DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kisadózó vállalkozások tételes adója egyike az elmúlt 12 év nagyon kevés sikertörténetének. Minden évben jóval több adóbevétel származott belőle, mint amennyit előzetesen beterveztek, és a sikeresség másik bizonyítéka, hogy jelenleg 460 ezer magyar ember adózik a kata szabályai szerint, ebből 426 ezren vannak egyéni vállalkozók, 108 ezer honfitársunk mellékállásban katázik, és ez egyben azt is jelenti, hogy átlagosan négy fővel számolva, egy családot átlagosan négy fővel számolva 400 ezer és 1 millió 800 ezer közötti lélekszámú magyar ember megélhetését biztosítja teljes mértékben a katás tevékenység vagy járul hozzá jelentős mértékben a családi kassza bevételi oldalához. Önök most, az elmúlt hetekben mégis előidéztek egy teljesen bizonytalan helyzetet, a megszűnéstől a megszűnés nélküli jelentős módosításig bezárólag rendkívül nagy bizonytalanság és bizalmatlanság alakult ki ezzel kapcsolatban a Pénzügyminisztérium iránt.

Szeretném azt jelezni, hogy a Mi Hazánk Mozgalom teljes mellszélességgel a katás vállalkozók mellett áll, és természetesen nemcsak összevissza beszélünk a levegőbe, handabandázunk, hanem konkrét javaslataink is vannak. A jelenlegi 12 millió forintos éves árbevételi felső határt nem 18, hanem legalább 24 millióra kellene egy lépésben felemelni. Továbbra is tartjuk azt a véleményünket, hogy az egy kifizetőtől származó megbízási díj, munkadíj vagy bevétel 3 milliós határát legalább 6 millió forintra kellene fölemelni, és az e fölötti adó mértékét 40 százalékról legalább 15 százalékra kellene csökkenteni, bár a legokosabb az lenne, ha ezt a bevételi korlátozást megszüntetnék, hiszen a jelenlegi válságos körülmények között értelmetlen korlátozást jelent ez, és különben is, 250 ezer forint/hó összeget jelent az éves 3 milliós határ, úgy hiszem, a mai viszonyok között ez már rendkívül alacsony, és emiatt indokolatlan is ezzel korlátozni a katás vállalkozókat.

Aztán nem tisztázott, hogy önök mit terveznek azokkal a katás vállalkozókkal  108 ezren vannak ilyenek, az előbb is jeleztem , akik egy főállású munkaviszony mellett folytatnak katás vállalkozói tevékenységet. Nem tudjuk, hogy mit terveznek a tevékenységi körökkel, az ilyen jellegű áttekintéseknél rendkívül gyakori, hogy az észszerűségi szempontok szerint aminek benne kellene maradni, azt kiveszik, ami pedig valójában nem oda tartozik, azt pedig majd benne hagyják a tevékenységi körben.

Úgyhogy a következő kérdések merülnek fel ezzel kapcsolatban, tisztelt államtitkár úr. Pontosan mely, milyen tevékenységi körök szerinti korlátozásokat terveznek? Egyáltalán a megszüntetését tervezik ennek az adónemnek vagy csak egy jelentős átalakítását? Az észszerű valorizáció mértékén túlmenően tervezneke adóemelést? És egyáltalán milyen irányba akarják elvinni a katás szabályozást?

Mi kiterítettük a lapjainkat, tisztelt államtitkár úr, kérem, hogy önök is tegyék ezt meg, és tájékoztassa a széles közvéleményt, az adózó állampolgárokat, hogy mi a tervük ezzel a valóban sikeres adónemmel kapcsolatban. Várom érdemi válaszait. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage