RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Előbb engedjen meg az elmúlt évekről egy-két adatot, aztán pedig térjünk át a jelenre, tisztelt képviselő úr. Ha ön már európai statisztikákat idézett, amelyekben az áremelkedések láthatók, amelyek minden európai országra jellemzők…  nem tudom, a Fidesz-felárat Belgiumban is megfizetik az ön logikája szerint, meg Spanyolországban is; egészen érdekes közgazdasági eszmefuttatás, hogy a magyar kormány intézkedései miatt Finnországban és Görögországban drágulnak a mindennapi vásárlások.

De komolyra fordítva a szót: ha az Eurostatot megnézi, hogy az elmúlt évtizedben mennyiben csökkent a nélkülözők száma az egyes európai országokban, akkor Magyarországon csökkent a negyedik legnagyobb mértékben. (Az ellenzék soraiból érkező jelzésre:) Nem tudom, miért rázza a kezét, tisztelt képviselő úr. Akkor elmondom önnek, hogy ez az Eurostat kimutatása, a negyedik legnagyobb csökkenési arány a súlyos anyagi nélkülözésben élőket illetően Magyarországon volt.

Tehát hála istennek, hogy ez a kormány azáltal, hogy a munkára, adócsökkentésre, beruházásra, munkahelyteremtésre épülő politikáját hirdette meg a baloldal korábban csak segélyezésre épülő politikájával szemben, így sikerült valóban áttörést elérnünk: egymillióval több munkahely; Európa egyik legalacsonyabb személyi jövedelemadója. Akinek három gyermeke és átlagjövedelme van, az nem fizet személyi jövedelemadót; a 25 év alattiak nem fizetnek személyi jövedelemadót; az időseknél vissza tudtuk vezetni a 13. havi nyugdíjat. A családoknál bevezettük a családi típusú adórendszert, amellyel nulla százalékra is leviheti valaki a saját személyi jövedelemadóját, sőt még a járulékait is megtarthatja magánál, nem kell befizesse az államnak.

(9.50)

Van babaváró támogatás, van CSOK, van illetékmentesség a fiataloknak a CSOK-ból épített lakásra. Van négygyerekes édesanyáknak személyijövedelemadó-mentesség életük végéig, van emellett négygyermekes családoknak autóvásárlási kedvezmény, emellett bölcsődeépítési program, hogy a családtámogatások mellett aki akar, még dolgozni is elmehessen, és a két juttatást egyszerre vegye igénybe. Megháromszorozódtak a szociális támogatások, hiszen 1100 milliárd forinttal többet fordítunk szociális támogatásokra, mint ezelőtt 12 esztendővel, amikor elkezdtük a kormányzásunkat. Van sikeres közfoglalkoztatási program, amelynek köszönhetően százezreknek sikerült a segélyek világából a munka világába átmenni. A beruházásösztönzés a tavalyi évben az Európai Unió legmagasabb, 7,1 százalékos GDP-növekedését hozta.

Ezek mind-mind olyan eredmények, amelyeket ön most itt letagadott, tisztelt képviselő úr, és azt mondta, hogy nem történt semmi ilyen az elmúlt években. (Lőcsei Lajos közbeszól.  Vitályos Eszter: Ki hazudik ilyenkor?)

Ha pedig a jelen pillanatra térünk rá, mondjon egy országot Európában, amelyik az átlagbérhez képest nagyobb arányú rezsitámogatást nyújt az energiaválság idején, mint Magyarország! (Dr. Mellár Tamás közbeszól.) Mondjon egy országot! Hármat is mondhat, ötöt is mondhat, de tud egyet mondani? Nem tud! És miért nem tud mondani? Mert nincs, mert Magyarország nyújtja a legnagyobb rezsitámogatást. Amikor energiaválság van, amikor minden országban a rezsiszámlák kifizetése az emberek egyik legfontosabb kérdése, meg persze az, hogy a boltban mennyit kell fizetni, akkor Magyarország teszi ezt a legnagyobb mértékben; az átlagfogyasztás esetében ez 181 ezer forint.

Tudja, ha az önök javaslatai valósultak volna meg itt az elmúlt években, akik a rezsicsökkentést eltörölték volna, akkor nem 15 833 forint lenne az átlagos gázszámla, hanem 131 441 forint, akkor nem 7750 forint lenne az átlagos villanyszámla, hanem 50 833 forint, mert önök azt mondták, hogy szemfényvesztés a rezsicsökkentés, és nem piacképes. Magyarországon az átlagjövedelem 30 százalékát adjuk támogatásként a rezsihez. A németeknél, a nálunk sokkal gazdagabb Németországban nem engedik vagy engedhetik meg maguknak, vagy nem döntöttek úgy, hogy ennél magasabbat adjanak, ők 20 százalékot adnak, az osztrákoknál pedig 6 százalék ennek a mértéke, tisztelt képviselő úr.

Az ön momentumos képviselőtársai mit mondanak ebben a nagyon nehéz helyzetben, mondjuk, Donáth Anna? Követeljük a még szigorúbb szankciókat Oroszország ellen. Mit mondott Fekete-Győr András? Elrettentéspolitikára van szükség, fegyvereket kell felajánlani az ukrán kormány számára. Mit mondott Cseh Katalin, az önök másik európai parlamenti képviselője? A NATO-nak segítenie kell Ukrajnának avval, hogy megkapják azokat a fegyvereket, amelyekkel meg tudják vívni ezt a háborút. Önök több fegyvert és több szankciót követelnek, tisztelt képviselő úr, márpedig ha valami a háborúnak véget tud vetni, az az, ha kevesebb fegyver ropog, és ha valami a magyar emberek nehézségeinek és az európai emberek nehézségeinek véget tud vetni, az az, ha a szankcióknak vége.

Ehhez képest önök több szankciót követelnek, de a több szankció azt jelenti, hogy ma, már most is minden európai ember szegényebb, mint egy évvel ezelőtt. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Ez a háborúnak és a háború miatt indított szankcióknak köszönhető, és önök nem a szankciók ellen, hanem a szankciók mellett beszélnek. Nagyon nagy fenyegetettség ez a magyar emberek számára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Vitályos Eszter: Dollárbaloldal!)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage