RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Forráshiány vagy státuszhiány miatt egyetlen álláskereső sem esett el a közfoglalkoztatás lehetőségétől, ez így volt a múltban, így van most és így lesz a jövőben is, minden forrást biztosítani fog ehhez a kormány, mint az előző években is így tette, legutóbb is még többletforrás biztosításáról döntött a kormány pontosan azért, hogy mindig mindenhol biztosítani tudjuk ezt a lehetőséget.

(15.30)

Sőt, egy olyan jogszabályváltozást is elfogadtunk, amelynek révén azok, akik tíz éve közfoglalkoztatásban vannak, az eredeti jogszabály szerint tíz év után kieshettek volna ebből a rendszerből, elfogadtuk azt a módosítást, hogy bent maradhassanak a 10. év letelte után is; pontosan azért, hogy ne segélyből, hanem a közfoglalkoztatotti munkabérből tudjanak megélni, ami magasabb is, mint a segélyek szintje, másrészről mégiscsak fontos, hogy ha egy munkaerő-alapú társadalmat építünk, akkor ne segélyből, hanem legalább közfoglalkoztatotti bérből tudjon valaki megélni. Az elmúlt években is sok-sok száz milliárd forint értékben biztosítottuk a közfoglalkoztatás kereteit, és most is megtesszük ezt, a jövőben is így fogunk tenni, és nem fog senki soha elesni forráshiány miatt ettől a lehetőségtől.

Ugyanakkor örömmel hallottam az ön szavait, amelyek pozitívak voltak a közfoglalkoztatásról, legalábbis mondott róla elismerő szavakat is. Mert bizony, akik között ön ül, ők itt az elmúlt 10-12 évben ezt nem támogatták, amikor felszólaltak, nem így beszéltek a közfoglalkoztatásról, hanem elítélték, elutasították, hogy fölösleges, nem jó, mindenféle jelzőket mondtak rá, mi pedig azt mondtuk, hogy igenis fontos, mert segít elhelyezkedni utána normál munkahelyen, és ez így is volt az elmúlt években.

De képzelje el, hogy sem az akkori szocialisták, sem az akkori LMP-sek, sem a Jobbik-frakció tagjai nem támogatták igen szavazatukkal, hogy ez a közfoglalkoztatási forma létrejöjjön. Győzze meg őket 12 év után, hogy ez mégiscsak egy hasznos lépés volt. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy ma 1 millióval több ember dolgozik, mint egy évtizeddel ezelőtt. 2010-ben valahol 3,7 millió fő alatt volt a foglalkoztatottak száma, most pedig 4,7 millió fő környékén van, tehát 1 millióval többen dolgoznak. Akkor a foglalkoztatási ráta, 2010-ben 57 százalékos volt, és ez mostanra fölkúszott 73 százalék fölé, a munkanélküliség pedig lecsökkent 3,5 százalék környékére. Akkor a 6. legrosszabb volt a szegénységnek és társadalmi kirekesztődésnek kitett magyarok aránya, most pedig a kilencedik legjobb érték.

Ha megnézi az Eurostat kimutatását, akkor megelőzzük Svédországot, Franciaországot, Belgiumot, Máltát, Portugáliát, Írországot, Luxemburgot, Ciprust, Németországot, Horvátországot, Észtországot, Litvániát, Lettországot, Spanyolországot, Görögországot, Romániát és Bulgáriát.

Tehát a közfoglalkoztatásnak is köszönhetően sikerült javítani azt, hogy az emberek létbiztonsága jobb, hiszen a közfoglalkoztatotti bér is érezhetően több, mint a segély, de természetesen a minimálbér, ami aztán jóval magasabb, mint a közfoglalkoztatotti bér, ez az ösztönző ebben a rendszerben, és a segélyekhez képest nagy előrelépés a közfoglalkoztatotti bér, és onnan pedig nagy előrelépés a minimálbér vagy a szakmunkás-minimálbér elérése. 2018-ban még körülbelül 135 ezren vették igénybe ezt a foglalkoztatási formát; 2021-ben körülbelül 88 ezren, napjainkban körülbelül 74 000-74 500-an veszik ezt igénybe.

Ahogy mondtam, tehát nagyon fontos volt a munkaalapú társadalomhoz és a szegénység elleni küzdelem terén is a közfoglalkoztatás megteremtése. Ezt mi minden baloldali támadás ellenére fenntartottuk mind a mai napig. Nyilván a 2010-es évek elején nagyobb igény volt, nagyobb munkanélküliség, nagyobb szegénység volt, mint napjainkban, de ettől függetlenül vannak olyan emberek  75 000-en körülbelül , akik megélhetését ma is ez biztosítja, úgyhogy mi ezt fenntartjuk, és a jövőben is fenn fogjuk tartani azért, hogy minden magyar ember biztonságát tudjuk ezzel szolgálni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage