DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az jutott eszembe, hogy Ungár Péter ma sem lett okosabb. A 24.hu-nak adott a múlt héten egy interjút; ebben az ön szövetségese azt mondja önökről, a Momentumról: „Nem értem, ami a Momentum körül van, teljes tévedés veszi őket körbe. Csökken a támogatottságuk a választás óta, belső konfliktusaik vannak, mert nem tudják eldönteni, hogy aze az elnök, akit megválasztottak vagy az, aki lemondott. Nincs átható üzenetük, nem tudom, mit akarnak a világtól. Nem tudom, miket beszélnek.” Hát, Ungár Péter ma sem tudta meg, hogy a Momentum mit gondol, mit akar a világtól.

Azt megtudhattuk, tisztelt Országgyűlés, hogy a Magyar Nemzeti Bank 1990 óta alkotmányos garanciákkal körbebástyázott függetlenségét nem tartja tiszteletben. Ez azért érdekes, mert eddig, ’90 óta baloldal és jobboldal, baloldali és jobboldali kormányok többé-kevésbé  a baloldal kevésbé, a jobboldal többé  tiszteletben tartották a jegybank függetlenségét. Szeretném felhívni arra a figyelmet, hogy 1994-ben, amikor az első baloldali kormány hivatalba lépett, akkor erőteljes politikai nyomással ők lemondatták Bod Péter Ákost mint független jegybankelnököt, ellenben az Orbán-kormány  akkor is, ha az előző, baloldali kormány nevezte ki a jegybank elnökét  együtt tudott dolgozni vele, tiszteletben tartotta a függetlenségét, és nem gyakorolt rá politikai nyomást. A jobboldali kormányok alatt a korábbi baloldali kormány által kinevezett jegybankelnök mindig kitöltötte hivatali idejét. Úgyhogy a jegybank függetlenségének tiszteletben tartása jegyében én nem tudok önnel vitába bocsátkozni, mi továbbra is tiszteletben tartjuk a jegybank függetlenségét. Ha önnek vitája van Matolcsy Györggyel, folytassák le ezt egymással.

Ellenben a felszólalása elején arról beszélt, hogy elhibázott gazdaságpolitika, infláció, és mondvacsinált okokkal indokoljuk. Akkor beszéljünk a szankciókról, mert önök úgyis azt mondják  ez volt a múlt heti fő állításuk , hogy a szankciók működnek, a Momentum egyfolytában erről beszél. Mi a baj a szankciókkal?  ha már közgazdaságtan. Nekem olyan diplomám nincs, sosem mondtam magamról, a jogi diplomámat tisztességgel megszereztem, de azért valami tapasztalatom egykori vállalatvezetőként is van gazdasági kérdésekben. A szankciókkal az alapvető közgazdasági probléma, az energiaszankciókról beszélek: a kiszolgáltatott, gyengébb helyzetben lévő vevő akarja megregulázni a gazdasági erőfölényben lévő eladót. Mi nem tudunk mástól, Európa nem tud mástól energiát vásárolni vagy csak sokkal drágábban, ellenben az oroszok el tudják adni másnak. Hát, akkor milyen esélye van az energiaszankciókkal Európának?

Az Európai Unió háromszor csapta be az európaiakat és köztük a magyarokat szankció ügyében. Először a háború kitörésekor, még a józanság jegyében a kormányfők azt mondták  hiszen tisztában vannak a közgazdasági alaphelyzettel , mi egy kiszolgáltatott, gyengébb helyzetben lévő vevő pozíciójában vagyunk energia ügyében, az oroszok pedig erőfölényben lévő eladók, akik vígan eladják Kínába, Indiába, más helyekre a felszabaduló energiahordozókat. Tehát az elején még azt mondták az Európai Unió vezetői, a tagállamok vezetői, hogy nem lesz energiaszankció  aztán lett.

Aztán azt mondták, hogy azért lesz, mert térdre fogja kényszeríteni Oroszországot, és megállítja a háborút. Nem kényszerítette térdre, nem állítja meg a háborút. Oroszország bevételei energiaeladásból növekednek.

Aztán azt is mondták, hogy nem fog fájni Európának. Hát, Európának jelentősen fájnak az energiaszankciók. Európa önmagát gyengíti, szétveri energiaellátási, -kereskedelmi kapcsolatait úgy, hogy nincs más, vagy csak sokkal drágábban tudunk vásárolni. Államtitkár asszony is utalt rá, Macron elnök is szóvá tette az amerikai-norvég barátságot: négyszeres áron akarják eladni Európának a gázt, mint amennyiért saját belföldi piacaikon.

Tehát nem energiafüggetlenségről van szó, hanem az egyik függőségből a másikba akarja magát átnavigálni Európa, miközben nekünk az az érdekünk, hogy több irányból, több forrásból több gáz, több energiahordozó jöjjön, legyen verseny, és akkor olcsóbb lesz az ár. Álljanak a magyar érdekek pártjára végre, mondják ki, hogy Magyarország érdeke a béke, hogy a szankciók ártanak, és küzdjenek azért végre, hogy Brüsszelből megkapjuk a minket illető forrásokat.

Szakítsanak a dollárokat küldő külföldi megrendelőkkel, és végre a magyar szuverenitás pártján álljanak! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage