MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az év első tíz hónapjában mintegy 276 ezer illegális határátlépést jelentettek az Európai Unió külső határain. Nő a migrációs nyomás Európa déli határainál, Magyarországra pedig az idén már 230 ezren próbáltak bejutni, míg tavaly egész évben 120 ezren. A migránsok megjelenése veszélyt jelent Európa közbiztonságára, közegészségügyi helyzetére. A határvédelem európai érdek. Aki az európai határt védi, az európai embereket védelmezi. Ha nem sikerül megvédeni az Európai Unió külső határait, akkor újra lesznek belső határok, annak pedig kedvezőtlen gazdasági következményei lesznek.

A legnagyobb migrációs nyomás továbbra is a nyugat-balkáni térségre nehezedik. Az idei évben mért sikeres belépés a tavalyi év azonos időszakához képest jelentős emelkedést mutat. A magyar rendőrség számai, amelyek ráadásul jóval meghaladják a Frontexét, hiszen a kísérleteket is számontartják, szintén a helyzet súlyosbodását jelzik. Magyarország Ausztriával és Szerbiával közösen próbálja meg felvenni a harcot a migránsáradattal. Cél a védelmi vonal kitolása, ami a gyakorlatban a szerb-északmacedón határ fokozottabb őrzését jelenti.

Az Európai Unió vezetői sem tétlenkednek. Az uniós döntéshozók Szerbiát bírnák rá az Európai Unióval összhangban lévő vízumpolitikára, amely csak azon kibocsátó országok polgárait tarthatja vissza a repülőúttól, amelyeknek vízummentességi megállapodása van déli szomszédunkkal. Szinte kizárt, hogy az összeurópai megoldást kereső decemberi belügyminiszteri tárgyalóasztalnál megnyugtató megoldás szülessen. Várható inkább, hogy az Európai Unió tagállamainak nagyobb része ismét a kvóta felé fog fordulni, ami rossz hír azon országok számára, amelyek vonakodnának bármilyen szétosztási mechanizmust elfogadni. Messze nincs egység tehát az EU-ban.

Fokozódik a migrációs nyomás a déli határon, és már az Iszlám Állam is igyekszik kihasználni a helyzetet. A hatékony határvédelem miatt feltorlódnak a magyar határon a migránsok, ezért élhetetlenné válnak a határ menti települések. Eközben embercsempészbandák harcolnak a területekért. A megoldást továbbra is az jelentené, ha az Európai Unió szakítana a bevándorlást szükségesnek tartó, elhibázott migrációs politikájával. Eközben Magyarország fokozza a határvédelem hatékonyságát, zajlik a határkerítés erősítése, illetve a télre már több mint ezer határvadász áll szolgálatba. A magyar határvédelem költségei meghaladják a 600 milliárd forintot, az Európai Unió pedig annak ellenére sem nyújtott ehhez megfelelő pénzügyi segítséget, hogy Magyarország egyben az Európai Unió külső határait is védi.

Akciófilmekbe illő hajsza zajlott a múlt héten Budapest határában, rendőrökre lőttek menekülő embercsempészek. Az elkövetőket elfogták, sérülés szerencsére nem történt. Szintén a múlt héten történt, hogy egy szerb embercsempész  autójában magukat afgán állampolgárnak valló 13 illegális migránssal  két gépjárművel ütközött egy vasúti átjáróban Hegyeshalomnál. Mielőtt a rendőrök megállították az autót, egy vasúti átjárónál megelőzte a vasúti tilos jelzés miatt feltorlódott gépkocsisort.

(16.20)

Mint látjuk, egyre többször fordul elő, hogy nem engedelmeskednek a rendőröknek az embercsempészek (Arató Gergely: Idő!), menekülni kezdenek, és közben súlyos, nemegyszer halálos balesetet okoznak. (Arató Gergely: Még egy perc, de hadd beszéljen…) Kérdezem ezért tisztelt államtitkár urat, mikor kíván változtatni végre az Európai Unió a migrációs politikáján. Köszönöm szépen, és elnézést az időtúllépésért. (Taps a kormánypártok padsoraiból.  Varju László: Itt nem mínuszolnak…)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage