RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az EESZT nevét valóban elsősorban a járvány alatt tanultuk meg mindannyian, szerintem a legtöbbünk mobiltelefonján ott van az az alkalmazás, amely a védettségi igazolványunkat is tartalmazza, amelyet így sokan megismertünk, de korábban is, ahogy ön is mondta, amikor az e-receptek először kibocsátásra kerültek, akkor is talán sokan megismerték. Naponta 800 ezer e-recept kerül be a rendszerbe. Ez nagy segítség, hiszen így az orvos adott esetben a digitális térbe tölti fel a receptet, és nem papírral kell elmennünk a patikába, hanem a személyinkkel is ki tudjuk váltani a receptet. Régóta vártuk, nem lehet elveszíteni a vényt, szerintem ez fontos. Aki kéri, az pedig felírási igazolást kaphat. Tehát ez egy nagyon jó és nagyon korszerű rendszer, más, nálunk fejlettebb országokban sincs ennyire korszerű digitális nyilvántartása mindennek, ami velünk történik, hiszen ahogy mondta, itt adatokat szeretne esetleg ön törölni az EESZT-ből, de ott a betegségeire, a kezeléseire vonatkozó adatok szerepelnek, azért, hogy ha később bármi előfordul, lássák, hogy milyen gyógyszereket szed, milyen érzékenysége van, milyen beavatkozásai voltak. Ez segít abban, hogy mindenkit minél hamarabb meggyógyítsunk. Azt hiszem, ez egy óriási előrelépés Magyarországon. Én magam is részt vettem itt Budapesten olyan nemzetközi tanácskozáson, ahol nagyon sok országból jöttek, hogy hogyan működik a mi digitális egészségügyi rendszerünk, mert nekik ez jó példa, és szívesen átültetnék a saját országukba is. Erre tehát szerintem igenis büszkék lehetünk.

Amire ön utalt, az egy élesítés előtt álló rendszer, ami az esetleges külföldi adatfelhasználást illeti. Miről szól ez? Ha valakinek külföldön valami balesete van vagy rosszul lesz, akkor a magyarországi adatai hogyan tudnak az ottani kezelőhöz eljutni; ha külföldön akar gyógyszert kiváltani, hogyan tudja a gyógyszerét kiváltani. Tehát azokat a lehetőségeket biztosítja, hogy ha valaki szabadon mozog az Unión belül, akkor, ha bármilyen baj történik vele, ezek az információk, amelyek egy magyar kórházban elérhetők róla, nyilván egy kicsit bonyolultabb informatikai folyamattal, de egy külföldi orvos számára is rendelkezésre álljanak. Ezzel időt nyerhetünk, jobban megismeri a kórelőzményeket, pláne külföldön az ember még nehezebben tudja elmondani, hogy pontosan milyen korábbi kezelései voltak, de így digitális módon a leletek hátha jobban láthatók mindenki számára, és ezzel elő tudjuk segíteni akár a gyógyszerkiváltást, akár pedig az orvosi kezelést. Úgyhogy ezek, azt hiszem, nagyon jó és előnyös dolgok.

(18.00)

Mindenki természetesen amúgy a hozzáférése kapcsán önmaga engedélyezi azt, hogy ilyen többlethozzáférés az ő adataihoz legyen, ha nem engedélyezi, akkor ez nem kerül ki.

Ön is felvetett itt adatvédelmi aggályokat. Mindenki tökéletesen láthatja, hogy az EESZT-nek van egy külön felülete, ahol mindenki maga állíthatja be, melyik adatát ki kezelje, ki láthassa, tehát a lehető legmaximálisabban igyekeztünk hozzájárulni ahhoz, hogy mindenki érezze, az adatai biztonságban vannak. Tehát ha a későbbiekben nem akarja, hogy hozzáférjenek, akkor nem fognak hozzáférni. Persze lehet, hogy ez magát a kezelést fogja kicsit utána megbonyolítani.

Tehát mindenkinek az adatai biztonságban vannak, a legszigorúbb európai uniós és hazai jogszabályoknak egyaránt megfelel az EESZT adatkezelése, senki adatai illetéktelen kezekbe nem kerülhetnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage