RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt tíz évben, hála istennek, a magyarok egy olyan időszakot élhettek meg, amikor mindenki előre tudott lépni: az adók csökkentek, a munkahelyek bővültek, a bérek és a minimálbér végre emelkedni tudott, volt családtámogatás az otthonteremtéshez is.

(10.30)

Szinte soha ennyi, ilyen mértékű pozitív terv a jövőre nem volt, hogy mindenki új otthont hozhat létre magának. A járványt is átvészeltük, 7,1 százalékos, rekordmagas gazdasági növekedés volt a járvány utáni évben, ami magasabb volt, mint Európában bárhol, és magasabb volt, mint Magyarországon bármikor.

És ekkor csapott be villámcsapásként a háború és a háborút követő brüsszeli szankciók, az első, második, harmadik, egészen a nyolcadikig, és ez egy lokális háborúból egy egész kontinensre kiterjedő válságot hozott létre. Abban bíztunk, hogy az európai politikusok belátják, hogy a válságot nem fokozniuk kell, hanem csökkenteni, de hiába bizakodtunk ebben.

Azt is látjuk, hogy mivel a baloldal külföldről kapta a kampánytámogatásait, ezért a külföldiek által rendelt álláspontot is képviselik, ők bizony a külföldi pénz rabságában politizálnak, ezért szóról szóra azt mondják vissza, amit elvárnak tőlük a szankciók kapcsán, azon szankciók kapcsán, amik a leginkább veszélyeztetik az európai középosztályt. Ha lesz olyan csoport a világon, amely a legnagyobb kárvallottja lesz ennek a szankciós politikának, az az európai középosztály lesz, amit a legjobban megrenget, az az európai ipar és az európai középosztály lesz. Sajnos, most európai politikusok csak tetézik a bajt, nem békéről beszélnek, hanem háborúról és újabb és újabb szankciókról, bár látják, hogy a szankciók Oroszországot nem állították meg, de azt viszont mindennap érezhetik, hogy Európát térdre kényszerítették.

Mit mondott a baloldal árnyék-miniszterelnöke, Dobrev Klára? „Nem fogunk meghátrálni, a legszigorúbb szankciókat is megszavazzuk.” Ők tehát egy biankó csekket adtak át, amit eléjük raknak, és szankció van ráírva, azt ők megszavazzák gondolkodás nélkül. (Dr. Vadai Ágnes: Háborús bűnösök ellen bármikor!) Jávor Benedek, Budapest küldötte Brüsszelben: „Ez fájni fog, megfizetjük a tanulópénzt, de támogatjuk a szankciókat.” (Dr. Vadai Ágnes: Gyerekeket ölnek meg!) Ezt mondta Guy Verhofstadt is, a liberálisok egyik vezetője, hogy természetesen szenvedni fogunk. (Arató Gergely: Gyerekgyilkosokat védsz! Szégyelld magad!) Mit mondott a baloldal legutóbbi miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter? „Én nem látok jobb lehetőséget, mint hogy azok a szankciók, amik egyébként is igenis működnek…” Támogatta a szankciókat, és szerinte működnek. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, miniszterelnökjelölt-jelölt: „Örülök annak, hogy létrejött a szankciós csomag, és Magyarország végül is nem tudta megakadályozni a szankciókat.” Félt attól, hogy a magyar kormány megakadályozza a szankciókat, de örült, hogy nem tudta megakadályozni a szankciókat. Ezt maga Karácsony Gergely mondta. Ilyen az, amikor magyar politikusok külföldi támogatás rabságában vergődnek.

Ezt látjuk Európa más országában is. Dániában azt tanácsolják az embereknek, hogy zuhanyozzanak rövidebb ideig, és ne használják a szárítógépeiket. (Arató Gergely: Nálunk meg nem tudják kifizetni a meleg vizet!) Franciaországban azt kérik, hogy a mosógépeket, a mosogatógépeket és a mobiltelefonokat ne töltsék csúcsidőszakban, fél 6 és este 8 óra között. (Arató Gergely: Nálunk meg nem fűtik ki az iskolákat! Hideg van az iskolákban! Az nem baj?) Ausztriában az osztrák szakszervezeti szövetség tüntetéssorozatot indított idén októberben az emelkedő energiaköltségek miatt. Belgiumban, Brüsszelben tízezrek vonultak az utcára, hogy a megélhetési válság ellen küzdjenek, tüntessenek, és a kormánytól azonnali intézkedéseket követeljenek, novemberre pedig általános sztrájkot terveznek Belgiumban. (Közbeszólások az ellenzéki sorokból.) Franciaországban október 16-án tízezrek vonultak Párizsban az utcára a megugró árak miatt. (Arató Gergely: Mi volt Budapesten?) Németországban tízezrek tüntettek szintén a rezsiválság miatt, Berlinben, Düsseldorfban, Hannoverben, Stuttgartban, Drezdában, Frankfurtban, és magasabb rezsitámogatást követeltek. (Közbeszólások az ellenzéki sorokból.)

Magyarországon európai arányban a legmagasabb a rezsitámogatás, 181 ezer forint átlagos fogyasztású családoknak. (Zaj.) Mi ebben az évben összesen (Az elnök csenget.) több mint ezermilliárd forintot hagyunk a családoknál vagy juttatunk többletjuttatásként, akár 13. havi nyugdíjként, inflációs nyugdíj-kiegészítésként (Dr. Vadai Ágnes: Üljön vissza a székbe!), nyugdíjprémiumként, 25 év alatti fiatalok adómentességeként, de segítünk benzinárstoppal, élelmiszerárstoppal, hiteltörlesztési moratóriummal, kamatstoppal, amit ki is terjesztettünk a kis- és középvállalkozásokra, és igyekszünk béremelésekkel is segíteni a magyar embereknek.

Sajnáljuk, hogy a magyar baloldal ebben nem partner, itt a parlamentben ezeket meg nem szavazza, Brüsszelben Magyarország ellen politizál, és a saját forrásaink brüsszeli visszatartását támogatja, és sajnos a szankciókat továbbra is támogatják, amelyek nemcsak Magyarországon, de Európa minden országában, főleg a nehéz sorsú embereknek óriási nehézséget jelentenek. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage