JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. A Fidesz azt mondta a kampányban, hogy nem lesznek megszorítások, nem fog nőni a rezsi ára. Az Intrum kutatóintézet Portfolióban ismertetett kutatása szerint a háztartások 3,9 százaléka, mintegy 161 ezer háztartás, 161 ezer család fog bedőlni az önök rezsiemelésének következtében. További 7,5 százalék súlyos mértékben, 10,5 százalék pedig kismértékben veszélyeztetett. Ez azt jelenti, hogy közel 1 millió háztartás, család veszélyeztetett ma Magyarországon.

Ezek a számok a devizahitel-válsághoz fogható mértékben rengethetik meg az országot. Mindezt úgy, hogy önök semmit sem tettek a lakhatási válság enyhítésére az elmúlt 12 évben. A lakás- és albérletárak brutálisan nőnek, egy pályakezdő fiatal a magas kamatok miatt nem is álmodhat önálló lakhatásról. Ma egy fiatal nem attól függően jut lakáshoz, hogy mennyire szorgalmas vagy rátermett, hanem attól függően, hogy örököle a szüleitől. Önök nem indítottak állami bérlakásprogramot, nem támogatták ebben az önkormányzatokat, érdemben nem bővítették a kollégiumi férőhelyrendszert, és annyira hagyták lerohadni a magyar lakásállományt, hogy a magyar lakások és házak 70 százaléka szorul energiahatékonysági beruházásra.

De azt gondolná az ember, hogy legalább a válságban törődnek a rászorulókkal. Ezzel szemben éppen beleírják a szociális törvénybe, hogy az állam csak kivételes esetben segítsen a rászorulóknak, és semmit sem hajlandók azért tenni, hogy az önök politikája miatt a lakásukat elvesztők legalább segítséget kapjanak vagy tisztes elbánásban reménykedjenek. Bár a Völner-Schadl-ügyben megtörtént a vádemelés, de hiába ígérték önök a kampányban, továbbra is folyamatosan szabotálják a végrehajtások rendszerének átnézését, a törvénytelenségek és az igazságtalanságok megszüntetését. Pedig az elmúlt hetekben törvénytelenséget és igazságtalanságot is láttunk bőven. Hozzám sorra érkeznek a panaszok tévesen átírt tartozásokról, törvénytelen kilakoltatásokról, végrehajtói visszaélésekről.

De a végrehajtások rendszerét az igazságtalanságok szempontjából is át kéne nézni. Nem lehet például, hogy valaki élete azon múljon, melyik kerületben lakik, melyik önkormányzattól kapott önkormányzati bérlakást. A VIII. kerület például hosszú eljárásban, az önálló lakhatást megtartó és megerősítő szociális munka elvégzése, adósságrendezési és kezelési program esetleges kudarca után, csak a legvégső esetben lakoltat ki, de akkor is kizárólag  és a családok esetében közös  elhelyezéssel. Ezzel szemben azt láttuk, hogy a fideszes V. kerületben, miután szeptember 28-án Szentgyörgyvölgyi Péter megszavazta a Fővárosi Közgyűlésben, hogy senkit sem fog az utcára rakni, azután mégis október 6-án egy 67 éves beteg asszonyt, Zsuzsát lakoltatott ki és tette őt hajléktalanná. Pedig az önkormányzati törvény előírja, hogy az önkormányzatok feladata különösen a hajléktalanná válás megelőzése. Zsuzsát az önkormányzat 300 ezer forintos tartozásért rakta az utcára úgy, hogy a Végrehajtói Kar volt vezetője, aki ellen most egy másik ügyben emeltek vádat, négyzetméterenként keresett 700 ezer forintot, amikor önkormányzati ingatlant kapott ettől a kerülettől. Zsuzsát úgy rakták 300 ezer forintért az utcára, hogy a kerület jegyzőjének a XII. kerületben majd’ 800 ezres tartozása van, míg a saját kerületében több mint 1 milliós tartozása. Őrá mégsem küldte senki a végrehajtót.

Azt kérem önöktől, álljanak az igazság oldalára, ne hagyják, hogy pár százezres tartozásért valaki az utcára kerülhessen. Alkossunk közösen olyan új végrehajtási törvényt, amely nem a végrehajtókat, hanem az adósokat segíti. Hozzunk olyan szabályokat, amelyek legalább az önkormányzatokat kötelezi a megfelelő adósságrendezésre és -kezelésre és szociális munkára. Végezetül pedig világítsuk át a Végrehajtói Kar ügyeit. Egymillió magyar háztartás van veszélyben, a minimum, hogy ebben az ügyben jogot és igazságot teszünk. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage