RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Utolsó mondata volt, hogy a politikai hazugság nem marad büntetlenül. Önök, akik éveken keresztül mondták, hogy soha, de soha nem fognak Gyurcsány Ferenccel összefogni, az életüket is felteszik arra, hogy Gyurcsány Ferenccel soha nem fognak összefogni, hát, itt ülnek önök Gyurcsány Ferenccel összefogva, a magyar parlament ellenzéki soraiban. Ez lehet a következménye az önök hitelességének. Önök voltak az új ellenzék, egy új hullám, a fiatalok, a remény, akik majd Gyurcsány Ferencet válták le előbb ellenzékben, aztán majd a Fidesz-KDNP-t kormányon is, aztán kellett másfél év, és önök is beálltak Gyurcsány Ferenc mellé. Úgyhogy, ha önök ledőlnének arra a bizonyos díványra, tisztelt képviselő úr, vagy Gyurcsány Ferenc, lenne mit kiadni magukból.

Azért nézzenek már itt végig magukon! Mi történt itt a választások óta? (Zaj az ellenzéki padsorokban.  Az elnök csenget.  Dr. Vadai Ágnes: Egészen Rétvári Bencéig kellett várni, hogy halljuk: Gyurcsány Ferenc.) Gyurcsány Ferenc számára fölöslegessé és zavaróvá vált Márki-Zay Péter, kiiktatta, nem is ül itt a parlamentben. Zavaróvá vált számára, vagy nem volt haszna Fekete-Győr Andrásból, először mint miniszterelnök-jelölt bukott meg, aztán leszedték mint pártelnök, aztán leszedték mint frakcióvezető. Aztán sorcsere volt itt az LMP-ben is, a Párbeszédben is, mentek a régi vezetők, jönnek az új vezetők. És végül Jakab Péter ült föl Fekete-Győr András mellé, ő is előbb elbukta a miniszterelnökjelölt-jelöltséget, aztán a pártelnökséget, végül a frakcióvezetést.

Ki maradt egyedül? (Közbeszólások a DK soraiból: Gyurcsány Ferenc.  Derültség a DK soraiban.) Ki van ugyanott, mint egy éve? (Kálmán Olga: Gyurcsány Ferenc.) Gyurcsány Ferenc. Ez az egyenes beszéd. Ez az egyenes beszéd, képviselő asszony! (Derültség, taps a DK soraiból.) Kálmán Olga megmondta, csak Gyurcsány Ferenc marad. Mindenki ment, mindenkit letöröltek, csak Gyurcsány Ferenc és a közvetlen udvartartása (Zaj, derültség a DK soraiból.  Az elnök csenget.), önök, akik néha ugyan kormányzati vezetőként, néha független újságíróként, de szolgálták az érdekeit, ők bizony maradhatnak.

És ha már pszichózis, az önök másik pszichózisa, ami most is kijött, tisztelt képviselő úr, ez a folyamatos külföldi megfelelési kényszer, hogy önök inkább védik Brüsszel érdekeit, most is, ebben a felszólalásában is, tisztelt képviselő úr, mintsem hogy megmondaná egy párttársának, aki kint Brüsszelben magyar képviselő, hogy ugyan már, ne fúrják a Magyarországnak járó forrásokat (Kálmán Olga: Kell a pénz vagy nem?), mert mégiscsak ez lehetne a fedezete annak, hogy a pedagógusok bére nagyobb mértékben tudjon nőni. (Kálmán Olga: Most kell vagy nem?) Mert a magyar kormány elmondta, hogy erre szeretné fordítani ezeket a forrásokat, nem kis mértékben, nem milliárdos, nem tízmilliárdos, hanem százmilliárdos, több száz milliárdos nagyságrendben.

De önöknek ez sem elég ahhoz, hogy ne a brüsszeli leckét mondják föl Budapesten, hanem megfordulnának egyszer az életben, legalább a magyar pedagógusok kedvéért, és azt, ami a magyar emberek érdeke, a magyar pedagógusok érdeke, azt képviselnék kint, Brüsszelben. De nem. Önök és a magyar baloldal jelentős része folyamatosan ebben a külföldi megfelelési pszichózisban van, mert önök úgy gondolják, hogy amit külföldön mondanak, az nagyobb valószínűséggel igaz, mint amit a magyar emberek mondanak. Ezért van az, hogy ha önök repülőre szállnak, és elmennek Brüsszelbe, szépen megveregetik az önök vállát, és ha elmennek az időközi választásokra, akkor szépen megverik önöket az önök kihívói, a jobboldali jelöltek, mert a magyar emberek érzik, hogy önök nem tudják az ő érdekeiket képviselni, ahogy az előző években, úgy most sem, tisztelt képviselő úr.

Ami az oktatás helyzetét illeti, amit ön itt lekezelt a mai felszólalásában is. Melyik ország vezeti a fizikai diákolimpiák éremversenyét? Magyarország. (Moraj a DK soraiból.) Melyik ország vezeti a kémiai diákolimpiák éremversenyét? A magyar diákok. (Arató Gergely közbeszól.  Dr. Vadai Ágnes: Át kellene nézni a kovalens kötést is, államtitkár úr!) Ki vezeti a nemzetközi matematikai diákolimpiák éremversenyét? A magyar diákok. Mert a magyar oktatók, a magyar diákok igenis nagyon eredményes munkát végeznek, amit önök soha nem hajlandóak elismerni. Amikor kormányon voltak, ezért vettek el tőlük egyhavi bért (Zaj az ellenzék soraiban.  Az elnök csenget.), ezért bocsátottak el 15 ezer pedagógust, ezért zárták be több mint 380 helyen az iskolákat, mert nem becsülik őket, nem bíznak bennük, helyette csak külföldi mintákat akarnak mindig átvenni.

Ami, mondjuk, a TIMSS-jelentéseket vagy a PISA-jelentéseket illeti, tisztelt képviselő úr, az elmúlt időszakban, ha megnézi, mondjuk, a TIMSS-jelentést, amelyik négy kategóriában nézi összesen matematikából és természettudományból a magyar diákok eredményét, a negyedik évfolyamos magyar diákok ott vannak, mint Dánia, Svédország, Németország vagy Lengyelország, megfelelünk az Európai Unió szintjének. Nyolcadikos magyar diákok matekból a TIMSS-felmérés által az Európai Unió 504 pontos átlaga fölött, 517 ponton vagyunk. Jobbak a magyar diákok, akiket ön lekezelt, a magyar iskolákban, mint az amerikaiak, az angolok, a finnek. Természettudományban lényegesen jobbak vagyunk, mint a vizsgált országok, negyedik évfolyamon is és nyolcadik évfolyamon is. Nyolcadik évfolyamon csak egyetlenegy európai uniós ország jobb nálunk, Finnország.

A PISA-jelentés legutóbbi mérésében szintén emelkedtünk, és ami fontos, kijött több, az országos kompetenciamérésből is és a PISA-mérésből is, hogy egyre kisebb a család meghatározó ereje akkor, ha a diákok teljesítményét nézem, az is 25 százalék környékéről 19 százalékra esett vissza. Ha valaki hátrányos helyzetű családból indul, akkor hátrányban van az iskolában is, magyarul, a magyar iskolák hátránykompenzációs képessége is, hála istennek, javult. Ezért mondta azt a kormány (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), hogy lehet háborús helyzet, lehet háborús infláció, háborús áremelkedések, de az idei, a jövő évi és az azutáni 10-10-10 százalékos béremelés biztos, és ha az önök aknamunkája nem lesz sikeres, akkor bízunk benne, hogy ennél magasabb béremelés is lesz a pedagógusoknak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage