacsonyabb kezdő nyugdíjra számíthatnak Magyarországon, mint a gyermektelen társaik. Tehát Magyarországon mind a munkaerőpiac, mind a nyugdíjrendszer bünteti azt, hogyha valaki nagy családot vállal. Ezért javasoljuk a szülőtámogatási életjáradék bevezetését, amellyel legalább nyugdíjaskorukban kompenzálni tudnánk a gyermeket vállalt nőket, az édesanyákat azért a bérhátrányért, amit a munkaerőpiacon el kell hogy szenvedjenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A gyermek áldás, és a Mi Hazánk Mozgalom azt szeretné, hogyha a szülővé válás örömét minél több honfitársunk megtapasztalhatná. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage