KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Kormánypárti Képviselők! Augusztus 4-én jelent meg az a döbbenetes kormányrendelet, ami nagyrészt kiiktatta a természetvédelmi szempontokat a fakitermelés során. Lehetővé vált a tarvágás a legértékesebb, védett állami erdőkben is. Egész évben, azaz vegetációs időszakban is végezhető fakitermelés, ami az évszázados erdészeti gyakorlattal szöges ellentétben áll, és komoly károkat okozhat az élővilágban. Csökkentették a fák vágásérettségi korát, pedig az idősebb erdők jobban ellenállnak a klímaváltozás hatásainak is. Ha idegenhonos fákat vágnak ki, a helyükön nem kell őshonos fajokat ültetni. Ha egy akácost kivágnak, akkor a helyén újra akácos lesz negyven évig.

A rendelet óriási felháborodást váltott ki. Együttesen több mint százezer ember írta alá az LMP és a WWF petícióját a kormányrendelet visszavonását illetően. Az LMP az Alkotmánybírósághoz fordult, és tüntetést szervezett, ahol közel tízezer ember fejezte ki tiltakozását. Ezt követően egy civil szervezésű tüntetésen is sok ezer ember állt ki az erdők mellett.

A tiltakozások hatására Nagy István kiadott egy miniszteri utasítást, ami az őshonos fafajtájú erdőkben visszahozta a tarvágás és a vegetációs időszakban történő fakitermelés tilalmát.

(19.50)

Ugyanakkor a kormányrendeletet mind a mai napig nem vonták vissza, és a miniszteri utasítás nem vonatkozik a vízügy által kezelt erdőkre és a magánerdőkre, így továbbra is végezhető tarvágás akár védett erdőkben is.

Miniszter úr sokszor hangsúlyozta, hogy valójában soha nem akartak hozzányúlni a védett erdőkhöz. Ha ez tényleg így van, miért nem nyugtatják meg az erdőkért aggódókat, és miért nem vonják vissza teljesen a tarvágásokat továbbra is lehetővé tévő rendeletet? Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage