DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Egy dolgot az elején tisztázzunk: valóban, azért vagyunk rendkívüli helyzetben, mert háború zajlik, és a háborúnak rendkívül súlyos gazdasági következményei vannak. Abban igaza van, hogy az energiaárak emelkedése már korábban megindult, ugyanúgy az elhibázott uniós gazdaságpolitika és energiapolitika miatt. (Közbeszólások az ellenzéki sorokból.) Hogy a számokat is említsem: huszon-egynéhány százalékkal nőttek az Eurostat szerint az energiaárak már a megelőző évben, és ez most több mint 40 százalék; negyven éve nem látott infláció sújtja nem Magyarországot, hanem egész Európát  negyven éve nem látott! Hogy pontosabb nagyságrendeket is mondjak az energiaárak ügyében: a gáz ára, ha a tőzsdei árakat nézzük, meghatszorozódott, az áramé pedig ötszörösére nőtt  elképesztő emelkedés!

És az ellenzéki sugalmazásokkal szemben a gazdasági nehézségek nemcsak minket érintenek, hanem mindenkit, ezért léptetnek életbe veszélyhelyzeti terveket Németországban, Olaszországban, Franciaországban is ezt tervezik, no meg azt, hogy egyes gazdasági ágazatok termelését, energiafogyasztását korlátozzák. Németországban csak idén 75 százalékkal növelték a szolgáltatók a számlákat, és nyíltan beszélnek arról a lehetőségről, hogy lehet, hogy nem is lesz gáz  nem nálunk, hanem Németországban. (Arató Gergely: Kétszer annyi…) Így folyamatosan születnek döntések arról, hogy korlátozni kell a légkondicionálást, a fűtést, és arról is nyíltan beszélnek, hogy a melegvíz-használatot is korlátozni kellene. Ebből is látszik, hogy bármit is állítsanak önök, semmi nem lesz Európában olyan ezután, mint a háború előtt.

Az ellenzék álláspontja a háború ügyében rendkívül képmutató és hiteltelen, két okból is. Emlékszünk arra ugyanis, hogy hogyan próbálták közelebb vinni az országot a háborúhoz: fegyvereket, katonákat küldtek volna, és miközben teljesen egyértelmű volt a választás üzenete, még április 3-a után is arról beszéltek, hogy fegyvereket kellene küldenünk. (Gy. Németh Erzsébet: Ez nem igaz!) Majd átküldöm önnek, tisztelt képviselő asszony.

A hiteltelenség abban is testet ölt, hogy úgy kérik számon a kormányt az energiaárak ügyében, hogy annak elindítása óta, tehát a megszületése óta támadták a rezsicsökkentést. Amikor a kormány bevezette, akkor önök, az ön pártelnöke azt mondta, hogy hülyeség. (Dr. Vadai Ágnes: Gyurcsány!) Pontosan szeretnék idézni, azt mondta, hogy „az egy hülyeség”  ezt mondta az energiaárak korlátozásáról , a cégeknek, ezzel érveltek, egyébként is kell a profit.

Pár hete a kampányban is egyértelművé tették, hogy kivezetnék a rezsicsökkentést, azzal érveltek, hogy nem lehet megállítani az árakat a határon. (Arató Gergely: Ti kivezettétek! Nem kell Márki-Zayra hallgatnotok!  Vitályos Eszter: Ti hazudtok!) És még ezekben a napokban is arról beszéltek a baloldali véleményvezérek  kérem, figyeljen, mert idézet következik , hogy „ársapka nem kell, rezsicsökkentés nem kell, a piachoz alkalmazkodni kell”  ezt mondta a baloldal közös köztársaságielnök-jelöltje. (Dr. Vadai Ágnes: Meg kell dolgozni a 150 ezer pluszfizetésért! Én ilyet nem mondtam!  Az elnök csenget.)

Tisztelt Képviselő Asszony! Egy dologban korrigálom magam: azért a baloldali kormányzás idején is volt egyfajta rezsicsökkentés, Gyurcsány Ferenc (Arató Gergely: Jól van, megérkeztünk!) például óriási áramkedvezményt biztosított a mosonmagyaróvári timföldgyárnak, a saját tulajdon cégének. (Arató Gergely: Ezen már sok pert vesztettetek!) Az ott dolgozó szakembereknek otthon azért többszörös áram- és gázárat kellett fizetnie.

Tisztelt Ház! A helyzet így nem is lehetne egyértelműbb: van egy kormány, amely ebben a rendkívüli helyzetben is szeretné védeni a családokat, és a lehető legnagyobb mértékben fenntartani a rezsicsökkentést, és van a baloldal, amelyik kritizál, követel, számonkér (Dr. Vadai Ágnes: Ez az ellenzék dolga!), de ha rajta múlna, akkor egyáltalán nem lenne árkorlátozás Magyarországon. Az átlagfogyasztás esetén a módosított szabályok is azt jelentik, hogy 159 ezer forintos (Az elnök csenget.) támogatást kap egy magyar család. (Dr. Vadai Ágnes: Nem jól számolták, államtitkár úr!  Vitályos Eszter: Ne üvöltözzél már!) Ha önök lennének hivatalban, ilyen nem létezne. (Dr. Vadai Ágnes: Tudunk számolni! Nem jó az átlagszámítás!)

Nyilvánvaló politikai számításból…  tisztelt képviselő asszony, legalább egy mondatot engedjen meg, hogy végigmondjak, én is megadtam önnek és a szavazóiknak azt a tiszteletet, hogy meghallgattam önt, és minden esetben ezt teszem. (Dr. Vadai Ágnes: Meghallgatom, tessék!) Nyilvánvaló politikai számításból önök most összeomlásról beszélnek, legalábbis abban reménykednek. Az volt az összeomlás, amikor drasztikusan megvágták a béreket a kormányzásuk alatt, amikor korlátozás nélkül szabadították el az energiaárakat, pontosan úgy, ahogy más uniós országokban most megteszik. (Arató Gergely: Töredéke volt annak, amit most fizettettek az emberekkel!) Az volt az összeomlás, amikor felszámolták az otthonteremtési programot, és teret engedtek a devizahitelezésnek, amikor kozmetikázott számokat küldtek Brüsszelnek, hogy azzal a lendülettel mentőövet kérjenek ugyanott. Mindeközben eladtak mindent, amit csak lehetett, lett is eredménye, többek között 12 százalékos munkanélküliség.

Ha magukra hallgatnánk ebben a helyzetben, akkor erre az útra térnénk vissza; nem javaslom sem magunknak, sem az országnak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage