DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Engedje meg, képviselő úr, hogy elsősorban a gazdasági vonatkozásokról szóljak. Az egyes kormányok mozgásterét Európában alapvetően a háborús helyzet és az arra adott brüsszeli válaszok határozzák meg. Figyelve a vitákat, értem én persze, hogy az ellenzéki pártok megpróbálják az egészet úgy beállítani, mintha csak Magyarország nézne szembe nehézségekkel, csak hát, nem ez a helyzet.

Engedjék meg, hogy pár példát hozzak ennek alátámasztására! A harmadik negyedévben Európában már nyolc tagországban esett vissza a GDP, a nemzeti termék az előző negyedévhez képest. Még az Európai Bizottság is azzal számol, hogy az eurózóna és a legtöbb uniós gazdaság recesszióba fog süllyedni a negyedik negyedévben. A legerősebb gazdaságra, a német gazdaságra az OECD jóslatai szerint 0,7 százalékos recesszió várhat, és ezt minden más gazdaság is meg fogja érezni. Az energiaárak elszálltak, és egy év alatt 42 százalékkal nőttek. Az energiaárak megugrása aztán az élelmiszerárakat is magával húzza. És még egy aggasztó következmény: a vállalatok, az európai vállalatok csökkentik termelésüket, vagy súlyosabb esetben áthelyezik a termelésüket, mert egész egyszerűen tönkreteszi a versenyképességüket az, hogy ötször-hétszer magasabb Európában az energia ára, mint mondjuk, az Egyesült Államokban.

Ezek, tisztelt Ház, eléggé komor kilátások. És amikor mi ezeket a következményeket a szankciókkal hozzuk összefüggésbe, akkor a baloldali pártok vagy tagadnak, vagy cinikusan reagálnak. Tisztelettel ajánlom az ő figyelmükbe is a New York Times pár héttel ezelőtti megállapítását. Azt gondolom, hogy talán abban egyetértünk, hogy nem éppen a kormány szócsövéről van szó, a lap szerint is recesszió várható Európára, ahol is a krízisben bizonyos mértékig  bizonyos mértékig!  a szankciók ütnek vissza, amelyeknek Moszkvát kellett volna büntetniük. Hát, az európai gazdaságot büntetik, és ez nem szükségszerű, hogy így legyen.

Ezek után nemcsak furcsa, hanem egyenesen dühítő, hogy azok a döntéshozók, akik belehajszolták a szankciókba az uniós országokat, most azt mondják, hogy nem is állították azt, hogy a szankciók majd megállítják a háborút. Hát, hogy ne mondták volna?! Ilyen egyértelmű állásfoglalást tett az Európai Bizottság elnöke, az Európai Tanács elnöke, és akkor a zárt ajtók mögött kifejtett nyomásgyakorlásról még nem is beszéltem.

Szóval, ha lehetne egy kívánságunk vagy kérésünk, vagy mindkettő: lehetőség szerint ne a múlt tényeit akarják elferdíteni, hanem változtassanak azon a politikán, amely recessziós pályára tolta az európai gazdaságot! Változtatni kell, mert ami zajlik, az valamilyen formában a világ minden más térségének jobb, mint Európának, az európai gazdaságnak és az európai embereknek. Ez pedig túlságosan szörnyű állapot ahhoz, hogy tétlenek vagy némák maradjunk.

Tisztelt Ház! Van még itt egy jelenség, amiről szeretnék röviden szólni. Érdekes jelenségre lettem figyelmes a mostani viták során is: a baloldali pártok állandóan jelzőket raknak a nevük mellé. Az MSZP, ha jól értem, az igazi baloldal. A Párbeszéd, illetve az LMP a zöldpárt. A Jobbik a felelős konzervatív párt. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból, köztük Arató Gergely: Mi a Fidesz? Azt mondd meg végre!) Mindezt a közös Gyurcsány-listáról.

Amit önök, tisztelt ellenzéki képviselő hölgyek és urak, az elmúlt hónapokban bemutattak, annak nem volt köze sem az igazi baloldali politikához, sem a felelős konzervatív politikához, sem a környezetvédelemhez. Egyvalamihez viszont nagyon is volt köze: a hatalomvágyhoz és a külföldi elvárásokhoz, hogy a „megrendelés szót” ne használjam. (Folyamatos közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.) Ezért küldtek volna már rögtön az elején fegyvereket és katonákat a hadszíntérre. Ezért mondják, hogy a szankciók működnek, még akkor is, amikor már egyértelmű, hogy Európa recessziós pályán van. Ezért zárták volna el a gázcsapokat, ezért állították volna le a Paksi Atomerőmű beruházását. Ezért kampányolnak a globális minimumadóért, ami valójában egy drasztikus adóemelést jelent. És hogy miért van ez? Világos következménye lehet ez annak, hogy milliárdokat kaphattak külföldi szponzoroktól.

(14.40)

És ezek a szponzorok aligha az árnyékminiszterek csillogó szép szeméért utalnak ennyit; kérnek valamit, és amit kérnek, az nem jó az országnak. (Arató Gergely közbeszól.)

Mi itt, a kormánypárti padsorokban nem tartjuk szükségesnek, hogy mindenféle jelzőkkel tegyük egyértelművé az identitásunkat, mert úgyis a cselekvés az, ami ezt meghatározza. És ezeknél a döntéseknél, ezeknél a cselekvéseknél egy dolog számít, az, hogy mi az ország érdeke. Nem könnyű út ez, vitákkal jár, vitákkal van kikövezve, de számunkra nincs másik. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki padsorokban.)

Ha egy dolgot javasolhatok önöknek, akkor lépjenek rá önök is erre az útra. Higgyék el, hogy megéri! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage