RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Újsütetű az ön érdeklődése a köznevelés kérdése iránt, korábban nem ilyen kérdésekben szólalt föl itt a parlamentben, pedig, azt hiszem, legalább már második ciklusát tölti itt köztünk. Ezért engedje meg, hogy fölhívjam pár dologra a figyelmét, hiszen mivel nem ezzel a kérdéssel foglalkozott, talán nem is ismerte az elmúlt időszakból.

Amikor az idei évben szavaztunk a jövő évi költségvetésről, akkor az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy növeljük az oktatási forrásokat is, így 86 milliárd forinttal növeljük jövőre az oktatásra fordítható kereteket. Ennek pedig a legnagyobb részét pedagógusbér-emelésre fogjuk költeni. Önök ezt nem támogatták akkor a szavazatukkal. Nem tudom, átgondoltáke, hogy ezt a részt érdemes lett volna esetleg támogatni, de nem támogatták a szavazatukkal a jövő évi költségvetést, így ezt a 86 milliárd forintos többletet sem.

Arról a kormány tehát már döntött, és itt a parlamentben is a fedezetét megszavaztuk, hogy négy hónap múlva emelkedjenek a pedagógusbérek. Arról is döntöttünk már korábban, hogy nyilvánvalóan két számjegyűnek kell lenni ennek a béremelésnek. A mostani kérdés, ami előttünk van, hogy a pedagógusok bére azzal a 10 százalékkal emelkedik jövőre, amivel idén is emelkedett, és amivel a terveink szerint a jövő év után is emelkedik, vagy lesze olyan változás, elsősorban külső változások, amelyek lehetővé teszik, hogy ennél magasabb fokú béremelés is legyen.

Mielőtt erre még kitérnék, azért szerintem ön, ha jóérzésű ember, akkor egyetért azzal az állítással, hogy nem helyes, hogyha egy gazdasági nehézség árát a pedagógusokkal fizettetik meg, nem helyes, hogy ha egy országban gondok vannak, akkor a pedagógusok bérét csökkentik.

(11.10)

Egyetért ön ezzel, képviselő úr, hogy nem helyes dolog a pedagógusok bérét csökkenteni akkor, amikor egy országban gazdasági nehézség van? Üveges tekintettel néz, tehát nem válaszol. (Szabó Timea: Miért, válaszolhat?  Közbeszólások az LMP és a Párbeszéd soraiból.  Az elnök csenget.) Azért teszi ezt, mert ön is nagyon jól tudja, hogy ön viszont olyan politikusokkal indult egy listán, olyan pártok logóit tette a saját választókerületében a neve mellé, akik bizony pedagógusbért csökkentettek akkor, amikor nem tudták az ország gazdasági nehézségeit kezelni. Most az egész világban, Európában meg különösen gazdasági nehézségek vannak, ez a kormányzat mégsem azt az utat választja, és eszünkbe sem jutott azt az utat választani, amit az önök szövetségesei gyakoroltak ebben az országban, amikor bizony 2008 környékén a pedagógusoktól elvettek egyhavi fizetést. (Csárdi Antal közbeszól.)

Itt most a vita arról folyik, hogy milyen forrásból és mekkora léptékű pedagógusbér-emelés legyen. Ha tehát az a kérdés, hogy ki a pedagógusok szövetségese, és ki az, aki nekik rosszat tett az elmúlt harminc esztendőben, akkor önök azok, akik azon az oldalon ülnek, akik a pedagógusoktól elvettek, mi pedig azok vagyunk, akik amikor a kormányzásunkat elkezdtük 2010 után, akkor az első olyan társadalmi csoport, amelynek nagyobb léptékű béremelést tudtunk biztosítani  50 százalékos béremelést , azok pontosan a pedagógusok voltak.

Az más kérdés, hogy időnként önök hangosan megpróbálnak úgy tenni, mintha a pedagógusokat támogatnák, csak akkor, tisztelt képviselő úr, jó lett volna, ha a jövő évi 86 milliárd forintot is támogatják, jó lett volna, ha nem azokkal kötik össze a politikai jövőjüket, akiknek a politikai múltja igencsak rovott, a pedagógusok előtt pedig különösen rovott, tisztelt képviselő úr. (Csárdi Antal közbeszól.)

Ha minél hamarabb véget ér a háború, véget érnek a szankciók, és visszatér minden a régi kerékvágásba, és Magyarország újra abba a lendületbe tud visszakerülni, mint a koronavírus-járvány után, amikor 7,1 százalékos rekordmagas gazdasági növekedésünk volt, magasabb, mint az elmúlt harminc évben bármikor… (Csárdi Antal: Hogy jön ez ide?!) Azt kérdezi, hogy jön ez ide? Azért, tisztelt képviselő úr, elmagyarázom szívesen (Közbeszólás az LMP és a Párbeszéd soraiból.), szívesen elmagyarázom. Azért, mert a költségvetésnek vannak bevételei, ha a gazdaság növekszik, akkor több bevétele van, és többet tud a pedagógusoknak is emelni. (Csárdi Antal: Tíz év konjunktúra volt!  Szabó Timea: Tíz évig növekedett, és…  Az elnök csenget.) Majd ön is következik, tisztelt képviselő asszony, akkor meg fogjuk hallgatni önt.

Ha több bevétele van tehát a költségvetésnek, akkor nyilván a pedagógusok béremelésére is többet tud fordítani. Ezért 2013-ban indult a béremelési program, mert 2010-11-12-ben nem volt olyan többlet, amiből ezt meg lehetett volna lépni, akkor még a baloldali kormányzás utáni romeltakarítás volt ebben az országban, de amint lett többletbevétel, mert a gazdaság elkezdett növekedni, mi elsőként a pedagógusoknak igyekeztünk egy többletbéremelést adni. Ha véget ér hamarabb  tehát visszafordítva a mába  a háború, ha véget érnek a szankciók, újra lehet nagyobb a gazdasági növekedés Magyarországon, és nagyobb forrásunk lesz arra, hogy a pedagógusok bérét is nagyobb mértékben növeljük.

Emellett pedig, ha végre-valahára abbahagynák azt a tevékenységüket, hogy eljárnak Brüsszelbe, ott lediktatúrázzák a saját hazájukat (Csárdi Antal: Életemben nem voltam Brüsszelben!  Közbeszólások a Párbeszéd, az LMP, a Momentum soraiból.), hogy ezzel késleltessék és akadályozzák azt, hogy Magyarország a saját forrásaihoz hozzájusson, és nem akadályoznák azt, hogy ezt például a pedagógusok béremelésére tudjuk fordítani (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), akkor bizony ez az összeg magasabb is lehet. Ebben kéne élen járni, tisztelt képviselő úr! (Vitályos Eszter: Így van!  Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage