TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön a felszólalásában válságot vizionál az országban, ezzel szemben a valóság egészen más. Ezt a válságot levezeti, és az okozójának, a kiváltójának a kormányt, sőt személy szerint Orbán Viktort teszi felelőssé. Én azt gondolom, hogy ön inkább a vágyait szeretné elmondani vagy mondta itt el a parlamentben, az ellenzéki, összellenzéki politikai vágyakat: legyen már végre válság, omoljon már össze végre ez az ország, hadd jöjjünk már mi kormányozni! Ez az irány, ez a politika, amit egyébként ön tapasztalt politikusként, tapasztalt emberként, nyugdíjaskorúként, ez nem való ide a parlamentbe.

Ön összefogásról beszél  ebben az egy dologban egyetértünk. Na, nem olyan értelemben, ahogy ön mondta, hogy fogjon össze az ellenzék. Fogjon össze az ország! Fogjon össze az ország, ebből a bajból, ebből a nehézségből (Szabó Szabolcs közbeszól.), ami az országot, egész Európát, sőt az egész világot érinti, ki kell hogy jöjjünk, túl kell hogy legyünk rajta. (Szabó Szabolcs: Persze!) Való igaz, ezt csak összefogással lehet megvalósítani, összefogással. Ahhoz legalább olyan ellenzékre van szükség, amely nem válságot vizionál, hanem elmondja a valóságot, és alternatívákat ad (Szabó Szabolcs közbeszól.) a kormány számára. Ön egyetlenegy javaslatot nem mondott el napirend előtti felszólalásában, nem mondta el, hogy egyébként mit kellene ennek a kormánynak másképpen csinálnia. (Szabó Szabolcs: Kormányoznia!)

Ön adósságválságról beszél, amikor egyébként az adósság mértéke, az állami adósság mértéke a GDP-hez viszonyítottan most is 80 százalék alatt van, és a jövőben is az a célja a kormánynak, hogy ezt megtartsa. A GDP tekintetében az elmúlt évben, 2021-ben, amely egy nehéz éve volt, ugye, országunknak, 7,1 százalék növekedéssel a hetedik helyen végeztünk, és a GDP mértéke most, ebben az évben is meg fogja haladni a 4 százalékos növekedést, ami nemzetközi, európai uniós összehasonlításban is, azt gondolom, igen kedvezőnek mondható.

Ha a munkaerőpiacot vizsgáljuk, abban a tekintetben sem igaz az, hogy válság van, mert akkor rohamosan növekedne a munkanélküliek száma; ehelyett 4,7 millió foglalkoztatott van jelenleg Magyarországon, és a munkanélküliségi ráta mértéke 3,6 százalék, ami az Európai Unióban az ötödik helyen van. A legfrissebb adat a szeptemberi ipari termelési adat, amit ön természetesen nem említett  megértem, hiszen nem az volt a felszólalásának a célja, hogy a valóságot elmondja , Magyarországon 11,3 százalék, az ipari termelés növekedése szeptemberben az előző év szeptemberéhez képest több mint 11 százalékkal növekedett. Ha ebben az országban válság lenne, akkor ez a szám biztosan nem ennyi lenne, hanem negatív, mint ahogy egyébként a környező országokban ez már jellemző.

Azt gondolom, ha az inflációt nézzük és vizsgáljuk, egész Európa küzd az infláció mértékével, az infláció nagyságával, a szankciós infláció felárával. Tudjuk nagyon jól, hogy ennek az inflációnak a jelentős részét saját maga Európa okozta saját magának azzal, hogy Oroszországgal szemben olyan szankciókat vezetett be, amelyek nem Oroszországot érintették károsan legfőképpen, hanem az európai országokat, mi több, az európai embereket. Sorra a német gazdaságban, Franciaországban csúcsokat döntött és dönt ma is az infláció mértéke. Természetesen Magyarország is küzd ezzel, a magyar kormány is küzd ezzel, ezért van például az átlagfogyasztásra a régi rezsitámogatás, ezért vannak az árstopok és a kamatstopok.

Megcáfolom az ön mondandóját, ez az ország nincs válságban (Az elnök csenget.), de küzd azért, hogy a nehézségeket megoldja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Tordai Bence tapsol.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage