RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Nézzük a számokat, hogy miért kell valóban ilyen irányba gondolkozni és lépéseket tenni, amelyeket frakcióvezető úr is mondott. 2020-ban 46 ezer illegális migráns próbált átlépni a magyar déli határon, tavaly viszont már a 46 ezerrel szemben 122 ezer. Tavalyelőtt, 2020-ban 455 embercsempészt fogtak el a magyar rendőrök, tavaly viszont már nem 455-öt, hanem 1277-et. Ez egy egyértelmű növekedés a tavalyelőtti évről a tavalyi évre.

Nézzük a tavalyi évről az idei évre az időarányos változást: tavaly január 1. és június 27. között 45 ezren próbálták átlépni illegálisan a déli magyar határt, ezzel szemben most már 106 ezren. Tavaly az év első közel hat hónapjában 408 embercsempészt fogtak el a magyar rendőrök; most már nem 408-at, hanem 790-et.

Tehát minden számban azt látjuk, hogy tavalyelőttről tavalyra egy bő két és félszeres az emelkedés, és idén is legalább egy kétszeres emelkedés várható, úgy, hogy az éven belül is növekedési tendenciát láthatunk, mert az év első hónapjaiban még körülbelül 3 ezer fő körüli volt a heti illegális határátlépési kísérletek száma, és ez a 3 ezer most már a nyárra 6500-ra emelkedett. Tehát az éven belül is emelkedés tapasztalható, úgy, hogy az évben is egy duplázás már, úgy látszik, hogy mindenképpen megvalósul.

És nemcsak a számok emelkednek, hanem az embercsempészek módszerei is egyre agresszívabbak, és nyilván az illegális határátlépések növekvő számából a különböző erőszakos bűncselekmények száma, erőszakos cselekmények száma is nő. Ha azt nézzük, hogy hány esetben rongálták meg például a kerítést az illegális határátlépők, az ideiglenes határzár technikai eszközeit, azt látjuk, hogy 21 ilyen jelentősebb rongálás történt. Ezekről részben videók is láthatók a kormány oldalán. 164 esetben támadtak rá a rendőrökre az illegális migránsok és az embercsempészek, 69 esetben pedig járműveiket is megtámadták, tehát letörtek belőlük részeket, betörték a szélvédőt. Látható, hogy egyre agresszívebben, nemcsak kicselezni próbálják a rendőröket, vagy amikor nincsenek ott, akkor átjönni a határon, hanem megpróbálnak akár a rendőrökre is rátámadni, kisbusszal egészen addig elmenni a határon megállás nélkül, amíg egy rendőr eléjük nem áll, és csak akkor fékezni. Tehát egyre agresszívebbek a rendőrökkel szemben az illegális határátlépők.

A kormány segítséget kért korábban a polgárőröktől is, nekik 371 millió forintos támogatást adtunk, hogy segítsék az ottani rendőrök munkáját. A mezőőrszolgálatoknak is 170 millió forintos támogatást adtunk. A jogi környezet is alkalmas arra, hogy akár az ügyészség nyolc napon belül a terheltet bíróság elé állíthatja, hogyha tetten érik jogszabálysértés következtében.

Ugyanakkor ezekből a számokból is az látszódik, hogy itt egy egyre növekvő létszámmal kell számolnunk. Nem csökken a munka, nem csökken a teher, nem csökken a feladat, hanem növekszik a feladat az előző évekhez képest is. És azt is láthatjuk, hogy rendőrök túl azon, hogy a rendvédelmi feladatokat ellátják az ország teljes területén, amellett a déli határnál is ott vannak, egyre nagyobb létszámban, hiszen egyre több ember ellen kell intézkedni, és ott vannak a keleti határnál is, az ukrán-magyar határnál is, ahol meg a háború miatt kell ott lenni.

Ezért döntött úgy a kormány, amiről miniszterelnök úr is beszélt a tegnapi napon az azonnali kérdések órájában, hogy itt arra lesz szükség, hogy egy önálló, a határ megvédésével foglalkozó erő jöjjön létre, amely nem a rendőröket vonja el a többi szolgálattól, hanem csak és kizárólag a déli határ megvédésével foglalkoznak. Ez nem a rendőrség keretein kívül kell hogy legyen, mert akkor az csak megtöbbszörözné az irányítást, a gazdasági és egyéb háttérszervezeteket, hanem a rendőrség keretén belül, de egy önálló szervezeti egységként, külön követelményekkel, külön feltételekkel, direkt a déli határ védelmére állna föl. Ez segít abban, hogy a rendőrök akkor innen vissza tudnak menni a magyar településekre, és ott tudnak a közbiztonság fenntartásához hozzájárulni, amit az elmúlt években eredményesen végeztek, hiszen harmadára csökkent az elkövetett bűncselekmények száma.

Sürget minket az idő, hiszen azt láthatjuk ezekből a számokból és abból, hogy milyen élelmiszerár-robbanás van a legszegényebb országokban, akár Afrikában, akár a Közel-Keleten, hogy itt őszre még a nyárinál is nagyobb hullámra kell felkészülnünk. Éppen ezért őszre már fel kell hogy álljon az az önálló határvédelmi egység, akár határvadász néven, akár más néven, akik segítséget fognak tudni nyújtani abban, hogy megvédjük a magyar külső határt. Magyarország körülbelül 600 milliárd forintot költött a külső határ védelmére; európai uniós forrásból ennek még a 1,5 százalékát sem kaptuk meg.

Tehát Magyarország nemcsak magát védi, de az Európai Uniót is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ehhez képest az Unió mindenkit támogat, ha kell, a migrációt elősegíti, minket, magyarokat a külső határ védelmében pedig jelképesen is alig hogy támogat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage