DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Remélem, azzal minden baloldali képviselőtársam is egyetért, ma az a legfontosabb, hogy Magyarországon az energiaellátás biztosított legyen. Mi ezért küzdünk, mi azt szeretnénk, hogy télen is legyen fűtés, és ezzel próbáljuk segíteni a magyar családokat, illetve ezért indítunk gyármentő programot, a kis- és középvállalkozásoknak programokat, hogy megvédjük a magyar munkahelyeket, a magyar vállalkozásokat is.

Ezért azt gondolom, hogy a múlt hét legfontosabb eseménye az európai uniós miniszterelnökök brüsszeli csúcstalálkozója volt. Az Európai Bizottság uniós gázársapkaterve előírta volna, hogy az EU csak előre meghatározott, maximalizált áron vásárolhat földgázt. Oroszország többször egyértelművé tette, ha az EU ársapkát vezet be, nem szállít több gázt a tagállamoknak.

Brüsszel a gázársapka tervében szerencsétlen módon két célt mosott össze: az orosz gázszállítások csökkentésének szankciós céljait, illetve az árak mérséklésének gazdaságvédelmi célját. A piacok idegesen reagáltak a tervre, a gáz ára tovább emelkedett.

A Bizottság javaslata a gázársapkáról Magyarország számára gyakorlatilag gázembargót jelentett volna. Hazánk energiabiztonsága viszont fizikai és infrastrukturális okokból jelenleg nem biztosítható az orosz gáz nélkül. Ez, azt gondolom, nem ideológiai kérdés.

(13.10)

Ha elzárnánk az Oroszországból érkező gázcsapokat, akkor a magyar családok, vállalkozások és gazdaság tönkremennének.

A legutóbbi brüsszeli javaslatok elfogadásával azt kockáztattuk volna, hogy néhány nap alatt leállnak a Magyarországra irányuló gázszállítások. A veszélyt azonban sikerült elhárítani, a miniszterelnökök abban állapodtak meg, ha lesz is gázársapka az EU-ban, az nem érinti azokat a hosszú távú szerződéseket, amelyek nélkül Magyarország gázellátása ellehetetlenülne. Ha lesz közös gázbeszerzés Európában, az nem lesz kötelező hazánk, vagyis Magyarország számára, így továbbra is nyitva marad az összes beszerzési lehetőség.

A mostani döntés jól kiegészíti az október elején a prágai EU-csúcson elért eredményt, amikor Magyarország mentesítést harcolt ki a nyolcadik csomag számunkra negatív következményekkel járó pontjai alól. Így az nem vonatkozik sem hazánk gázellátására, sem a nukleáris erőművekből származó energiára, sőt lehetővé teszi, hogy Magyarország megépíthesse a Paks II. atomerőművet. Hazánk gázellátása a déli szállítási útvonalon továbbra is akadálytalanul és hiánytalanul zajlik. A Török Áramlat működése kiszámítható és biztonságos, mára ez az egyetlen kelet-nyugati vezeték, amely zavartalanul üzemel. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben ezeknek a kérdéseknek a megvitatása és ezeknek az eredményeknek az elismerése nagyon-nagyon fontos.

Képviselő úr említette a napenergia kérdését, a megújuló energiákra vonatkozó helyzetet. Arról már itt sokszor beszélgettünk, úgyhogy most néhány részletet a napelemekkel kapcsolatban szeretnék kiemelni. Tájékoztatom önöket, amit nyilván tudnak is, hogy öt év alatt megtízszereződött a napenergia-kapacitás hazánkban. Jelenleg 3 ezer megawatt működő napelemes kapacitással rendelkezünk, 2026-ig pedig több mint 5 ezer megawatt előjegyzés van, de ez a szám gyakorlatilag naponta növekszik, így a rendszer nem visel el többet. A kormány ezért döntött úgy, hogy átmenetileg  hangsúlyozom, átmenetileg  felfüggeszti az új telepítésű, háztartási méretű naperőművek hálózati visszatáplálását, de azt is szeretném kiemelni, hogy október 31-éig van lehetőség igénybejelentésre.

A kormány azon dolgozik, hogy a teljes hálózat-korszerűsítésre irányuló program megvalósuljon Magyarországon, aminek eredményeként bővülhet a hazai hálózat kapacitása. Abban az esetben, ha az Európai Bizottság döntése alapján Magyarország megkapja az RRF hitelrészét, akkor ebből az összegből el tudjuk végezni a teljes hálózati felújítást hazánkban. Ezt követően természetesen feloldhatóvá válik a jelenlegi felfüggesztés, illetve nem lesz akadálya további új naperőművek csatlakozásának.

Varga Mihály pénzügyminiszter úr október elején részt vett az uniós Pénzügyminiszterek Tanácsának az ülésén. Itt elhangzott, hogy Magyarország közel 300 milliárd forintot kaphat a fosszilis energia felhasználásának csökkentésére, ami hazánk energiabiztonságát erősítheti a következő években.

Kérem képviselő úr további támogatását (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) azzal kapcsolatban, hogy a megújuló energiaforrásokat tovább tudjuk hazánkban növelni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage