RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, a pedagógusbéreknek az emelése egy olyan kérdés, amellyel minden időszakban minden jóérzésű ember egyetért, minden parlamentben minden ellenzéki és kormánypárti képviselő, ha felszólal, azzal egyetértenek a többi képviselőtársai. Ugyanakkor az nagyon furcsa volt számomra, hogy ön példaként a saját kormányzásuk 2008-2009-es válságkezelési időszakát hozta föl, azt az időszakot, amikor önök elvettek a pedagógusoktól egyhavi bért, és erre ön most mint pozitív válságkezelési időszakra hivatkozott vissza, hogy úgy kellene most is csinálni, mint akkor, mert azok voltak a szép arányok, azok voltak a jó arányok.

Mi nem szeretnénk úgy válságot kezelni, mint önök tették, mert önök nem csökkentették a válság negatív hatásait, hanem növelték, és nem önmaguk fizették meg ennek az árát, hanem önök arra használták az akkori hitelfelvételeket, hogy kitöltsék még a ciklusuk hátralevő másfél-két esztendejét, ezért hiteleket vettek fel, hogy hatalomban tudjanak maradni, az emberekkel viszont megfizettették a saját hatalomban maradásuknak az árát  ez többek között a pedagógusoknál is így volt, amikor a pedagógusok közül 15 ezer embert elbocsátottak. Ön azt mondta, hogy 10 ezer pedagógusra lenne most szükség, hát önök 15 ezret bocsátottak el, tisztelt képviselő úr, hát hogyha nem tették volna, talán most előrébb lennénk (Szabó Sándor közbeszól.), akik pedig még megmaradtak, azoktól pedig egyhavi bérét elvették, tisztelt képviselő úr.

Ön azt mondja, hogy a jövő évi költségvetés-tervezetből ön azt olvasta ki, hogy „csak” 200 milliárd forinttal fog növekedni az oktatásra fordítható költségeknek vagy költségvetési tételeknek az összege. Hát, azt hiszem, hogy azoktól, akik csökkentették az oktatásra fordítható tételeket, hiszen bért vettek el a pedagógusoktól, azt hiányolni, hogy egy válságos időszakban csak ekkora mértékű a növekedés, hát, azt hiszem, hogy ez igencsak kétszínűség és hiteltelen. De valóban növekedés van, azért van növekedés, tisztelt képviselő úr, hiszen a jövő évben újra növelni fogjuk a pedagógusok bérét, ahogy idén is növeltük  erre ön is utalt , úgy a következő esztendőben is növelni fogjuk a pedagógusok bérét, hiszen mi egy nehéz világgazdasági időszakban nem elveszünk az emberektől, hanem igyekszünk nekik nagyobb létbiztonságot biztosítani. Az pedig kétségtelen, hogy a 7,1 százalékos GDP-növekedéssel valóban egy rekordmagas GDP-növekedés volt az előző esztendőkben.

De mit tesznek önök ott, ahol döntési vagy legalábbis részvételi lehetőségük van? Mit mond az önök pártelnökjelöltje, Ujhelyi István azokról a forrásokról, amelyekből Magyarország többek között pedagógusbéreket szeretne emelni? Mit tesz ennek érdekében? Azt segíti, hogy ezeket megkapjuk, a saját forrásunkat, vagy pedig akadályozza, hogy a saját forrásunkat megkapjuk? Nem túl bonyolult a választ kitalálni, de azért hadd olvassam fel önnek a saját pártelnökjelöltjét: a jogállamisági mechanizmus alkalmazása is fel fog gyorsulni, az Európai Parlament elfogadta azt a határozatát, amely megismétli az Európai Bizottsághoz intézett korábbi parlamenti felhívást, miszerint késedelem nélkül alkalmazni kell a jogállamisági mechanizmust. De nincs ezzel egyedül Brüsszelben Ujhelyi István, hiszen Dobrev Klára is azt mondta, hogy végre el kell fogadni azokat a szabályokat, amelyek az antidemokratikus kormányokat kizárják  kizárják!  az uniós források felhasználásából.

Önök ezért dolgoznak, hogy Magyarországot kizárják azon uniós források felhasználásából (Közbeszólások az ellenzék soraiból.), amelyekből mi pedagógusbér-emelést szeretnénk itthon végrehajtani, tisztelt képviselő úr. Önök a pedagógusok ellen dolgoznak Brüsszelben. Itt ellenzékben vannak, egyre több önkormányzatban a múlt vasárnap is egyre inkább visszaszorultak, de Brüsszelben ott vannak (Szabó Rebeka közbeszól.), ott jobban hallgatnak az önök hangjára, és önök azért dolgoznak, hogy kizárják az uniós források felhasználásából Magyarországot (Szabó Rebeka közbeszól.), és kizárt legyen az, amit a kormány tervez, hogy uniós forrásból nem kicsi, hanem több száz milliárd forintos nagyságrendben pedagógusbéreket tudjunk emelni.

Ha önök tényleg aggódnak a pedagógusok béréért, önök tényleg tenni szeretnének azért, hogy többet keressenek a pedagógusok, legalább ne akadályozzák azt Brüsszelben, hogy a magyar kormány a fejlesztési forrásait pedagógusbér-fejlesztésre tudja fordítani, és ne csinálják azt a kétszínű magatartást, hogy itthon több pedagógusbért követelnek, Brüsszelben pedig akadályozzák azt, hogy a pedagógusbérek fedezete Magyarország számára (Az elnök csenget.) felhasználható legyen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage