TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tulajdonképpen a napirend előtti felszólalásom eredeti szándékától annyiban el kell térnem, hogy közben itt a miniszterelnök úrral sikerült néhány kérdést tisztáznunk. Ebből kiderült, hogy a kormány tényleg a multik, a globális nagytőke oldalára állt. Tehát akkor, amikor a miniszterelnök úr Facebook-oldalára egy poszt kikerült a nyár közepén, amely arról szólt, hogy a globális recesszió idején Magyarország szeretne egy kivételt képezni, tehát azt jelenti, hogy minél több külföldi tőkét, globális nagytőkét szeretnének Magyarországra hozni, akkor ez egy világos üzenet volt. Most már a konkrét cselekvésből is látszik, hogy valóban, a kormány inkább a globális nagytőke irányába mozdul el, és nem a magyar kkv-szektor irányába. Ezt mi nagyon szomorúnak tartjuk, és ebben mi a kormányt nem tudjuk támogatni, ellentétben a brüsszeli bürokratákkal szembeni harcban vagy akár a szankciókkal szembeni küzdelem során.

Szomorúan vettem tudomásul, hogy azokat a javaslatainkat, amelyekről most is szerettem volna beszélni, és nyilván visszatérően fogok erről még a jövőben is beszélni, ezeket a javaslatainkat kivétel nélkül a kormány elutasítja. Tehát semmiféle párbeszédre ezek szerint a kormány még velünk sem hajlandó, pedig minket nem finanszíroztak az amerikaiak a kampány során, amit a miniszterelnök úr törvénytelennek nevez; én egyenesen hazaárulásnak tartom. Képzeljék el, mondjuk, a balliberális képviselőtársaink, hogy ha valamelyik pártról itt kiderülne, hogy az oroszok finanszírozták a kampányát, micsoda világbotrány lenne!

De hát van itt egy párt, a Mi Hazánk Mozgalom, amelyet semmilyen külföldi nagyhatalom nem támogatott, és mégis a mi javaslatainkat is lesöpri a kormány az asztalról. Ezt nem nagyon tudjuk megérteni, elfogadni pedig semmiféleképpen nem tudjuk, mint ahogy azt sem, hogy a miniszterelnök úr továbbra sem hajlandó válaszolni arra, hogy a digitális adóval mi a probléma, tehát miért nem lehet az osztrák példát követni, miért nem lehet nemzetállami keretek között a globális, nagy digitális multi cégeket megadóztatni, pedig jó sok pénzt befizethetne az államkasszába például a Facebook.

Nagyon remélem, hogy nem arról van szó, hogy amikor volt egy vita a kormány és a Facebook között, akkor azt a vitát azzal zárta le a kormány, hogy ha jól emlékszem, akkor 3 milliárd forintot befizetett egyfajta ilyen extraadóként a Facebook a magyar államkasszába. Hogyha a globális árbevételét tekintjük a Facebooknak, illetve a Facebook mögött álló Metának, akkor körülbelül azt mondhatjuk el, hogy ez alapján a kormányzati elgondolás vagy taktika alapján egy magyar vállalkozó, egy magyar vállalkozás a saját árbevételei viszonylatában körülbelül néhány ezer forinttal megválthatná az adófizetési kötelezettségét. Hát, körülbelül ebből ez következik, hogy 3 milliárd forinttal a Facebook mentesül mindenféle egyéb adózás alól. Ezt nem is értem, hogy 3 milliárd forint miért olyan fontos a magyar kormánynak, hogy százmilliárdokról inkább lemond, amit a digitális adó keretében bevételként fel tudna mutatni.

Aztán azt sem tudom elfogadni, amit a kormány mond, illetve most már a miniszterelnök úr mondott, hogy mi, amikor a rendszerhasználati díj csökkentését vagy elengedését, inkább átvállalását kértük még a nyár közepén a kormánytól, akkor a miniszterelnök úr válaszából azt hallhattuk, hogy ez valójában a zöldenergia támogatása miatt történik, mármint az, hogy a rendszerhasználati díj még emelkedik is, az áram esetében három és félszeresére emelkedik. Hát, akkor hadd tegyem hozzá, hogy a kormánynak már régen feladata lett volna, főleg akkor, amikor magyar kézbe igyekezett visszavenni  amit egyébként szintén tudunk támogatni  a multiktól stratégiai ágazatokat, hogy például a hálózatfejlesztésről gondoskodnia kellett volna. Ha már napenergiáról beszélünk, sokszor maga a hálózat nem tudja már elbírni azt, hogy megújuló energiát tápláljunk vissza. Ezzel sem foglalkozott a kormány.

S az pedig már körülbelül a mese kategóriája, hogy az áfát pedig azért nem engedi el az energiaszámlák esetében sem a kormány, és ragaszkodik a világviszonylatban is legmagasabb, 27 százalékos áfához, merthogy ez megy a rezsicsökkentésre, a rezsialapra. Magyarul, egyrészt nyilván ez nem igaz, tehát az összes áfabevétel nem arra megy, másrészt pedig ez akkor nagyon vicces. Tehát a magyar emberekkel befizetteti az áfát, utána visszaadja azt a pénzt, hogy rezsicsökkentés legyen, ahelyett, hogy a mi javaslatainkat fogadná meg a kormány, és például a digitális óriáscégektől venne el pénzt, és például a vagyonadót bevezetné. Tehát ezt is elmondta a miniszterelnök úr a felvetésemre reagálva, hogy ezt sem támogatja a kormány. Ezt sem tudjuk elfogadni. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage