DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Magyarország gazdasági kilátásaira kettő dolog van igazán nagy hatással ezekben a hónapokban: az egyik a háború ténye, a másik a háborús helyzetben születő brüsszeli gazdasági döntések.

Érdemes áttekintenünk, hogy hogyan is áll most a szankciós vita. Sajnos, irányváltásnak annak ellenére nincsen nyoma, hogy a gazdasági károk már most bizonyíthatóak. Három példa erre: Németországban már a stagnálás, gazdasági stagnálás jelei látszódnak, már négy uniós tagországban is csökkent a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez viszonyítva, és a Nemzetközi Valutaalap szerint a jövő évre vonatkozó becsült növekedés alig lesz nagyobb a nullánál. Brüsszelben, mintha mi sem történt volna, ugyanazt a megközelítést erőltetik. A legutóbbi, magas szintű uniós csúcstalálkozókon például a gázpiaci szankciók kerültek terítékre. Ennyit arról, hogy a konzultációban vajon érdemese erre a kérdéskörre rákérdezni.

Három olyan javaslat is van az asztalon, amelyet érdemes erős fenntartásokkal és távolságtartással kezelnünk. Először is, nézzük az ársapkát! Nem kizárt, hogy a kiinduló cél itt az, hogy valamilyen korlátot szabjanak az árnövekedésre, csak itt nem a kiinduló cél meg megfogalmazás számít, hanem a következmények. Márpedig Európa mostani ellátási helyzetét tekintve egy gázársapka azt eredményezné, hogy Oroszország szépen elzárja a gázcsapokat, mint ahogy ezt már kilátásba is helyezte. Ha ez bekövetkezik, akkor nem alacsonyabbak lesznek az árak, hanem magasabbak, nem is beszélve a borítékolható ellátási zavarokról. Így hát, amit erőltetnek, az egy gázembargó, csak gázsapkás halloweenjelmezben érkezik.

Aztán másodsorban van egy olyan terv, amely összehangolná az európai gázbeszerzéseket. Első hallásra ez akár szépen is csilingelhet, csak hát, tapasztalatunk van erről, mégpedig a vakcinabeszerzések ügyében. Ott is az volt az érvelés, hogy ha az Európai Bizottság az összes tagország nevében folytat tárgyalásokat, akkor az majd kedvezőbb lesz. Erre utólag kiderült, hogy az európai, az uniós állampolgárok többet fizettek a vakcinákért, mint egyes más országok állampolgárai. Úgyhogy sajnos az ilyen javaslatoknál nem lehet kizárni, hogy a bizniszérdekek olyan területre tévednek, ahol nem lenne semmi keresnivalójuk, és akkor más gazdasági nagyhatalmak befolyásolási kísérleteiről még nem is beszéltünk.

A javaslatok harmadik csapásiránya egy úgynevezett szolidaritási mechanizmusról szól  ez is szépen hangzik. Ki ne szeretne szolidaritást, főleg egy ilyen időszakban! No de miről is van szó? Egy olyan kötelező eljárásról, amely alapján a gázkészletekkel jobban gazdálkodó országoktól elvehetnének bizonyos gázmennyiséget, és odaadhatnák más országoknak. Mi például jól állunk a tárolók feltöltésével, vannak hosszú távú szerződéseink, kiegészítő megállapodásaink is vannak, de abba a helyzetbe kerülhetnénk, hogy elvennének tőlünk bizonyos mennyiségű gázt, és odaadnák más országoknak, mindezt a szolidaritás nevében. Ez így nem fair, és semmiképp sem szolidáris.

Szóval, a szépen hangzó javaslatok mögött sokszor olyan tervek vannak, amelyek számunkra nem megoldást jelentenek, hanem újabb problémákat. Ezért is fontos  és itt Arató képviselő úr figyelmét külön szeretném felhívni , hogy a miniszterelnök menetességet harcolt ki a gázársapka alól, és a közös beszerzésben sem kell részt vennünk, ha nem akarunk, mint ahogy júniusban mentességet harcolt ki az olajembargó alól. (Arató Gergely közbeszól.) Mentességet harcolt ki, nem pedig támogatta.

A gázpiaci helyzet a következő hónapokban az európai gazdaságpolitika szívtájéka lesz. Ne tévesszen meg senkit az, hogy az elmúlt hetekben úgy tűnhetett, mintha tartósan csökkenő trendet mutatnának a gázárak. A tárolókba érkező gáz jelentős részét ugyanis nyáron kötötték le magasabb áron, és közben a tárolók szépen telnek és megteltek. Amikor a hideg szezonnal megkezdődik a tárolók kiürítése, amikor újra lehet majd gázt tölteni a tárolókba, az újra megnövekedő kereslet újabb versenyfutást jelent majd és várhatóan újra magasabb árakat.

Mindezek miatt, mindezek miatt is irányváltásra van szükség a brüsszeli gazdasági és szankciós politikában. Minél hamarabb következik ez be, annál hamarabb térhetünk vissza a normális kerékvágásba. A kormány azon lesz, hogy ez mielőbb megtörténjen. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage