DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindig nagy érdeklődéssel hallgatom a felszólalásait, és azt el kell mondjam, hogy azt gondolom, számos pontban egyetértünk. Viszont, ahogy ezt az elmúlt időszakban is elmondtam, újból szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az energiafüggetlenségünk és az energiadiverzifikáció tekintetében az Orbán-kormányoknál senki nem tett többet az elmúlt időszakban, és konkrétan el is tudom mondani, hogy ez miért történt így.

Erről is beszéltünk már többször, de egyrészt az interkonnektorok bővítésével egyszerűen több helyről tudunk földgázt kapni. Kettőről hatra növeltük az interkonnektorok számát. Azt gondolom, hogy ez egy nagy dolog. Idén nyáron egyébként az áramhálózatunk is a hét szomszédos országból héttel össze lett kötve.

Nem szabad elfelejteni, hogy milyen helyzetből indultunk ki. 2010 előtt a baloldali kormányok az energetikai cégeket eladták, a földgáztározókat eladták, ezeket vissza kellett vásárolni. Azt gondolom, hogy a jelenlegi, egyébként a szankciók miatt kiemelten rossz energiahelyzet miatt ez most egy kulcskérdés, hogy egyáltalán saját energiaellátással tudunk bírni, ehhez viszont meg kellett hozni azokat a felelős döntéseket a kormánynak, hogy egyáltalán magyar kézben legyenek ezek a vállalatok, illetve a földgáztározók.

Itt a képviselő úr szóba hozta az önök által indított zöldkonzultációt. El kell mondjam, hogy az egy nagyon-nagyon rossz és felelőtlen kérés, hogy a paksi bővítést állítsuk le, hiszen ezt is szeretném konkrét példákkal elmondani, hogy a Paks II. projektnek köszönhetően éves szinten 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása válik elkerülhetővé. Emellett a jelenleg működő paksi blokknak köszönhetően évente 14 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást kerülünk el. A kettő együttműködése esetén ez több mint 30 millió tonna szén-dioxidot jelent éves szinten. Összehasonlításképpen: hazánk erdős területei évente összesen mintegy 6 millió tonna szén-dioxidot képesek elnyelni. Azt gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben a hazai villamosenergia-termelésnek a növelése egyértelműen kulcskérdés, főleg úgy, ha a földgázfelhasználásunkat szeretnénk a jövőben csökkenteni.

Azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány mit tesz, és a jelenlegi helyzetben, ami egyértelműen a háborút követő szankciós politikával csak fokozódott, el kell mondjuk, hogy nekünk mindig, minden körülmények között a magyar családok, a magyar emberek a legfontosabbak.

(11.10)

Nemrég kijött egy Eurostat-adat, -eredmény azzal kapcsolatban, hogy 2021 első féléve és 2022 első féléve között a gázárak a 24 uniós tagállamból rendelkezésre álló adatok szerint ’23-ban emelkedtek. A gázárak Észtországban, Litvániában és Bulgáriában emelkedtek a legnagyobb mértékben, elsősorban az energiaköltségek miatt. Csak egyetlen olyan tagállam volt, ahol a lakossági fogyasztók számára a földgáz ára ugyanebben az időszakban kismértékben csökkent, ez pedig Magyarország. Azt gondolom, a jelenlegi téli időszakban ez egy nagyon-nagyon fontos üzenet a magyar emberek számára.

Ön szintén említette a napenergia, napelemek kérdését. Nyilván mi az elmúlt időszakban, különösen az elmúlt öt évben nagyon-nagyon nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a napenergiát növeljünk hazánkon belül, és azt, hogy a villamosenergia-hálózat fejlesztése fontos és rugalmassá kell tenni, mi is tudjuk, éppen ezért a kormány a villamosenergia-hálózat fejlesztésére, rugalmasabbá tételére 103 milliárd forintot fordít; ez 50 százalékos támogatási intenzitást jelent a cégeknek. Eredetileg ezt a támogatási programot a Helyreállítási Alap uniós forrásaiból finanszírozta volna a kormány, de mivel elhúzódtak a tárgyalások, úgy döntöttünk, hogy ezt előfinanszírozzuk, tehát magának a villamos hálózatnak a korszerűsítését, rugalmassá tételét egyértelműen kulcskérdésként kezeli a kormány. Emellett fontosnak tartjuk a geotermia növelését is, ezzel kapcsolatban is már a terveinket, céljainkat meghatároztuk.

Abban szeretném kérni képviselő úrnak a segítségét és a frakció segítségét, hogy azoknak a zöldcéloknak a megvalósítása érdekében, amelyeket mi is szeretnénk megvalósítani, önök is lépjenek fel, és Brüsszelben is, illetve minden nemzetközi fórumon ezt próbálják elérni, mert azt gondolom, ezek fontos dolgok, de ha mást kommunikálunk esetleg itt, a Parlament falain belül (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), és mást kommunikálunk a nemzetközi fórumokon, az nem segíti a közös ügyünket. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage