RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön a legelején arról beszélt, hogy kiket képvisel vajon ön itt a parlamentben. Pár nappal ezelőtt egy érdekes mondatot mondott ezzel kapcsolatban  nem is azt, hogy kiket, hanem hogy mennyi embert képviselnek , azt mondta, nem az a kérdés, hogy 30 százalékos néppárt lesze valaha az MSZP, hanem hogy egyáltalán lesz-e. (Komjáthi Imre: Lesz!) Ez tehát, a lét és nemlét határán billegés a Magyar Szocialista Párt jelenlegi állapota. És nem feltétlenül kívülről kell keressék ennek az okát, tisztelt képviselő úr, lehet, hogy belül van az oka, félig belül, félig kívül, félig a Szocialista Párton belül, félig pedig a volt elnökük, Gyurcsány Ferenc személyében.

Ön arról beszélt, hogy egy nehéz helyzetben mit kell csinálni és mitől kell tartózkodni. Volt nehéz helyzet már Magyarországon, ez volt az az időszak, amikor bár ön itt most szociális biztonságról beszél, de akkor bizony elvettek egyhavi nyugdíjat a nyugdíjasoktól. Vajon ez szolgálta a szociális biztonságot, amikor önök egyhavi nyugdíjat elvettek a nyugdíjasoktól? Tudja, a saját idejükben is bevezethettek volna rezsicsökkentést, de nem tették meg, sőt, amióta mi bevezettük, tíz éve mást sem csinálnak, csak támadják, támadják: piaci viszonyok kellenek, az emberekre rá kell engedni a piaci árakat, ostobaság, a piac törvényeinek kell uralkodni. Különböző irányból csak és kizárólag támadták a rezsicsökkentést, ami most minden átlagfogyasztású családnak 181 ezer forintos támogatás. Most látjuk igazán, hogy mennyire szükséges volt ez. És nem nagyon talál egy ilyen nehéz szociális helyzetben, az egész világra, de Európára mindenképpen kiterjedő nehéz szociális helyzetben olyan országot, amely a 2013-as, 25 százalékkal csökkentett áron kapja most is az energiát az átlagfogyasztás mértékéig, nálunk sokkal gazdagabb országok sem engedik ezt meg maguknak. Mi megtettük és fenntartottuk.

Vajon az szolgálta vagy szolgálja a nehéz szociális helyzetben az emberek biztonságérzetét, amit önök tettek, amikor elvettek egyhavi bért az orvosoktól, ápolóktól, rendőröktől, tanároktól, szociális dolgozóktól? Tényleg az a megoldás egy szociális válságra, hogy a szociális dolgozók bérét csökkentik 8 százalékkal? Mert önök ezt tették.

Ön azt mondja, hogy nagyon magas volt, hogy 2 százalékkal emelkedett a 12 éves kormányzásunk alatt az áfa, mikor önök egy tollvonással 5 százalékot emeltek az áfán 2006-ban; meghirdették az ötéves adócsökkentési programot, amelynek a vége egy 5 százalékos áfaemelés lett. Önök vettek ki kedvezményes áfakörből számtalan terméket, tisztelt képviselő úr.

1300 milliárd forintos adósságot örököltünk az önkormányzatokkal 2010-ben, amit önök termeltek oda, mert a feladatokat növelték, a finanszírozást csökkentették.

Megszüntették a családi adókedvezményt. Tényleg, a válság arra való önök szerint…  sőt ezt még a válság előtti időben tették, hiszen ezt 2002 és 2004 között tették meg, amikor még messze nem volt válság, hogy családi adókedvezményt elvettek az emberektől.

Ön azt mondta szó szerint, hogy fel kell szabadítani a tankönyvpiacot. Önmagában egy baloldalitól…  tehát ott van a zakóján a régi szociáldemokrata jelkép, a munkásember a kalapáccsal, és miközben itt van ez a jelkép, ön a piacfelszabadításról beszél. Számomra nehezen összefogható ez a kettő, tehát a régi szociáldemokrata nagy állam sok mindenbe szóljon bele, majd a piacfelszabadításról beszél a szónoklatban. Tehát önmagában ez a kép, amit látunk, és amit hallunk, már az is ellentétes. De nemcsak látjuk és halljuk, de tapasztaltuk is, mert önök ezt már megtették, önök már ezt kísérletezték Magyarországon. Tudja, mit jelentett ez a piacfelszabadítás, hány százalékos áremelkedést nyolc év alatt? 70 százalékos áremelkedést jelentett a piacfelszabadítás, amit ön most munkásmozgalmi jelképpel követel ma itt a parlamentben.

A tandíj segítette az önök kormányzása ideje alatt azt (Gréczy Zsolt: Most van tandíj!), hogy a nehezebb sorsúak jobb helyzetbe kerüljenek? Vagy a vizitdíj? A kórházi napidíj? Ezek önök szerint mind-mind a szociális válságot leküzdötték vagy mélyítették?

Az, hogy devizahitelezés miatt több százezer család került abba a helyzetbe, hogy lehet, hogy nem lesz lakása: nem arról volt szó, hogy az áremelkedések mellett a CSOK mekkora részt tud segíteni a családoknak abban, hogy új lakásba költözzenek, vagy a babavárót most mire lehet felhasználni, mire nem, vagy az illetékmentesség meg az egyéb lakásfelújítási, -bővítési támogatások mire jók, hanem a devizahitelezésnél az volt a kérdés, hogy lesze fedél az emberek feje fölött százezres nagyságrendben.

Lehet szép szavakat szónokolni, de azok az elvek, amelyeket ön elmondott, és az a múlt, ami a Magyar Szocialista Párt elmúlt harminc éve mögött van  a kilencven évre nem térnék ki, csak az elmúlt harminc évre , az bizony csak ezeket hozta, az IMF-et és a megszorításokat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

A rezsinehézségek között is, az energiaválságban is a legnagyobb mértékben mi Magyarországon tudjuk megvédeni (Az elnök ismét csenget.) pontosan a leginkább rászoruló embereket az elszabadult energiaáraktól. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage