VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egy nagyon fontos témáról, azt gondolom, hogy a magyarság megmaradásának szempontjából rendkívül fontos témáról szólalt fel. Ámde hogy megnézzük azt, hogy mi is történt 907-ben, 1115 évvel ezelőtt, azt gondolom, a közelmúltunk egy közelebbi vonatkozását is érdemes lenne felidézni. A ma ellenzékben lévők 2002 és 2010 közötti katasztrofális kormányzása után ugyanis csődközeli állapot, IMF-hitel, adósságcsapda és romok vártak a nemzeti kormányra, ezen baloldali örökség eltakarítása után állhatott neki a kormány a kormányzásnak, illetve az építkezésnek.

Azt, hogy vereségkultuszt építünk, a leghatározottabban visszautasítom, kedves képviselő úr, ugyanis nem mi mondjuk azt, hogy merjünk kicsik lenni. A magyar nemzeti kormány felismerte, hogy a mai világban még inkább szükség van múltunk, eredetünk lehető legpontosabb ismeretére. Tisztában vagyunk azzal, hogy a magyar az egyik legősibb nemzet, amelynek származásában több egykor élt népnek volt szerepe, őstörténetünk és az elmúlt ezer évünk is káprázatos, még ha adódtak is nehéz helyzetek. Több olyan tragédiát túléltünk, amelyekbe más nemzet bizony belehalt volna. Nem véletlenül emelte fel Rákóczi a zászlót a hazáért és szabadságért vagy szólította Petőfi talpra a magyart vagy szálltak szembe Wittner Máriáék a szovjet tankokkal, és a trianoni sírgödörből is kimásztunk. Helyünk van itt Európában, amelynek egyik legnagyobb tudású, értékteremtő hagyományokkal és szabadságszeretettel rendelkező, legbüszkébb és legnagyobb létszámú nemzete vagyunk itt a Kárpát-medencében.

Mindezeket tudnia kell, tudatává kell válnia a ma élő magyarságnak, mindezt tudományos és kulturális eszközökkel alátámasztva. Ennek érdekében hozta létre a nemzeti kormány 2018-ban a Magyarságkutató Intézetet, amelynek köszönhetően például éppen a pozsonyi csatáról már 2020-ban készült animációs film, ezt a filmet az M5 csatorna mutatta be 2020 decemberében, és ez a csatorna 2020. évi legnézettebb műsora volt, mára több mint 600 ezren látták. Egyébként szintén támogatásban részesítették a Kassai-völgyet, amely a világ legismertebb lovasíjász-kultúrájának helyszíne, és minden évben nyílzáporral emlékeznek meg a pozsonyi csata diadaláról. De itt említhetem meg egyébként az új nemzeti alaptantervet is, amelyben szintén nagyobb hangsúlyt kap a magyar őstörténet. De sorra készülnek most is a történelmi filmek: Hunyadi, 1222  Aranybulla, Petőfi, Hadik András és így tovább.

Azért azt se felejtsük el, hogy minden ilyen irányú kezdeményezést heves balliberális támadások kísérnek, de a kormány nem az ellenzéknek, hanem a választóknak szeretne megfelelni, nekik tartozunk elszámolással, ezért ennek megfelelően a jövőben is folytatjuk a nemzeti identitásépítést, amelyben a jövőben még nagyobb szerepe lesz a szuverén, szakrális múlttal rendelkező magyarság megismerésének, az azzal való azonosulásnak.

Az ezer év szinte elröppent, és azt vesszük észre, hogy a mai értékvesztett világban számos hatástól ugyanúgy meg kell védenünk magunkat. És, igen, ahogy ön mondta, meghatározó szerepet töltött be a pozsonyi csata a történelmünkben, hiszen több mint 120 évre megállította a nyugati irányból jövő támadásokat. A Magyar Nagyfejedelemség hadereje az óriási túlerő ellenére is megsemmisítő csapást mért Európa egyik legjobban felszerelt és sokszoros túlerőben lévő hadseregére. Azt is el kell hogy mondjam, hogy akkora vereséget szenvedtek, hogy a következő évtizedekben, egészen pontosan 120 évig, II. Konrád 1030-as támadásáig nem merték megtámadni a magyarokat. A dicsőséges csatáról, ahogy említettem, megemlékezünk minden évben, és a film is elkészült, és a továbbiakban is folytatni fogjuk a történelmi filmek elkészítését.

A csata 1115. évfordulója van. A pozsonyi csatából jön egyébként az a kifejezés is, hogy az „Óperencián túl”, amely az Enns folyó feletti területeket jelenti, amit ennek a csatának a következményeként sikerült megvédenünk. A pozsonyi csata egyértelmű, maradéktalan és hatalmas jelentőségű magyar diadal volt, történelmünk egyik legnagyobb sikere. Fontossága úgy érthető meg igazán, ha belegondolunk, Európa országai a pozsonyi csata után törődtek bele abba, hogy a kontinensen egy új, önálló és erős államalakulat jött létre Magyar Fejedelemség néven.

Mi úgy élünk és úgy dolgozunk, hogy ezt most is tudatosítsuk Európa országaiban  jó lenne, hogyha az ellenzék is így tenne. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage