KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Köszönöm, éppen már mondom, hogy egy trágyadombként határozzam meg önt, vagy ez alapján döntsem el (Rétvári Bence: Még jó, hogy nem személyeskedik!), hogy milyen szakmai választ ad? Ne vicceljünk már egymással! Tényleg ne menjen le erre a szintre képviselő úr!

De van fontosabb ügy ebben az országban, mint az EMMI trágyadombja és Völner Pál. A pedagógusok régóta követelik bérük radikális emelését, adminisztratív terheik csökkentését és önállóságuk helyreállítását. Jogos, indokolt elégedetlenségük a héten újabb tiltakozó akciókhoz vezet. A kormány nyár elején kiüresítette, lényegében ellehetetlenítette a pedagógusok sztrájkjogát, alaptörvény-ellenes és a nemzetközi joggal is szembenálló jogi szabályozást alkotott. Önök, a Fidesz-hatalom azzal érveltek, hogy a sztrájkok sértik a diákok és a szülők, lényegében az egész társadalom érdekét. Ez az állítás hazug, hamis és tarthatatlan, hiszen a jó és színvonalas oktatás, amiért egyébként ma sztrájkolnak, sohasem sértheti a tanulók érdekeit, a jó és színvonalas oktatás, amiért sztrájkolnak, alapvetően nemzeti ügy és a társadalom összérdeke. Az a kormány, amely a sztrájkkal okozott károkra hivatkozik, lényegében a sztrájkot mint alapvető munkavállalói jogot tagadja. A kormány azt is elismeri, hogy a pedagógusok béremelési igénye indokolt, csak éppen a radikális és szükséges emelés valahogy nem jön meg.

Elfogadhatatlan az az érvelés, amit most is hallottam Rétvári úrtól, az a fideszes érvelés, hogy a pedagógusok béremelését uniós forrásból kell finanszírozni, mint ahogy az is, hogy az ellenzék akadályozza azok folyósítását. A pedagógusok és más közalkalmazottak fizetésének folyósítása minden országban a nemzeti kormányok feladata és kötelezettsége, de máshogy mondom, hátha így megértik: az oktatás nemzeti ügy, része annak a nemzeti szuverenitásnak, amelyet a Fidesz állandóan hangoztat. Hogy is van ez, államtitkár úr és tisztelt kormány? Brüsszeltől féltik az ország szuverenitását, miközben kuncsorognak Brüsszelben a tanárok béréért? Micsoda arcátlan képmutatás ez?

Ha már itt tartunk, és még mielőtt a viszonválaszt meghallgatnám, az MSZP az EU-val történő megállapodásokon alapuló törvényjavaslatok szavazásakor tartózkodott, nem véletlenül, hogy jelezze, érdekeltek vagyunk a források megszerzésében, drukkolunk, hogy megjöjjenek a pénzek, de nem szavazhattunk igennel, hiszen a miniszterelnök legutóbb a Kossuth Rádióban azt mondta, hogy elutasítok az ellenzékkel mindennemű együttműködést, még ebben a kérdésben is. Na, most akkor innentől kezdve azt gondolom, hogy az önök felelőssége minden egyes eurócent lehívása, minden eurócent elvesztegetése az önök lelkén fog száradni. Amúgy meg van pénz az országban, csak nem oda megy egyébként, ahova kellene.

Elfogadhatatlan az is, hogy a kormány kirúgta a pedagógusokat, akik részt vettek a polgári engedetlenségben, mert nem ismeri el jogilag elfogadható tiltakozásnak. A kormány, úgy látszik, mindent megtesz annak érdekében, hogy igazolja az Európai Parlament állásfoglalását, amely szerint Magyarország nem teljes értékű demokrácia. Én nem sietnék ezt ennyire igazolni, de az én véleményem egyébként az, hogy a tanárok ily módon történő megfélemlítésével, fenyegetésével és végül eltávolításával egy kiteljesedőben lévő autoriter államot látunk, ahol is minden egyes tanár kirúgásával sajnos önök lépkednek a nyílt diktatúra irányába. A tanárok nem fizetett forradalmárok, akik nem akarnak tanítani, nem ők csapták be a kormányt, hanem a kormány csapta be a tanárokat, a kormánytól kaptak egy ajánlatot az úgynevezett pedagóguséletpálya-modellel, és ezt a kormány megszegte, visszavonta, becsapta őket. A dicsőített pedagóguséletpálya-modell alapja az volt, hogy a vetítési alapot a mindenkori minimálbérhez kötik, majd ezt másfél év múlva a kormány visszavonta. Tehát nem a tanárok, hanem a Fidesz csapta arcul az egész tanártársadalmat.

De ez nem csak a pénzről szól, egyetértek Pintér úrral. A tanárok is elmondják, a diákok is elmondják, a pénz szükséges, de nem elégséges feltétel. A jogok helyreállításához, a sztrájktörvény helyreállításához nem kell pénz, a megtanulhatatlan és megtaníthatatlan Nemzeti alaptantervhez nem kell pénz. A túlterheltség, az adminisztráció csökkentéséhez nem kell pénz, az autonómia visszaadásához szintén nem kell pénz.

Világosan látni kell, hogy egy polgári demokráciában a polgári engedetlenségnek pontosan az a lényege, hogy az abban részt vevők szembehelyezkednek a jogi szabályozással, mint ahogy ezt tette Orbán Viktor 2007-ben a Kossuth téren. Akkor megtehette, mert demokrácia volt ebben az országban. Ma már Orbán Viktor nem tudna élni azzal a polgári engedetlenséggel, amit 2007-ben tett. Nem véletlenül tudja a miniszterelnök, mit kell beszüntetni. Harcoljanak tovább a tanárok, mert van kiért, van miért, egy jobb országért! Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage