MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, önnek igaza van akkor, amikor arra utal, hogy a háború és a brüsszeli szankciók miatt Európa nagyon nehéz helyzetben van, itt vannak a gazdasági kihívások, itt van az infláció, itt vannak az elszabaduló energiaárak, és egy ilyen helyzetben világos, helyes és indokolt, ha a következő költségvetés a honvédelem és a rezsivédelem költségvetése. Különösen, ha figyelembe vesszük azt, hogy a magyar emberek április 3-án hoztak egy világos döntést. Ugye, április 3-a előtt két út állt a magyar emberek és az ország előtt, és ők világos döntést hoztak: háború és béke kérdésében a békét, a kormányt és a kormánypártokat választották és így az ország biztonságát, és a rezsicsökkentési és a gazdasági kérdésekben szintén a kormányt és a kormánypártokat támogatták, igent mondtak a rezsicsökkentésre, és nemet mondtak a rezsicsökkentés eltörlésére, amely baloldali szándék volt.

Tehát háború van, tisztelt Ház, a szomszédságunkban, és ha már költségvetésről beszélt a képviselő úr, ilyen helyzetben nyilvánvalóan alapvető feltétel minden cél teljesülésénél az ország energiabiztonságának és energiaellátásának szavatolása. Ugye, nekünk, mármint a magyar kormánynak világos volt az álláspontunk: történelmi tapasztalatok okán nem nagyon hiszünk a szankciós politikában, de támogattuk az uniós szankciós intézkedéseket az egység fenntartása miatt. De világossá tettük, hogy energetikai kérdésekben nem engedünk, ezek vörös vonalat jelentenek számunkra. Mégis, előbb eljutott Brüsszel az olajkérdésig és aztán a gáz szankcionálásáig, legalábbis ennek a felvetéséig is. Ugye, emlékezhetünk arra, hogy az olaj vonatkozásában sikerült elérnünk azt, hogy a csővezetékes szállítás kivételt képez, így Magyarország energiaellátása és a benzinárstop továbbra is biztosított, ezt megvédtük. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy Horvátországban is bevezettek üzemanyagárstopot autópályán kívül, tehát autópályán nincs ilyen. Autópályán kívül az ársapkás üzemanyagár 700 forintnak megfelelő literenként. Ez az az üzemanyagstoppal korlátozott ár. Jelenleg Európában Magyarországon lehet a legolcsóbban üzemanyaghoz jutni, és ez komoly tízezer forintokat jelent a családoknak havonta, illetőleg tankolásonként.

(14.30)

Ezt követően igazuk volt mindazoknak, így a magyar miniszterelnöknek első helyen, akik azt mondták, hogy azért veszélyes az energetika szankcionálása, mert el fogunk jutni a gázig. Így is történt, most már a gázszállítás szankcionálása van az asztalon.

Szeretnék Németországról szólni néhány szót, mégiscsak Európa legnagyobb és legerősebb gazdaságáról beszélünk. Németországban Robert Habeck gazdasági és klímavédelmi miniszter a múlt héten, konkrétan június 23-án bejelentette a gázvészhelyzeti terv riasztási fokozatának kihirdetését, az úgynevezett Alarmstufét, a lépés a gázellátásban bekövetkezett zavarok és a feszült gázpiaci helyzet miatt vált szükségessé. Mondják ezt Németországban. A német gazdasági miniszter azt mondta: gázválságban vagyunk, ha még nem is érezzük. Mondom még egyszer, a német gazdasági miniszter azt nyilatkozta: gázválságban vagyunk, ha még nem is érezzük. Lindner német pénzügyminiszter azt mondta: az energiaárak erőteljes emelkedése, az ellátási lánc problémái és az infláció miatt nagyon súlyos gazdasági válságra kell számítani, néhány héten, hónapon belül Németországban nagyon aggasztó helyzet és három-négy, talán öt évig tartó hiány alakulhat ki. Ezt mondták tehát a német vezetők, tisztelt hölgyeim és uraim. És akkor még a teljesség igénye nélkül a belga miniszterelnök: ha nyáron nem készülünk közösen a télre, akkor nagy a veszélye annak, hogy ezen a télen komoly problémákkal kell szembenéznünk. És akkor még azt is hadd hozzam ide, hogy Bécsben a távhőszolgáltató az ősszel 92 százalékkal fogja a tarifáját emelni, mert azt mondta, hogy nincs más választása.

És akkor zárásként vissza Németországhoz, ahol a német városok és önkormányzatok szövetsége azt javasolja, hogy 18 fok is elegendő a lakásokban. Tehát ez a javaslat, és ez nagyon összecseng a timmermansi javaslattal: nem kell annyit fürdeni és nem kell annyit mosni; és a Márki-Zay Péter által hangoztatott javaslattal: „az olcsó energia, a rezsicsökkentés is egyébként túlfogyasztáshoz vezet, nem akarjuk megállítani a világpiaci árakat a határon, érezni kell az energiaár növekedését”  mondta a baloldal miniszterelnök-jelöltje. Ezzel szemben a kormány mindent megtesz az energiaellátás biztonságáért is, illetőleg a rezsicsökkentés megvédéséért is. The winter is coming, mondják abban az ismert sorozatban: kánikulában könnyű fűtésről beszélni, télen nehezebb lesz. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage