RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Hogy ennek a kormányzatnak az egyik kiemelten fontos területe az oktatás, az az elmúlt 12 évből látható, tisztelt képviselő úr. Ha ön is emlékszik, hogy mi volt 12 évvel ezelőtt, ön is láthatta, ahhoz, hogy a tanárok fizetését kifizessék az önkormányzatok, hitelt kellett fölvenniük, 1200 milliárd forintnyi hitele, kötvénye volt az önkormányzatoknak, hogy a tanároknak, az orvosoknak és a többi, önkormányzat által fenntartott intézménynek, szociális intézményeknek a béreit ki tudják fizetni. Mi ezzel szemben egyrészről az önkormányzatoknak ezt az adósságát kifizettük, de mi, pontosan azért, hogy ne legyen különbség egy gazdagabb település és egy szegényebb település iskolájának a színvonala között, és ez a különbség minél inkább csökkenjen  ami egyébként a legutóbbi PISA-mérésekben is szerencsére most már számszerűsíthető is, hogy 26 százalék környékéről 19 százalék környékére ment a háttér befolyásoló hatása a diákoknál, tehát ennyivel kevésbé határozza meg a nehezebb hátrányos helyzetű környezet a diákok teljesítményét , hogy ez ne maradjon így, hanem csökkenjen a különbség, ezért indítottuk azt el, hogy állami fenntartásba kerültek 2013-ra az iskolák, mert fontosnak tartottuk, hogy az oktatás biztonságban történjen, és a tanárok fizetése is biztos legyen. Azóta ilyesfajta problémák, mint 2010 előtt, a tanárok bérének a kifizetésével nem volt. Az sem véletlen, hogy az első olyan nagy közalkalmazotti csoport  ön is említette, hogy az államnak számtalan alkalmazottja van , akiknél béremelést indítottunk el, pontosan a pedagógusok voltak, mert így tudjuk a jövőt leginkább szolgálni, ha náluk egy több éven át tartó, de 50 százalékot elérő béremelési programot indítottunk el.

Amikor itt volt a járvány, akkor a járvány idején is volt pedagógusbér-emelés, és itt van a gazdasági világválság, a világ összes országa nehézségekkel küszködik, de ennek ellenére Magyarországon az idei év is pedagógusbér-emeléssel indult, a jövő év is pedagógusbér-emeléssel fog indulni, és a jövő utáni év is pedagógusbér-emeléssel fog indulni, mert számunkra ez alapvető.

Egyetértünk abban, tisztelt képviselő úr, hogy a pedagógusoknak többet kellene keresni, azért a munkáért, amit elvégeznek, valóban több fizetést kell kapni. Ezért nem kell senkinek semmilyen akciót hirdetni, hogy ezt a kormányzat is felfogja, hiszen ebben egyetértünk. Ezért emeltünk idén is és fogunk jövőre és azután is fizetést emelni. Azt szeretnénk, ha nemcsak a költségvetési forintokat tudnánk erre fordítani, hanem egy-egy költségvetési forint mellé egy-egy európai uniós forrásból származó forintot is odatehetnénk, mert így szeretnénk a jövőnket fejleszteni, szerintünk ez az ország fejlesztése, ezek fejlesztési források, mi az oktatáson keresztül szeretnénk fejleszteni az országunkat.

Azt látjuk, hogy erre nem éppen értő füleket találunk Brüsszelben. Azért el kell mondjam, hogy az ön szövetségesei, párttársai, brüsszeli kihelyezett tagozatai, hogy úgy mondjam, nem éppen ezt az álláspontot képviselik, és nem elősegítik azt, hogy ezek a források, az ország fejlesztési forrásai hozzáadódjanak a béremeléshez, hanem éppen akadályozzák azt, hogy ezt Magyarország minél hamarabb megkaphassa, inkább arról beszélnek, hogy miért ne kapjon Magyarország a saját pénzéből egy forrást se, és éppen ezért ne költhesse a pedagógusokra is. Tehát, tisztelt képviselő úr, mi ezt tesszük. Szeretnénk nagyobb léptékben tenni. Mi csak azt kérjük önöktől, ne akadályozzák azt, hogy egy-egy költségvetési forint mellé egy-egy európai uniós forintot is odatehessünk.

Tisztelt Képviselő Úr! Önök minden héten azért meg tudnak minket lepni. Ön azzal kezdte a felszólalását, hogy eddig törvényes időszak volt az elmúlt 32 év Magyarországon, de most a jogállamiságnak vége. Azért, hogy a gumilövedékes időszakot jobbikosként a törvényesség kiváló példájának, a mai napot pedig, amikor mindenki gyülekezési joga biztosított, ezt viszont törvénytelen időszaknak nevezze, ez már a Gyurcsány Ferenc felé való olyan hűség, ami talán kicsit több annál, mint ami öntől is elvárható, hogy most nincs jogállam, de amikor kardlappal verték a békés megemlékezőket, amikor gumilövedék jött, amikor többen megtapasztalhattuk egy békés megemlékezésen a könnygáz szagát, az ön szerint egy jogállami időszak volt. (Folyamatos közbeszólások az ellenzéki és a kormánypárti oldalon.  Az elnök csenget.) Nem kívánok olyan jogállamot senkinek sehol a világon.

Ön arról beszélt, tisztelt képviselő úr, hideg tantermek problémájáról, amit a kormány minden eszközzel igyekszik kiküszöbölni azért is, hogy az iskolákban valóban a tanítás feltételei biztosítottak legyenek, ne kelljen online oktatást elrendelni. Önök gúnyolódnak azon, amikor arra keresünk B, C, D és E megoldásokat, hogy ha adott esetben valahol a gázzal bármiféle probléma van, hogyan lehet alternatív módon kifűteni az iskolát, hogy pontosan melegben legyenek a diákok, és ne akadjon meg a tanítás, és ne online oktatás legyen. Amikor erre keressük a megoldásokat, nem azért, mert a jókedvünk ezt diktálja vagy sok szabadidőnk van, hanem azért, mert ilyen viszonyok vannak Európa-szerte, amiket a szankciók okoznak, akkor az ön pártelnöke pedig azt mondja szeptember 21-én, hogy a szankciókat fokozni kell.

Tisztelt Képviselő Úr! Beszéljen már a pártelnökével (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy a szankciókat nem fokozni kell, hanem végre eltörölni, hogy sehol ne legyen gond sem az iskolák, sem a lakások fűtésével. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage