DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Azt a logikai ellentmondást, miszerint egyszerre hivatkozik Dobrev Klára nevére, és kér minket számon, hogy miért említjük Dobrev Klára árnyékkormányát, illetve a politikáját, ezt én nem tudom feloldani. Tudomásul vesszük, hogyha önt zavarja, ha elhangzik a pártelnökének a neve. (Dr. Oláh Lajos: Nem zavar!) Szeretném arról biztosítani, hogy senki nem kap sem piros pontot, sem nyuszifület akkor, hogyha megemlíti a nevét. De az ország kapna gazdasági virgácsot akkor, hogyha újra ő lenne a miniszterelnök. (Arató Gergely közbeszól.)

Egyezzünk meg annyiban, hogy mi sem kérjük önt arra, hogy ne ejtse ki Orbán Viktor nevét itt a Házban, és ön se vitassa el a véleménynyilvánítás jogát azoktól, akik szerint a baloldali gazdaságpolitika nem jó megoldás az ország bajaira és kihívásaira.

Ami a szankciók ügyét illeti, nézzük időrendben! Kezdődött az egész azzal, hogy még a választás előtti napokban volt egy megegyezés arról, hogy egyáltalán nem terjednek ki a szankciók az energetikai szektorra. Ez volt a megállapodás, emellett érvelt a német kancellár is. Majd megváltoztatták ezt a politikájukat olyannyira, hogy június 3-ától kezdődően, az olajembargóról szóló döntéstől kezdődően folyamatosan ki akarják ezeket terjeszteni. (Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta!  Közbeszólások a DK padsoraiban.)

És az ön állításával ellentétben a magyar miniszterelnök nem megszavazta ezeket, hanem elérte, hogy az olajembargó ne vonatkozzon ránk. Elérte pár nappal ezelőtt, hogy a gázársapka ne vonatkozzon ránk. (Közbeszólások a DK padsoraiból.  Az elnök csenget.) Elérte azt, hogy ha közös beszerzés van, annak kötelezettsége, akkor a számunkra csak önkéntes legyen. Tehát a magyar miniszterelnök éppen azt érte el, hogy ha születnek ilyen döntések, akkor az ránk ne vonatkozzon, hogy minket ne hozzon kedvezőtlen helyzetbe. És ezt önök is nagyon jól tudják, ettől függetlenül, ennek ellenére folytatnak egy félrevezető kampányt.

Ami az önkormányzatok helyzetét illeti: a mostani szankciós politika óriási energetikai áremelkedéseket hozott, és ennek a terheit nemcsak az önkormányzatoknak, hanem minden családnak, minden európai családnak el kell viselnie, el kell tűrnie. (Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta!) Mi ebben a helyzetben szeretnénk segítséget nyújtani. De hogyha ön szeretne valamit tenni, akkor legyen támasza a kormánynak abban, hogy irányváltást kényszerítsünk ki a brüsszeli politikában. Ami pedig a konkrét gazdasági intézkedéseket illeti, nem most derült ki, hanem már az elmúlt hónapokban is kiderült, hogy a kormány és az ellenzéki pártok gazdasági megközelítését egy világ választja el egymástól.

Engedje meg, hogy pár példát mondjak! A kormány ebben a helyzetben is átlagosan 181 ezer forintos rezsitámogatást nyújt minden családnak. A baloldal ezzel szemben eltörölné a rezsitámogatást. Ostobaság, rezsihazugság, így nevezték önök az egészet. És van önöknek egy gazdasági árnyékminiszterük, és itt van a lényeg: a gazdasági érnyékminiszterük a benzinárstopot is eltörölné; már nyár végéig megtette volna. Csak ezzel több tízezer forintot vett volna ki a magyar családok zsebéből.

Aztán: a kormány azt is fontosnak tartja, hogy változás legyen a szankciós politikában, erről már beszéltem. Önök nemhogy nem segítenek ebben a küzdelemben, hanem már a háború kirobbanásakor arra tettek javaslatot, hogy zárjuk el a gázcsapokat. Akkor nem azon vitatkoznánk, hogy hogyan alakul a gáz ára, hogyha ezt megvalósítjuk, hanem nem lenne elég gáz Magyarországon. A kormány azt is fontosnak tartja, hogy ebben a rendkívüli helyzetben is sikerüljön megvédeni a munkahelyeket, sőt újakat is legyünk képesek létrehozni. Ezért kötjük az állami támogatások jelentős részét munkahelyek megtartásához vagy teremtéséhez.

Az ellenzék ezzel szemben fellazítaná a munkaalapú társadalom alapelveit, tehát olyan támogatásokat javasolnak, amelyek nincsenek munkavégzéshez kötve. Láttuk, hogy ennek mi az eredménye 2010 előtt: 12 százalékos munkanélküliség.

Nem megkerülhető az adózás kérdése sem. A kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a rendkívüli helyzetben is a lehető legalacsonyabban tudjuk tartani a személyi jövedelemadó kulcsát, illetve a társasági adó kulcsát.

Ezzel szemben az ellenzék többkulcsossá tenné a személyi jövedelemadót, és a társasági adót is megemelné. Ilyen körülmények között egyáltalán nem véletlen, hogy a globális minimumadót is támogatják. Velőt rázó tény, hogy az ellenzéki pártok több mint 3000 milliárd forint értékű adóemelési módosítóindítvány-csomagot nyújtottak be a költségvetéshez.

És hogy még egy különbséget említsek, erre ön is utalt: a kormány mindent megtesz azért, hogy az uniós források mihamarabb szolgálják a gazdasági erősödést. Erre mit tettek önök? Nyíltan azért kampányoltak Brüsszelben, hogy ne kapjuk meg ezeket a forrásokat. Idehaza számonkérik a kormányt, és hogyha szavazásról van szó, akkor meg nem szavazzák meg azokat a módosításokat, amire szükség lenne. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Szerintem ezen politikájuk miatt született az a döntés, ami született április 3-án. Sajnálom, hogy semmit nem változtattak azon a politikán. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage