DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Azt gondolom, abban nem lehet vita, hogy kritikus helyzetben van Magyarországon az ivóvízellátás jövője, kritikus helyzetben van a víziközműszektor. Mondhatjuk, hogy az ágazat gyakorlatilag az összeomlás szélére került.

Tudjuk, hogy már 2010 előtt is igen jelentős problémák voltak, ugyanakkor az elmaradó intézkedések és az elhibázott kormányzati döntések miatt rendkívüli mértékben nehezedett a helyzet. 2010 után duplájára nőtt a meghibásodások száma a víziközműrendszerben, ma már 22 százaléka a megtermelt ivóvíznek gyakorlatilag felhasználás nélkül elfolyik a rendkívül rossz állapotú csőhálózat miatt. Most már körülbelül 3000 milliárd forintra becsülik 15 éves távlatban a forráshiányt a karbantartási és a pótlási munkák tekintetében. 2017-ben a Megyei Jogú Városok Szövetsége válságosnak minősítette az ágazat helyzetét. Az elmúlt években nem láttunk érdemi intézkedést a kormánytól, helyette most egy zsarolási folyamatot indítottak el, amivel gyakorlatilag azt üzenték meg az önkormányzatoknak, hogy aki nem adja át a saját kezelésében, tulajdonában lévő víziközművagyont ingyen az államnak, a kormánynak, az nem kap segítséget.

Jó okunk van attól tartani, hogy mivel megoldási opciót nem kínál és forrást sem mutat fel a kormány, így gyakorlatilag nem is a megoldás a szándékuk, hanem egy nagyon fontos alapelvet felülírva valamiféle kiszervezésre készül a kormány. Nem látunk már évek óta szakmai koncepciót a kormány részéről, nincs igazából szakpolitikus, aki akár írásban, akár szóban az elmúlt időszakban válaszolt volna, nincs alkalmas koordinációs szerv, amely egy ilyen módon államosított hatalmas infrastruktúrát egyáltalán átlátna, nincs alapvető információ sem a minisztérium birtokában, hogy valójában mekkora probléma a víziközműrendszer felújítása, és ami a legfontosabb: önök államosítják a víziközművagyont, de párhuzamosan nem tervezték be a költségvetésbe a forrásokat. Itt százmilliárdok hiányoznak.

A TÖOSZ-nak, az önkormányzati szövetségnek az elnöke, fideszes polgármestere is csak a reményét tudta kifejezni, hogy a kormány meg akarja tartani nemzeti kézben ezt a kritikus infrastruktúrát, amely rendkívül fontos. Láthatjuk, hogy Budapest, Pécs, Szeged, Érd, Szombathely, Baja, Nagykanizsa úgy döntött, hogy nem adja át a kormánynak a víziközművagyont, sőt Debrecen önkormányzata sem adja át. Debrecen fideszes polgármestere úgy nyilatkozott, hogy a vízgazdálkodás stratégiai üzem, amelyet nem adhat ki az önkormányzat a kezéből.

Az a kérdésem, tisztelt államtitkár asszony, hogy miből kívánják megoldani ennek az infrastruktúrának a karbantartását, pótlását, ha nincs forrás a költségvetésben. Valóban önök úgy gondolják, hogy körülbelül hárommillió ember ivóvízellátását biztosító rendszer fenntartásához nem adnak állami forrásokat, nem adnak támogatást? Egy nagyon-nagyon világos választ szeretnék kapni a kormány részéről. Egy nagyon fontos alapelv, mi is ezt valljuk, hogy a víziközműnek állami, nemzeti kézben kell maradnia, alapvetően önkormányzati és állami, tehát nemzeti kézben. Meg tudjae cáfolni azokat a feltételezéseket, hogy kiszervezésre készül a víziközműszektorban a kormány? A válaszait előre is köszönöm.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage