DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az interpellációját hallgatva  mielőtt a konkrét kérdésre térek  két dolog nagyon megütötte a fülemet. Az egyik a nemzeti konzultációval kapcsolatos. Azt gondolom, nagyon fontos dolog, hogy a magyar kormány Európán belül először kéri ki az emberek véleményét a szankciókról. Ez egy olyan dolog, ami nagyon fontos azzal kapcsolatban, hogy lássuk, hogyan gondolkodnak a magyar emberek.

A másik, amit a titkosszolgálatokkal kapcsolatban említett. A múlt heti nemzetbiztonsági bizottsági ülés pontosan mutatja, hogy sajnos erre abszolút szükség van, mert az, hogy külföldi pénzekből finanszírozzák a kampányukat, szerintem nagyon szomorú, és egyébként azon kívül, hogy törvényellenes, morálisan is megkérdőjelezhető dolog. Azt pedig nem tudjuk, hogy mit ígértek cserébe.

Amikor az energiaárakról beszélünk és arról, hogy mennyire növekednek a költségek, a kiadások a magyar családok számára, tegyük hozzá, hogy ha ezek a szankciók, illetve energetikával kapcsolatos kérdések az önök által tett ígéretek szerint alakulnának, lehet, hogy nem is lenne energia. Szerintem ezekről érdemes beszélni, ha az ember valóban aggódik a családokért.

A rezsicsökkentésről is önök nagyon különbözően nyilatkoztak az elmúlt időszakban. Korábbi frakcióvezető-helyettesük, Kocsis-Cake Olivio az orosz gáz elzárását követelte, szerinte ezt a forrást „el kell tekerni, el kell zárni”. A főpolgármester, akinek ön korábban tanácsadója volt, azt mondta: „Örülök annak, hogy létrejött a szankciós csomag, és Magyarország végül is nem tudta megakadályozni.” Volt EP-képviselőjük, Jávor Benedek szerint „a mostani szankciók elégtelenek, kiterjedtebb, átfogóbb gazdasági nyomás kell, amely az energiapiacokat is érinti”. Az említett Ferencváros polgármestere 2016-ban pedig egyszerűen csak rezsihazugságnak nevezte a rezsicsökkentést, amelyre ön most az interpellációja első felét szánta. Azt gondolom, hogy ha a rezsicsökkentés önök szerint hazugság, akkor nagyon érdekes, ha ezzel kapcsolatban kérnek minket számon.

Azt gondolom, azt is fontos kiemelni, hogy az önök által lelkesen támogatott brüsszeli szankciós politika mibe kerül Magyarországnak. Évente 10 milliárd euróba, a magyar költségvetésnek pedig közvetlenül 4 milliárd euróba, körülbelül 1600 milliárd forintba. Ekkora hiányt okoznak a magyar gazdaságnak a szankciók miatt egekbe szökött energiaárak, amit az országnak ki kell fizetnie. Ezt az összeget Magyarország nem tudja társadalmi célokra, például béremelésekre és adócsökkentésre költeni.

Ennek fényében remélem, ön is belátja, hogy a rezsicsökkentés fenntartása igenis komoly eredmény. Magyarország Európában az első helyen van a családoknak nyújtott rezsitámogatás kapcsán, hiszen mi az átlagjövedelem 30 százalékát adjuk, az osztrákoknál ez 6 százalék. A rezsicsökkentés fenntartása a nehezebb anyagi helyzetben élő embereknek is rendkívül komoly segítség.

Ahogy már korábban is említettem önnek, bár ön a felszólalásában ezt nem annyira elegánsan idézte, folyamatban vannak tárgyalások az önkormányzatokkal energetikai kérdésekben. A fővárossal, illetve a kerületi önkormányzatokkal kormánybiztosként Láng Zsolt képviselőtársunk tárgyal, az energia-veszélyhelyzeti operatív törzs is folyamatosan vizsgálja a felmerülő kérdéseket, ideértve az ön által felvetett önkormányzati bérlakások helyzetét is.

Talán képviselő úr is egyetért azzal, hogy ebben a rendkívüli helyzetben a kormányzatnak, az önkormányzatoknak és a civil szférának az összefogására van szükség. Ebben szeretném kérni képviselő úrnak is a támogatását. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage