DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Engedjék meg, hogy felhívjam a figyelmüket arra a dokumentumra, amit az Igazságügyi Minisztérium adott ki az Európa jövőjéről szóló konferencia magyar javaslatainak összefoglalására. Ez a dokumentum „Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!” címet viseli.

A tisztelt képviselő asszony is bemutatta azt a folyamatot, amely jellemezte ezt a konferenciát. Én úgy gondolom, hogy az Országgyűlésnek tudnia kell, hogyan is összegezhető ez a konferencia, mégpedig „A magyar hozzájárulások üzenetéről” tartalmaz információt ez a dokumentum:

„A hazai események elemzése alapján megállapítható, hogy a magyarok továbbra is Európa-pártiak, de a szélsőséges föderalizmussal szemben szkeptikusak, nem ebben látják az erősebb és hatékonyabb Európai Unió kulcsát.

A rendezvényeken egyértelműen a tagállamok szuverenitásának tiszteletben tartása iránti igény rajzolódott ki a konferencia által érintett témák széles skáláján.

Az uniós intézmények a tagállamok közötti együttműködés elősegítésén kellene hogy munkálkodjanak, tiszteletben tartva a nemzeti hagyományokat és alkotmányos kereteket.

Javaslatok születtek a nemzeti parlamentek szerepeinek megerősítésére, illetve az alapító szerződésekben lefektetett hatáskörmegosztás tiszteletben tartására. A lopakodó hatáskörbővítést a magyar vélemények határozottan elutasítják, kiállnak az egyhangú döntéshozatal fenntartása mellett, és ellenzik a többségi döntéshozatal által érintett területek bővítését.

Javaslatok születtek az Európai Parlament megreformálására, például a képviselők számának csökkentésére és nemzeti parlamentekből történő delegálására.

A magyar hozzájárulások szerint a Nyugat-Balkán országainak mielőbbi uniós integrációja elengedhetetlen a kontinens stabilitása szempontjából. A magyar javaslatok szerint az Európai Uniónak támogatnia kellene a tagállamok határvédelmi erőfeszítéseit.

A migrációs politikának nemzeti hatáskörben kellene lennie. A tagállamoknak kell meghatározniuk, milyen mértékben kívánják igénybe venni a munkacélú migrációt.

Egyértelmű különbséget kell tenni a bevándorlók és menekültek között. A demográfiai problémákat pedig nem a migráció elősegítésével kell kezelni.

Javaslatok születtek az EU védelmi szuverenitásának erősítésére, a külső veszélyekkel szembeni ellenálló képességének erősítésére.

A polgárok hangsúlyozták a nukleáris energia jelentőségét az energiaellátás biztosításában.

Számos javaslat szerint Európa keresztény gyökereinek és hagyományainak védelme az uniós alapértékek között kell hogy szerepeljen. A családok támogatása, a gyermekek oktatása, a szexuális propaganda iskoláktól való távol tartása, valamint a tagállami kompetenciák tiszteletben tartása a család és házasság kérdésében szintén kiemelt helyet foglalnak el a javaslatok között.”

A konferencia eredményeképpen javaslatok születtek a magyar állampolgárok véleménye alapján, így a következő javaslatokat közvetítettük az Európai Unió Bizottsága felé:

„Mindenekelőtt nemet mondunk az európai birodalomépítési törekvésekre. Az integráció eszköz és nem öncél.”  ez a magyarok üzenete.

„A döntéseket az arra megválasztott vezetők és ne a nemzetközi NGO-k vagy hatáskörükön túlterjeszkedő uniós szervek hozzák meg.

Az európai integráció erejét a közös gazdasági sikerek adják.

Meg kell védenünk az európai embereket és életmódot. Helyre kell állítani az európai demokráciát, meg kell erősíteni a nemzeti parlamentek és a nemzeti képviselet szerepét.

A Bizottság kötelezettségét rögzíteni kell az Európai Tanács és a Tanács által kért jogalkotási javaslatok megtételére.

Rögzíteni kell az őshonos kisebbségek kollektív jogait, autonómiájuk gyakorlati érvényesítését, és címzett támogatást kell biztosítani számukra.”

Nos, tisztelt Ház, sajnos az Európai Unió által rendezett konferenciasorozat végkövetkeztetéseiből a Bizottság a magyar javaslatokat kifelejtette, ezért a kormány üdvözli, hogy az Országgyűlés határozati javaslatban fogja megerősíteni a magyar emberek véleményét, így is megpróbáljuk eljuttatni ezt a véleményt az Európai Unió központjába, Brüsszelbe. Kérem, majd támogassák azt a határozatot. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage