RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! A Fidesz-KDNP-kormány 2010-ben szigorú büntetőpolitikát hirdetett. Olyan jogszabályokat fogadtunk el, amelyek a rendőrök számára megteremtették a hatékony fellépés lehetőségét. Elfogadhatatlan volt az a 2010 előtti időkben, hogy az emberek sokszor azt érezték, hogy a törvénytisztelő polgárok hátrányban vannak a törvények megszegőivel szemben, és azoknak kellett magyarázkodniuk a bíróságon, akik a saját tulajdonukat, a saját életüket védték. Ez egy elfogadhatatlan állapot volt számunkra. Nem lehetett fenntartani ezt a fajta korábbi, balliberális kormányzat szerinti büntetőpolitikát, ezért azt mondtuk, hogy mi a törvénytisztelő embereket fogjuk megvédeni, a rendőrség kezébe pedig hatékony eszközöket fogunk adni, hogy a törvényeket betartassák, és Magyarországon az a hihetetlenül elharapódzott bűncselekményszám, ami 2010-ben volt, végre elkezdjen csökkenni, és az embereknek ne kelljen félniük, ne kelljen tartaniuk attól, hogy valamilyen bűncselekmény áldozatává válnak.

Ha megnézi, hogy mennyi bűncselekményt követtek el 2010-ben, azt látja, hogy 447 186 bűncselekményt regisztráltak. Ezzel szemben a tavalyi évben a 447 ezerrel szemben 154 012-t. Tehát hála istennek, harmadára sikerült visszaszorítani a bűncselekmények számát. Pár héttel ezelőtt talán ön is olvasta a francia Ipsos nevű intézet egy egész világra kiterjedő kutatásának eredményét, amely arról szólt, hogy mennyire aggódnak az emberek a bűnözés és az erőszak miatt az országukban, mennyire félnek attól, hogy bűncselekmény áldozatai lesznek. A világban az emberek 26 százaléka tart attól, hogy bűncselekmény vagy erőszak áldozata lesz, míg ezzel a 26 százalékkal szemben Magyarországon 4 százalékot mértek ebben a kimutatásban.

Ön itt támadta a magyar rendőröket, hogy rosszul léptek föl az M5-ös autópályán (Toroczkai László: Én magukat támadtam!) az embercsempészekkel szemben. Én szeretném megvédeni a rendőröket és elismerni azt, amit tettek, hogy végig üldözték és végül elfogták az embercsempészeket, de erre majd később térek vissza.

Nos, tehát a világban ez 26 százalék, míg Magyarországon 4 százalék fél attól, hogy bűncselekmény vagy erőszak áldozata lesz. Lengyelországban is hasonló a helyzet, ott 5 százalék, Dél-Koreában 9 százalék, Németországban 15 százalék, Nagy-Britanniában 16 százalék, Kanadában 18 százalék, Franciaországban 24 százalék. Svédországban az emberek 58 százaléka tart attól, hogy bűncselekmény vagy erőszak áldozatai lesznek. Ebből is látszik, hogy hova vezet a teljesen liberális, főleg migrációs politika, oda, hogy az emberek félnek attól, hogy a saját országukban erőszak vagy bűncselekmény áldozatai lesznek.

Ezért, tisztelt képviselő úr, ha valami illeti a rendőröket, az nem a kritika, hanem az elismerés. Mi ezt az elismerést idén szeptembertől béremelés formájában is igyekeztünk kifejezni. Legalább 116 ezer forinttal emelkedett a magyar rendőrök bére, másfél év múlva pedig egy következő béremelés fogja követni az idén szeptemberi béremelést. Ezzel is igyekeztünk elismerni azt a munkát, amit tesznek. Egy olyan korszakban, amikor minden bizonytalanná válik, egy háborús világban, egy gazdasági nehézségekkel küzdő időszakban a rend fenntartása, a biztonság megőrzése még inkább felértékelődik.

Ami az M5-ös autópályán történt esetet illeti: ez is mutatja, mennyire fontos egyrészt a rendőrök hatékony fellépése, másrészről pedig a migráció elleni küzdelem. Az autópályán ellenőrzés alá akartak vonni egy kisbuszt, amelyet két ember vezetett, de ők nem voltak hajlandók alávetni magukat ennek, hanem  ahogy ön is említette  egy hosszú időn át tartó autós üldözés volt az autópályán, melynek során egyszer két, aztán három, majd megint két lövés történt. Majd hosszabb időközönként többször adtak le lövéseket az őket üldöző rendőrökre, akik követték őket. Amikor dugóba került a furgon, akkor az embercsempészek kimenekültek onnan, de utána szakszerűen elfogták őket, de nemcsak őket, hanem azokat is, akik a felvezető autóban voltak, egy BMW-ben. Elég jól megy az embercsempészeknek! Őket végül az M1-esen érték utol, de amikor megállították az autót, nem voltak hajlandók kiszállni az autóból, hiába volt a többszöri, angol nyelvű felszólítás, meg sem mozdultak. Be kellett törni az autó üvegjét, de ekkor sem voltak együttműködők, ezért erőszakkal kellett őket kivenni. Ellenálltak a megbilincselésnek is, és komoly fizikai erőkifejtés révén lehetett csak őket megbilincselni. Mint kiderült, amikor megkapták a furgont, azt kapták az embercsempész-vezetőtől üzenetként, hogy a sebességváltó mellett van egy fegyver, és használják, ha rendőrökkel találkoznának.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha valami fontos Európában jelenleg, az pontosan az ilyen agresszív embercsempész-hálózatokkal szembeni fellépés. Ezek között volt iraki állampolgár, volt török állampolgár, de német állampolgár is volt a között a hat bűnöző között, akiket elfogtak. Ezek az emberek láthatólag nemcsak a határon tudnak csatajeleneteket rendezni, hanem ha van lehetőségük rá, akár belföldön is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(13.30)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage