DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni önnek, hogy részt vett az egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáján, és ott is elmondta, hogy támogatásáról biztosítja a törvényjavaslatot. (Ander Balázs: Vannak pozitív elemei.)

Én azt gondolom, hogy ön egy nagyon-nagyon fontos kérdést érint, és azt gondolom, hogy a magyar kormány számára az egyik legfontosabb célkitűzés pont a foglalkoztatáspolitikával és a munkahelyekkel kapcsolatban történt. Egyrészt egy nagyon fontos vállalást tettünk, hogy egymillió munkahelyet létrehozunk. Azt gondolom, az egy hatalmas eredmény, hogy ezt sikerült elérni, és 4,7 millió ember dolgozik ma Magyarországon. De azt gondolom, hogy ön Dél-Somogyban élőként pontosan tudja azt, hogy az MSZP-SZDSZ-kormányok idején milyen volt a magyar munkavállalók helyzete, mennyire bizonytalan volt, mennyire nehéz volt azt látni, hogy közel 12 százalék volt már a munkanélküliség 2010-ben, és gyakorlatilag az EU sereghajtójaként indultunk neki a 2010-es kormányváltás után a foglalkoztatáspolitikának.

Ennek a kormánynak kiemelten fontos célkitűzése volt mindig is az, hogy a bérekre, kiemelten a minimálbér emelésére odafigyeljen, és nyolc év alatt összesen 23 500 forinttal emelték a baloldaliak, és éppen ezért nagy dolog, hogy ezt követően pedig most már 200 ezer forint a minimálbér. Tehát azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos eredmény.

Ha azt nézzük, hogy a minimálbér reálértéke 2002-2010 között 2 százalékkal csökkent hazánkban, akkor egy nagyon-nagyon szomorú eredmény az, hogy a többi V4-es országban abban az időszakban 30 százalékos növekedés volt. Szerintem ezek olyan számok, amelyek tényleg abszolút elkeserítőek, és látszik az, hogy 2010 előtt hogyan álltak a munkavállalókhoz, a munkahelyekhez és a foglalkoztatáspolitikához.

Itt 2002-2010 között minden élelmiszer áfája emelkedett a baloldal által, az élelmiszernél több mint a duplájára. A nemzeti kormány 2010-ben, pont, amit ön is mondott, segély helyett a munkaalapú társadalomra helyezte a hangsúlyt, és ahogy említettem, teljesült az egymillió új munkahely elképzelése.

Azt gondolom, hogy a háború és az energiaválság ellenére pont ezért hihetetlen dolog, hogy gyakorlatilag már negyedik hónapja rekordszámba menő határérték felett alakul a munkába állók létszáma. És az is nagy dolog, hogy 2022-re 3,5 százalék lett a munkanélküliség, ami gyakorlatilag az Európai Unióban az ötödik legalacsonyabb munkanélküliségi ráta.

A 2010 óta folyamatosan növekvő keresetek lépésről lépésre javítják a családok pénzügyi helyzetét és az életminőségét. Ez nekünk nagyon fontos célkitűzés.

Ön említette a szabadság kiadásának a helyzetét. A szabadság kiadásának megtagadásával kapcsolatban szeretném jelezni, hogy a törvényjavaslatban foglalt módosítás leglényegesebb és garanciális jellegű újítása, hogy a munkáltatót írásbeli indokolási kötelezettség terheli a szabadság kiadása időpontjának megváltoztatása esetén. Az indokolásnak okszerűnek kell lennie, vagyis a munkáltató csak kivételesen fontos gazdasági érdeke vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok fennállása esetén élhet ezzel a jogával. A munkáltató egyoldalú intézkedését tovább korlátozzák az általános magatartási követelmények, így a tisztességes joggyakorlás, a méltányos mérlegelés követelménye és a joggal való visszaélés tilalma.

Én azt gondolom, hogy rendkívül nehéz helyzetbe hozza egész Európát a jelenlegi szankciós politika. Abban szeretném kérni képviselő úr segítségét, hogy az önök pártelnöke folyamatosan hangoztatja, hogy a szankciók jók és jól működnek, kérjük, járjon közbe, és a szankciókkal kapcsolatban ne hangoztassanak és fogadjanak el a magyar emberek érdekét sértő álláspontot. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage