DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Ma van a magyar közoktatás napja, amikor ismét csak arról kell beszélnünk, hogy a jelenlegi oktatási rendszer válságban van, nem folytatható így. Azonnal emelni szükséges a pedagógusok bérét, ez azonban korántsem elégséges lépés, sokkal többre van szükség: a NAT-ot hatályon kívül kell helyezni, a pedagógusok bürokratikus terheit csökkenteni kell, a tanároknak nagyobb szakmai önállóságot kell biztosítani, és csökkenteni kell a pedagógusoknak és a diákoknak az óraszámterheit. Megbecsülés és tisztelet jár a közoktatás minden szereplőjének. (Rétvári Bence: Így van!)

És most a magyar egészségügyről. A magyar egészségügy a Fidesz kormányzása alatt összeomlott, önök ugyanis most egy olyan törvényt nyújtottak be, amely arról szól, hogy a kormányzásuk alatt totálisan szétverték a magyar egészségügyet.

Nézzük csak, mi is van ebben a törvényjavaslatban! Ebben például az áll, hogy a betegeket a jövőben a hozzátartozók ápolhatják, ha nincsen elég pénzük. Eddig a családoknak csak a vécépapírt, a gyógyszert meg a kötszert kellett bevinniük, de ha valódi ellátást akarnak, most már az ápolót is nekik kell adniuk. Köszönjük meg Orbán Viktornak és a Fidesznek. A kérdés csak az, hogy akkor mire szedik be önök azt a rengeteg adót és járulékot. Azért, hogy stadionokat építhessenek? A helyzet azonban az, hogy önök elüldözték az orvosokat és ápolókat, az egészségügyre szánt pénzt pedig ellopták. A zárszámadásban beismerik, hogy költségvetési léptékű volt az a lélegeztetőgép-beszerzésük, amiből a haverok milliárdokat tettek zsebre, a gépek jelentős részét a magyar egészségügyben pedig nem tudták felhasználni.

A Fidesz még a háziorvosi rendszert is szétveri, amikor azt mondják, hogy Budapest kivételével január 1-jétől a háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyelet biztosítása az állami mentőszolgálat feladata lesz. Megszűnik az a rendszer, hogy a beteg gyerekkel lerohan a szülő a közeli ügyeletre, megszűnik az a rendszer, hogy a család ahhoz az orvoshoz megy, aki ismeri a beteg problémáit.

Egy normális országban, ahol nincs kivéreztetve a szociális rendszer, ahol van elég és szakmailag kellő tudással rendelkező szakember, teljesen adekvát elképzelés lenne, hogy az egyébként csak ápolásra szorulókat ne feltétlen kórházban lássák el  erről egyébként tegnap államtitkár úr beszélt is. De ez nem egy normális ország, és ez pedig nem egy felvetés, hanem egy konkrét törvényjavaslat, amit semmilyen jelentős szakmai-társadalmi vita nem előzött meg, pedig most állítólag különösen fontos a kormánynak, hogy azt mutassa az EU-nak, hogy itt minden remekül megy. Hát nem! Sem elég szakember, sem megfelelő körülmények nincsenek arra, hogy a szociális rendszer még több ember ápolását biztosítsa.

Az, hogy a meglévő elfekvő osztályokat átnevezik szakápolási központoknak, és a szociális intézményekhez sorolják, lényegében csak a kiadások újabb lefaragását jelenti, de a kisebb osztályokat akár teljesen be is zárhatják, a betegek pedig ki tudja, hova kerülnek majd. Mindezeknek a vesztesei a betegek és a családtagjaik lesznek, ennek pedig így tragédiák sora lesz a vége.

A Fidesz január 1-jétől tömegesen akarja kitenni a betegeket a kórházak ápolási osztályairól, és a Fidesz most azt mondja, hogy ezeknek az embereknek az ápolásért január 1-jétől fizetni kell. A törvényjavaslat szerint, ha a beteg vagy törvényes képviselője a szakápolási központba történő áthelyezéséhez nem járul hozzá, és a beteg fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátása szakorvosi döntés alapján a továbbiakban nem indokolt, a szakellátást végző orvos a beteget otthonába bocsátja. Biztos, hogy csak azt fogják hazaküldeni, aki nem akar szakápolási központba menni?

Feltehetően az érintettek többet fognak fizetni az ápolásért, mint eddig. A krónikus osztályokon, vagyis az elfekvőkben eddig kórháztól függően napi néhány vagy akár több ezer forintot kellett fizetni, persze ez sem volt kevés. A szociális ellátásban viszont más a szabályozás: van, ahol eleve több millió forintos beugrót kell letenni az asztalra, aztán pedig akár havi 100-200 ezer forintot fizetni, de a nyugdíj 80 százalékáig lényegében bármeddig elmehetnek. A törvénymódosítás értelmében viszont akár haza is küldhetik most azt, akiről úgy gondolják, hogy nem igényel további ellátást.

Mindennek nagyon súlyos következményei lesznek, tömegek szorulhatnak ki az ellátásból, és nem lesz elég pénzük az ápolásuk finanszírozására. Mit csináljon az a család, amely a Fidesz által hétszeresére emelt gázfűtést is alig tudja kifizetni? Mit csináljon az ilyen család az ápolásra szoruló családtagjával, ha nem tudják kifizetni az ápolási díjat? Hát, miért fizetjük egy életen át az egészségügyi járulékot? Ezt látjuk most: embertelen kényszerintézkedések sorozatát hozzák. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage