DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hónapok óta úgy tűnik, kicsúszott az Orbán-kormány kezéből az irányítás. Sodródnak, nem urai a folyamatoknak, mintha zavar lenne a kormányzati fejekben. Mégis, ha valamilyen logikát keresünk a történésekben, akkor azt látjuk, hogy valahogy mindig az agresszor Putyin kottájából játszanak, és valahogy mindig a magyar érdekekkel és szövetségeseink érdekeivel ellentétes álláspontra helyezkednek.

Itt van például a svéd és a finn NATO-csatlakozás kérdése. Önök most éppen akadályozzák a szövetségi rendszerünk erősítését, amely Magyarország elemi érdeke. Önök két másik nép szuverén döntésével és életével szórakoznak éppen. Kedves Fideszes Képviselőtársaim! Ideje lenne kihúzni a fejüket Putyin árnyékából.

Lesz ma is szavazás a napirendre vételről; Magyarország érdekében kérem önöket, hagyják abba végre ezt az ostoba, cinikus és káros játékot, és négy hónap után végre vegyük föl az ülés napirendjére ezeket a javaslatokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Más területeken is látszik a zavar a Fideszben. Először is: önök keverik a gázfüggőséget a Gazprom-függőséggel. Lassan mondom: gázfüggőség van, Gazprom-függőség nincs. Magyarország energiabiztonsága a Gazprom nélkül is megteremthető, és ma már mindenki tudja, hogy hazudott Orbán és hazudott Szijjártó arról, hogy a Gazprom olcsóbban szállít, mint mások.

Másodszor: önök összekeverik az államkincstárat a malacpersellyel. Nem azért fizetünk egyre több adót, hogy az Orbán-klán és a fideszes elit kénye-kedve szerint nyúlkáljon bele, hanem azért, hogy legyen állami gondoskodás, ha szociális válságba kerülünk, legyen esélyteremtő, színvonalas oktatás és gyógyító állami egészségügy. A költségvetés nem Orbán vagy Mészáros Lőrinc házipénztára. Ehhez képest a Fidesz tönkrevágta az egészségügyet, lezüllesztette az oktatási rendszert, és most kivonulni készül a szociális területről. Az MSZP szerint éppen ez lenne az állam feladata, a gondoskodás és az esélyteremtés.

Harmadszor: önök folyamatosan összekeverik a fontos és nem fontos dolgokat. Önök fontosnak tartják, hogy Matolcsy György havi 5 milliós fizetését megemeljék. Inkább érdekli önöket Matolcsy sokmilliós fizetésének elinflálódása, mint a méltatlanul alulfizetett tanárok bérének rendezése. Amikor hatalmas megélhetési válság kezd kibontakozni Magyarországon, évtizedek óta nem látott mértékű drágulás van a boltokban, brutális energiaár-emeléseket vezetett be a kormány, tömegesen mennek csődbe a vállalkozások, veszélybe kerülnek a közszolgáltatások, érthetetlen, hogy önök inkább annak a Matolcsy Györgynek akarják emelni a fizetését, aki tevékenyen részt vett a forint tönkretételében, aki nem akadályozta meg a brutális drágulást, és aki a devizahitel-károsultakat megillető pénzt előbb alapítványokba szervezte ki, majd abból családi, baráti köre gazdagodott szédületes tempóban. Szégyelljék magukat!

(14.00)

És végül, de nem utolsósorban múlt héten a miniszterelnök itt a parlamentben azt mondta: azért nincs pénz a pedagógusoknak járó fizetésemelésre, mert minden fillér, amit többletbevételként beszed a költségvetés, megy a rezsivédelem céljára. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez is hazugság, az önök főnöke megint hazudott, hiszen az év első kilenc hónapjában csak a beszedett áfa összege 1169 milliárd forinttal haladta meg a tavalyi szintet, és körülbelül 1100 milliárd forinttal haladja meg az idénre tervezett időarányos mértéket, és ez csak az áfa. Ehhez képest az MVM vesztesége a múlt héten mindössze 157,5 milliárd forintot tett ki, annyit kellett kifizetni. Hová teszik a többletpénzt? Mert nem a rezsire megy, az biztos. Mindez azt jelenti, hogy ott van az a 350 milliárd forint a költségvetésben a pedagógusok béremelésére, adják oda! De van ott pénz az áram és a földgáz áfakulcsának 5 százalékra csökkentésére is, és jutna belőle az átlag alatti nyugdíjban részesülő időseknek a fűtési szezonban adandó havi 10 ezer forintos rezsiutalványra is. Rezsistopra van szükség, nem fideszes megszorításokra. Közös jövőnkért, Magyarországért! (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage