AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt időszak bebizonyította azt, hogy Magyarország energiaellátása, energiabiztonsága egy mindenekfölött álló, alapvető egzisztenciális érdek. Az elmúlt időszak háborús válságai a modern kori történelemben példátlan kihívások elé állították az európai embereket, az európai gazdaságokat.

Ezzel együtt az arra adott brüsszeli válasz, az elhibázott szankciós politika nem megoldást kínált ezekre a kihívásokra, hanem oly módon súlyosbította, hogy most már háborús és szankciós gazdasági válságról, háborús és szankciós inflációról és energiaválságról beszélhetünk. Az, hogy ezeket az elhibázott brüsszeli szankciókat és az azokat támogató magyarországi baloldalt vágy vezérelte politikai megfontolások vagy éppen a guruló dollármilliók ösztönzik erre, egy nyitott kérdés lehet, mindezzel együtt a magyar kormány részéről mi az energiaellátást biztonsági, szuverenitási és gazdasági, nem pedig politikai kérdésnek tekintjük.

Minden vonatkozó tárgyaláson hangsúlyozzuk, hogy nem politikai döntés ez részünkről, hanem gazdasági és társadalmi szükségszerűség. A magyar diplomácia a magyar kormánnyal együtt mindent megtesz, hogy a magyar családok ne érezzék az energiaválságot. Ez kétrétű küzdelmet hárít ránk. Az egyik, hogy eleget tegyünk az energia biztosításának egy nagyon különleges és nagyon nagy szakmai kihívásokat rejtő háborús válsághelyzetben. A másik pedig, hogy a diplomácia színterein ellenálljunk az elhibázott brüsszeli szankciós politikának és az azt támogató magyar baloldalnak.

Az energiaellátás terén jelenthetem, hogy jól állunk, hazánk földgázellátása folyamatos. Szerbia, Ausztria, Románia és Horvátország felől is érkezik földgáz az országba. A törökországi, bulgáriai, szerbiai tranzit zavartalanul és teljes volumennel üzemel, aláhúzva korábbi helyes döntésünket a déli útvonalon. Ezek mellett pedig földgáztárolóinkban folyik a téli szezonra való felkészülés. Azok töltöttsége már meghaladja a 75 százalékot, ez az éves magyar fogyasztás több mint 47 százaléka.

Ez nem egy háborús válasz volt, ez egy 2010-ben megkezdett munka. Ekkor kezdte a magyar állam visszavásárolni a gáztározókat, és ekkor kezdtük el építeni a kapacitásunkat. Az pedig, hogy Magyarország energiaellátásának a biztosításában gátol minket a hazai baloldal, ez nem egy új keletű dolog, ennek történelmi előzménye van. Elég itt arra visszautalni, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt, 2006-ban privatizálták a gáztározókat külföldi cégeknek. Az Orbán-kormány 2013-ban vásárolta vissza azokat.

Lássuk, mi volt akkor a politikai reakció a baloldalról, hasonló szempontot követnek, mint most is. Tóth Bertalan, az MSZP részéről úgy fogalmazott, hogy a kormány 6000 milliárd forintot égetett el gáztározók megvásárlásával. Sőt, felelősségre vonást sürgetett, feljelentést tettek, Brüsszelbe rohantak, parlamenti vizsgálóbizottságot akartak felállítani tiltott állami támogatás gyanúja miatt. A hazai dollár- és luxusbaloldalnak korai eklatáns előfutára, Mártha Imre úgy fogalmazott, hogy az állam helyében gáztározóba nem tenne túl sok pénzt. A magyar kormány megtette, akkor is következetesen képviselte a magyar emberek érdekét. Így lehet az, hogy jelenleg rendelkezésre áll a teljes téli lakossági fogyasztás a magyar tározókban.

Ezenkívül pedig a szankciós politika terén a kormány soha nem fog támogatni olyan szankciós javaslatokat, amelyek veszélybe sodorják Magyarország energiaellátását, a magyar gazdaságot és a családokat. A brüsszeli bürokraták és a baloldal továbbra is támogatják az európai gazdaságokat tönkretevő szankciókat. Az is kiderült, hogy a baloldalt külföldről pénzelik, hogy támogassák a brüsszeli szankciókat.

Gyurcsányék már rég elzárták volna a gáz- és olajcsapot a magyarok előtt. A baloldal tehát a migrációhoz hasonlóan a szankciók ügyében is Brüsszel álláspontját képviseli, nem a magyar embereket. Alapvetően ez egy önsorsrontó hozzáállása a baloldalnak, ezt a választások is megmutatták, azonban miután egy egzisztenciális, alapvető magyar érdekről, egy nemzeti érdekről van szó, kérjük, hogy hagyjanak fel ezzel a viselkedéssel, ezzel a politikával. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage